| alabalaportocalaaaaaa a întrebat:

AM o foarte mare problema! Vineri (12 octombrie) este o excursie la munte, pe Giumalau, si va trebuii sa urcam.Eu am ciclu o saptamana, si primele 4 zile sunt ingrozitoare.Mie mi-a venit luna trecuta pe 1, cam cand ar trebui sa imi vina din nou?! Mentionez ca nu prea am il am regulat..Va rog ajutor!

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Normal ar trebui sa iti vina pe la sfarsitul lunii prin 29-30 oct dar daca nu il ai regulat nu stiu dar oricum nu ar trebui sa fi pe ciclu in 12

| alabalaportocalaaaaaa explică (pentru mona):

1 septembrie!

| mona a răspuns (pentru alabalaportocalaaaaaa):

La 1 septembrie ai fost ultima data si inca nu ti-a venit?

| alabalaportocalaaaaaa explică (pentru mona):

Da.

| Tmcn a răspuns:

Bună. Ca să fii sigură, de ce nu iei pastile care să-ţi întârzie menstruaţia? Am înţeles că merge dacă iei vitamina K1, găseşti fiole în farmacie.

| Vix999 a răspuns:

Din pacate nu avem cum sa iti spunem cand iti va veni iar ...mai ales daca nu il ai regulat. Cel mai probabil daca nu pe 1...pe 2,3, 4,5 tot iti vine (deja o saptamana diferenta e cam mare). Dar daca faci efort cu siguranta iti va veni chiar daca nu era programat sa vina chiar atunci. Stiu ca e o chestie babeasca dar pe mine m-a ajutat intr-o situatie similare: daca ai un ciclu mai abundent si cu dureri, bea o gura mica de tarie (tuica, palinca, whisky) ..sunt inhibitori. Repet, o gura mica ..nu e cazul sa te imbeti de la asta. Dar sfatul meu e sa nu urci pe munte daca spui ca oricum ai dureri in primele zile.

| alabalaportocalaaaaaa explică (pentru Vix999):

Nu,eu nu am dureri la menstruatie, stiu faza cu taria, mereu iau cand ma doare burta si imi trece repede..Sa ma duc? Nu prea il am regulat, adica, trebuia sa merg intr-o tabara, si trecuse deja o luna de cand imi venise ultima data.Am asteptat o saptamana, si in a 2 a la jumatate, mi-a venit, fix in prima zi de tabara..Sa ma duc?

| Vix999 a răspuns (pentru alabalaportocalaaaaaa):

Daca nu te obliga sa urci pe munte (si mai mult ca sigur nu te va obliga) da normal ca sa te duci...doar nu vei sta numai pe munte.e multa distractie in tabere. Daca nu poti merge nu poti si cu asta basta. Dar cine stie, poate te vei simti in stare si vei putea si urca. Trebuie sa incepi sa te obisnuiesti cu ideea ca viata nu trebuie pusa pe stop doar pentru ca esti tu pe stopwinking Go have fun girl!

| alabalaportocalaaaaaa explică (pentru Vix999):

Pai si. daca ma patez?

| Vix999 a răspuns (pentru alabalaportocalaaaaaa):

De aceea ti-am zis sa mergi in tabara dar nu pe muntewinking Poarta oricum pantaloni inchisi la culoare pentru orice eventualitate. daca se intampla sa te patezi e ok. daca esti pe munte leaga-ti hanoracul in jurul soldului, daca esti la cabana/hotel whatever...scuza-te si mergi si te schimba. Pentru orice eventualitate, mereu sa ai un hanorac sau o bluza cu maneca lunga dupa tine