| Silvia93 a întrebat:

De o saptamana am foarte mare pofta de sex,incerc sa fac alte chestii ca sa imi iau gandul dar degeaba. Adorm cu gandul la sex, visez in somn ca fac sex cu x si y si ma trezesc cu chef.
Inainte ma masturbam de 3-4 ori pe saptamana maxim iar acum aproape in fiecare zi de 3-4 ori :/
Nu mi se pare normal..nu eram asa. Nici nu vreau sa fac sex cu cineva.
(am 22 ani)

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! De obicei la voi fetele pofta de sex apare după ciclul menstrual, poate o fii vreo dereglare hormonală. Multa sanatate si numai bine.

17 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Dapai de ce nu vrei sa faci sex daca te gandesti la asta tot timpul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Narcis2007):

Cred ca are impresia ca foamea trece band apa

| Silvia93 explică (pentru anonim_4396):

Am avut iubit,daca chiar te intereseaza,sunt mai de moda veche si tind sa astept pe cineva in care sa am incredere ca ma poate satisface,care poate ramane langa mine, care ma poate place, iubi, respecta etc. Pana acum nu am gasit persoana aceea si nu am de gand sa am niste aventuri doar pentru a imi satisface poftele, sunt om nu marioneta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mînuțele, multumesc pentru fundă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauta ti un tanar... are si organismul tau niste nevoie la varsta asta

| Silvia93 explică (pentru suntserios):

"tineri",barbati pentru sex se gasesc la orice pas nu trebuie sa fac mare lucru ca deja o am in mine, nu e vorba de asta e vorba ca sunt de moda veche si prefer pe cineva in care sa am incredere etc

| RAY a răspuns:

Stiintific pofta de sex apare la ovulatie si se cam termina la menstruatie, nu inteleg de ca tine asa mult la tine dorinta sexuala, poate pentru ca te-ai masturbat cam mult si ai devenit dependenta de asta, manci mult zahar, creierul asocieaza placerea de a manca zahar cu masturbarea

| corbulalbrosu a răspuns:

Mi se pare foarte normal sa ti se intample astfel in cazul in care se pare ca ai un libidou foarte puternic si la acesta se mai adauga si varsta. In cazul in care nu doresti sa-ti incepi viata sexuala reala nu ai alta solutie decat autosatisfacerea. Nu ai amintit daca folosesti si anumite obiecte sau jucarii sexuale cu ajutorul carora sa reusesti sa-ti asiguri placerea si satisfactia finala. Daca nu ai folosit asa ceva te sfatuiesc sa apelezi la ele, vei ramane surprinsa de eficacitatea jucariilor si de senzatiile oferite care sunt de-a dreptul nebanuite.

| SkyPilot a răspuns:

Poate ca a existat o schimbare in viata ta careia i se datoreza noua situatie? O dieta noua, sau te-ai apucat de sport?
Ai mai jos cateva linkuri care te-ar putea ajuta.
http://www.peoplespharmacy.com/......sex-drive/
http://www.besthealthmag.ca/......our-libido
http://health.howstuffworks.com/......-drive.htm

| Seba2013 a răspuns:

Pentru a intelege ce ti se intampla, trebuie sa intelegi lucrurile din spatele masturbarii.

Stiintificii, credinciosii, si altii vorbesc despre o lupta interioara intre doua puteri.

Inima vs spiritul
Ratiunea vs pasiune
Freud afrima despre o lupta dintr eu si el, el reprezentand inconstientul.
Neocortez vs sistemul limbic

Exista posibilitatea sa te masturbezi asa din curiozitate, dar nu in cazul tau nu acesta este cauza.

Stiintificii, vorbesc despre un impuls sexual.

Acest impuls sexual, este cauza principala a masturbarii.
Cei care sufera de Kluver Bucy, se masturbeaza pentru ca le cere acest impuls sexual.

Cum ai putea controla acest impuls sexual.

Raspunzeul este ca nu se poate controla.
Stiintificii spune ca este un instinct.

Acest impuls se gaseste in creierul reptilian, care este mostenit genetic, fara voia noastra.

Acesta creier reptilian, are pripiile lui programe, nu tine cont de ratiunea noastra.
Ratiunea se gasescte in alt loc din creier, se numeste neocortex.

Deci am vazut ca in creierul reptilian se gaseste acest impuls sexual.

Cum se activeaza acest impuls, adica cum stie creierul reptilian, cand se activeze acest impuls.

Prin intermediul simturilor, atunci ca te gandesti, uiti, la un stimul erotic.

Inacerca sa te uiti la un film de groaza sa vezi cum se activeaza acest creier reptilian chiar daca nu vrei.

Deci lucrurile acestea lucreaza cu inconstientul, cu sistemul nervos autonom, acesta se activeaza automatic, asa ca un robot, la stimuli erotici.
Acest sistem nervos autonom este responsabil de erectie, si pregatirea corpului.

Daca devii constienta de acesta instincte, cred ca acesta cunostinta te va ajuta cum sa iti controlezi acest impuls sexual.

Mai sunt multe de zis, dar nu are rost sa te ingramadesc, mai bine cate un pic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca aveai iubit, de ce nu il "folosesti"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai atunci la ce ai pus intrebarea? in afara de sex / masturbare nu ai ce mai face. "Am avut iubit, daca chiar te intereseaza" nu am zis ca ma doare, stiu de mult ca ziceai ca ai unul nu e ca tin cont la intrebarile / posturile tale sa stiu sigur. dar daca zici ca " ai avut " mai asteapta mult si bine pana la sex mai ales ca esti de "Moda veche" si aventurile nu iti plac.

| Mirke a răspuns:

Deja ii fierbi pe cititori. Ai ceva oferte. De masturbare in grup. Si de ce marog nu vrei sa faci sex? cand ai asa mare pofta? Poate acolo se afla raspunsul la problema ta

| BeckhamRZM a răspuns:

Nu vrei, dar te gândești și ai poftă de asta zilnic? Hormonii au luat-o razna. Te-a excitat cineva? Te-ai uitat la filme, ceva? laughing.

| Silvia93 explică (pentru BeckhamRZM):

Nu vreau aventuri, nu vreau relatii bazate doar pe sex. Si da am pofta zilnica doar de o saptamana..inainte nu era asa.
Ma excit din orice, imi imaginez prea multe. Daca ma uitam la filme deja imi dadeam drumul de 10 ori.

| BeckhamRZM a răspuns (pentru Silvia93):

Păi și de la ce crezi că e starea asta?

| Dendoris a răspuns:

Ai nevoie de cineva ce sa iti mai potoleasca hormonii fato.