| George_S'Atat_1994 a întrebat:

Am o intrebare..masturbarea de mic poate duce la efecte grave pe viitor? Ceva gen..penisul nu se mareste..si afectarea producerii spermei?
Dau fuda!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea nu afecteaza caracteristicile fizice ale penisului,in sensul ca acesta s-ar subtia,lungi, intari sau inmuia, de asemenea nici capacitatea de a ejacula nu se va modifica.Din contra, conform celor mai noi cercetari medicale, specialistii si medicii au ajuns la concluzia ca mastrbarea este benefica organismului, deoarece prin masturbare se reduce "presiunea" hormonala. Miturile ca ar produce orbire, mutenie, rahitism sau alte aberatii sunt bune doar pentru a-i speria pe copii mai putin "dotati la mansarda". laughing

8 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Parerea medicala curenta este ca maasturbarea este benefica. Vezi aici:
http://sfatulparintilor.ro/......asturbare/
Penisul nu se mareste si nici nu o sa dai mai mult sau mai putin "lapte" :)

| Seba2013 a răspuns (pentru SkyPilot):

Cum iti explici ca parerea medicala se contrazice?
Uite aici un articol stiintific dar care arata cu titul altceva.
http://www.nhs.uk/news/2009/01January/Pages/Masturbatio

| SkyPilot a răspuns (pentru Seba2013):

Parerea mea este diferita de ceea ce am postat, dar nu o pot argumenta stiintific. Am cautat acum ceva vreme articole ca al tau si nu am gasit nimic serios, doar opinii. Am gasit in schimb chiar pe siteuri serioase o avalansa de articole de genul celui pe care l-am postat.
Poate ca nu exista un interes despre acest subiect, poate ca durata lunga a unui astfel de studiu il face neatractiv pentru cercetatori. Nu stiu.

| Seba2013 a răspuns (pentru SkyPilot):

Articolul postat este aprobat stiintific, si plus explica si experimentul.
Al tau spune asta:
Masturbarea elimina stresul, dar fara a arata sursa stiintifica, si nici in a explica ce stres elimina.
Aratami mie o sursa stiintifica serioasa, dar sa explice experimentul, pentru ca parerea lor nu ma intereseaza.

| Seba2013 a răspuns:

Provoaca cencer uite aici:http://www.nhs.uk/news/2009/01January/Pages/Masturbationprostatecancer.aspx
Studiul a fost finantat de Cancer Fundatia de Cercetare de prostata si Cancer Research UK.
Acesta a fost publicat in British Journal of Urology International, un jurnal medical peer review.

Plus ca provoaca si dependenta.
O sa ajungi obsedat sexual.
Medicii habar nu au cum apare multe dintre bolile din ziua de astazi.
De exemplu sindromul behcet, nu stiu cum apare, nici cum sa vindece.
Dependenta sexuala, la fel, nu stiu cum apare nici cum sa vindece.
Asa ca Dumnezeu, stie mai bine, iar el ne porunceste sa ne inframan pofta sexuala.
Uite aici cosecintele masturbarii:http://www.teologie.net/......xualitate/

| ZMR97 a răspuns:

Da. pe la 30 de ani o să rămâi fără spermă rolling on the floor))

| CryssCoco a răspuns:

Da, si pe langa multe alte probleme