| saresipiper a întrebat:

"Mama este foarte frumoasa, insa cu fiica ei nu a fost la fel de darnica mama natura, iar atunci cand merg impreuna undeva sau cand e singura, toata lumea ii spune acesteia ce mama frumoasa are, iar pe strada lumea rade de ea si e mai mereu tinta glumelor colegilor. Fata, desi aproape premianta, a dezvoltat niste complexe de inferioritate si isi doreste sa nu mai fie facute ironii pe seama ei, ar dori sa schimbe acest fapt.
Cand vorbeste cu mama ei despre asta, ii spune sa mearga la psiholog ca "are grave probleme", nu o intelege ca e batjocorita si ca fiecare iesire in oras inseamna pentru ea un chin. Viata sociala nu are, nimeni nu vrea sa i se alature, iar iubitul ei se uita si el dupa tipe frumoase, lucru care mai tare o afecteaza, iar familia ei o vede doar cand au sa-i reproseze ceva, in schimb pe prietenul fetei il indragesc foarte tare si rad la toate glumele lui.
Singura ei consolare sunt profesorii.
Mama ei e foarte admirata pentru aspectul fizic, dar nu o lasa sa schimbe nimic la ea, ii spune ca "atitudinea conteaza", dar nu e asa, fata are mult bun simt si e foarte educata si se poarta frumos cu oamenii...
Voi ce parere aveti?

19 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când cineva mă întreabă ce părere am, totdeauna îl întreb așa.
CE VRRREEEI?
Și mă întreb ce vrei dta de fapt?
Să fii iubită!
Normal de normal!
O să răspund.
Culmea este că așa zisa frumusețe contează, nu zic nu. Nem mondom, în maghiară. Și nem tudom, adică, nu știu. Și ne znaiu, adică fac pe niznaiu, în rusă.
Pe vremea mea, era la modă Brigitte Bardot.
Știți cum se relaxau colegii mei când făceau amor cu una urâtă?
Spuneau,
ÎI pui cearșaful peste față și zici că e Brigitte Bardot.
Dar să nu fim cinic de cinici că cădem în diabet insipid.
Așa rezultă din statistici ( și din literatură dacă cauți). Făt Frumos se căsătorește cu Ileana Cosânzeana, după ce l-a hăsta pe Zmeu cam până la vârsta de 5 ani. La maturitate se căsătorește și face copii cu o fată ca tine. Dar nu imediat, doar după ce fata renunță la piticii de pe creier.
Așa că de vină la tine sunt piticii. Și ciripelele care păsăresc la mansardă.
Asta este ideea mea, pardon, părerea.

| sofisis a răspuns:

E naspa sa fie maica ta mai misto decat tine. Nu are ce sa faca decat sa isi schimbe atitudinea si viziunea. Gagicu ala daca ii produce numai neplaceri la ce mama ma-si il tine? Ca sa ce? Si ca fapt divers: TOTI barbatii se uita dupa femei frumoase. Intotdeauna va exista una mai frumoasa, mai slaba, mai desteapta, mai tanara mai orice decat tine. La modul general vorbesc.
O sa creasca si ea si o sa poata lua decizii sa schimbe tot ce nu ii place la ea.

| Endoryus a răspuns (pentru sofisis):

Si ca fapt divers:. Pai daca iarba e mereu mai verde, de ce sunt atatia "tampiti" care stau totusi intr-o relatie cu o singura fata/femeie?

| sofisis a răspuns (pentru Endoryus):

Pentru ca iarba nu e mereu maro pe partea ta de gard. La inceput e si ea "mai verde" dar cu timpul se usuca laughing) sunt care prefera iarba lor uscata si nu ar da-o pe o iarba necunoscuta, chiar daca e mai verde si sunt pe care o floricica in plus ii atrage si pleaca

| Endoryus a răspuns (pentru sofisis):

Deci fraierul daca ramane o face ca nu stie cat de nebuna e urmatoarea nebuna?

| sofisis a răspuns (pentru Endoryus):

Cam asa ceva laughing)))

| Plato a răspuns (pentru sofisis):

Aham, deci tu esti sau vei fi constienta ca partenerul tau se uita/gandeste la altele, iar tu esti ok cu asta?
Cine ti-a sters si ultima farama de stima de sine?

| sofisis a răspuns (pentru Plato):

Si revin: eu traiesc in realitate nu in lumea mitica pe care ti-ai creat-o tu.

| Plato a răspuns (pentru sofisis):

Mi-e mila, sincer. Pe langa faptul ca accepti ca esti un obiect usor de inlocuit si ti se pare si normal, ma gandesc ca e si invers, adica si tu te uiti dupa altii. Daca aia se mai numeste relatie...

| sofisis a răspuns (pentru Plato):

Nu Plato, o sa mergem cu ochelari de cal si nu o sa mai vedem nimic in jurul nostru. Da, si eu si el apreciem si ne uitam la un barbat frumos/o femeie frumoasa.

| Plato a răspuns:

Mama ei are dreptate, "atitudinea conteaza".
Daca fata aia crede ca tot ce are de oferit, ca tot ce o recomanda e aspectul, e intr-atat de proasta incat merita tot ce i se intampla. O femeie care considera ca tot ce are de prezentat este aspectul, e o fiinta jalnica.

| Endoryus a răspuns:

Aoleu dar ce am lovit la punct in intrebarea cealalta (acum observ ca e aceeasi persoana ). Cum ti-am zis dincolo, cand fetele astea " de treaba" se uita dupa mitocani (adica esti cu el de mana si se uita dupa fundul lui alta ) la ce te astepti? Ca fata in discutie clar nu e prea inteligenta de sta cu unu de genul.Dar deh, ii trebuie si ei portia de drama ca altfel nu ar vrea sa mai apuce a 2a zi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fie încrezătoare. O persoana increzatoare e frumoasa. Sa nu se macheze sau sa apeleze când va fi adult la proceduri estetice. Sa fie așa cum e și sa renunțe la persoanele care o trag in jos și sa găsească persoane cu sufletul bun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca e aiurea sa fii geloasa pe propria ta mama.Am admirat-o mereu pe mama, inclusiv pentru aspect, dar nu am ajuns încă sa ma deranjeze asta.Chit ca arată mult mai bine ca mine când eram mai mică si ea mai tânăra.

| saresipiper explică (pentru anonim_4396):

De fapt e chiar invers..ai citit pana la capat? Ai vazut ca mamica ii interzice fetei sa fie cat de cat aranjata? Mereu parintii vor fi un etalon pentru copiii lor, iar acestia din urma vor incerca sa ii copieze. O admira foarte mult pe mama ei pentru cum arata! Si din pacate fata a vazut ca in lumea aceasta, doar cu cartea si inteligenta nu deschizi multe usi. Pana si aici lumea pare sa fie de acord cu firea narcisista a mamicii. Sa fim sinceri. De ce, daca insasi mama este tip top si arata perfect, nu ar lasa-o si pe fata ei sa fie asa? Mama voastra va interzice asta in timp ce doar ea primeste pareri favorabile de la oameni? De ce ii place sa auda cum e tratata fata de altii doar pentru ca nu e la fel de frumoasa precum ea? De ce mamica e prietena iubitului fiicei, dar a copilului ei nu, refuzandu-i orice in timp ce fata este un geniu admirat de profesori? Daca crede ca fizicul nu are vreo relevanta, nu ar trebui sa insiste atat pe latura asta si cu siguranta nu ar mai exista o discrepanta atat de mare intre cele doua, parerea mea. Puterea exemplului...

| GirlOnline81 a răspuns:

Fii fata isteață și nu pleca urechea la remarcile rautacioase la adresa ta. Nu merităwinking.

| saresipiper explică:

E scris cu ghilimele pentru ca sunt relatari ale unor persoane pe care doresc sa le ajutam, eu le ajut prin voi si va multumesc pentru ca imi spuneti parerile voastre.

@Plato, fata nu crede nimic, pur si simplu mi-a marturisit prin ce trece si vrea o solutie sa scape de acest calvar. Sunt si eu barbat si imi dau seama ca nu e usor ca fata sa fii facuta in gura mare in toate felurile pentru ca nu arati comercial si sa strige dupa tine injuraturi, iar cand stai cu altii sa li se spuna 'cu naspeta asta stati, ma dezamagiti'. Adica daca nu arati ok nu meriti respect?
Va garantez ca este o fata foarte serioasa, capabila si muncitoare, cu rezultate excelente la scoala, nu o femeie superficiala care se bazeaza strict pe imagine, in schimb mama ei cam asa e.
Odata imi povestea cum isi dorea sa isi cumpere din banutii ei un set de extensii, iar mama ei s-a opus total in prima faza, a facut-o sa se simta foarte vinovata, apoi si-a comandat chiar ea (mamica) acele extensii. Ce zici de asta?