| AnNoONniImMuULl a întrebat:

Poate sa-mi explice si mie cineva de ce fetele nu vor baieti de treaba? Gen legit imi fac rau in fiecare zi fiind in friend zone si m-ar ajuta sa inteleg... De ce ai prefera sa stai langa un tip care te raneste si sa ii dai in cap celui care te sustine cand ai putea avea o viata ok? Credeti-ma ca mi-am distrus ultimul an din viata (am luat-o in jos cu scoala si sunt nefericit) stand dupa o fata care initial a dat semne ca ar vrea o relatie, dupa a dat de inteles ca sunt in friendzone si mai nou a inceput ocazional sa-mi bage si rautati care ma fac sa sufar mult. M-ar ajuta niste explicatii si sfaturi si de la fete si de la baieti! Mersi mult celor care isi fac putin timp!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Sa fii "baiat de treaba" e o caracteristica, insa, printre altele e una din cele mai "usoare de obtinut", iar de multe ori, se bate cap in cap cu celelalte caracteristici/trasaturi pe care le-ar vrea o fata de la un baiat.
Pe scurt, sa fii baiat de treaba nu e de ajuns pentru a avea noroc la o fata.
Crede-ma, fetele vor baieti de treaba, problema e ca cel mai adesea baietii aia nu stiu sa fie atractivi, sa fie interesanti, sa le dea lor sentimentul de protectie, pur si simplu, voi, astia de va considerati de treaba, credeti ca e suficient sa fiti de treaba pentru a avea parte de o fata, insa, viata o demonstreaza ca cel mai adesea, nu este asa, ba mai mult, sunteti si foarte foarte insistenti si sacaitori si... disperati.
Baietii astia de treaba, de multe ori sunt tipii aia naivi care sunt luati la misto. De ce o fata ar vrea sa aiba o persoana de genul (vulnerabila) in preajma ta?
Fetele vor baieti care sa stie cum sa se puna in valoare (si nu, nu prin "cat de treaba sunt ei").
Fetele vor un barbat care sa aiba incredere in el, sa stie sa isi exprime un punct de parere, sa se impuna, sa fie inteligent, astfel incat sa starneasca invidia celorlalte fete, iar la sfarsit de zi, sa fie si putin dragut, cat sa o faca pe ea sa se simta iubita.
Fetele nu vor un mielusel langa ele, ca le plictiseste.
Ele vor o persoana palpitanta langa ele, sau cel putin, sa nu fie un mototol. Gen cand au tone si vor sa se certe, sa aiba cu cine sa se certe, nu cu un mielusel care dupa ce ridica putin tonul femeia la el, el sa spuna "ai dreptate" doar pentru a ii face pe plac, sau ca nu are curaj sa o supere, chiar daca ea, stie ca nu are dreptate.
Cel mai adesea fetele vor alaturi o persoana care stie sa se impuna, sa ii zica cand ea are dreptate, si cand abereaza, sa stie cand e cazul sa lase de la el, si cum sa o faca, iar alteori, sa stie cand sa lase femeia sa vorbeasca singura :)) Iar la sfarsit sa le "pedepseasca" sau sa o impace cu un sex de impacare.

Iar, daca vrei sa te amuzi, si sa vezi cum nu trebuie sa te comporti, urmareste aceste clipuri: https://www.youtube.com/results?search_query=cicalitoarea+

| Ale080999 a răspuns (pentru OldSoul):

Cata dreptate ai!

| OldSoul a răspuns (pentru Ale080999):

Multumesc pentru sustinerewinking

| Ale080999 a răspuns (pentru OldSoul):

Cu drag!

Răspuns utilizator avertizat
| Adry05 a răspuns (pentru OldSoul):

Să dai copy paste la răspunu ăsta la toți băieții care zic că noi suntem târ.fe că nu-i vrem pe ei, marile valori ale lumii, și că vrem doar pe ăia care ne bat și ne jignesc, mulțumim că faci clar pentru băieți!

| OldSoul a răspuns (pentru Adry05):

Am incercat si o sa incerc si in continuare sa fac putina lumina pentru baietii care generalizeaza si care au o perceptie gresita asupra femeilor.
Nu e corect nici pentru baieti sa traiasca ratacind in minciuna, si nici pentru femei sa fie etichetate pe nedrept.
Ca baiat/barbat, trebuie sa atragi o femeie pentru a avea placerea de a o cunoaste cu adevarat. Daca nu stii sa atragi o femeie, vei vedea in ele propriile frustrari. Dar multi, nu inteleg, nu au avut ocazia sa afle asta.

Multumesc pentru sustinere.

| Adry05 a răspuns (pentru OldSoul):

Exact! susțin mereu ce e corect și adevărat.

17 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Abordarea ta este una extrem de simplistă.
Atunci când te raportezi la un bărbat, fie şi la o femeie nu o faci doar pentru că este "de treabă".
În primul rând va trebuii să existe atractie fizică, să aibă acel ceva care să îl individualizeze fată de ceilalti bărbati sau celelalte femei, ca în viziunea ta să devină o femeie specială, să te intereseze aspecte legate de ea. Nu este ca şi cum am face referire la un smartphone, de ce ai alege unul cu un pret ridicat de la o anumită marcă cât timp există variante de buget care îndeplinesc aceleaşi functii. Vorbim de oameni, de compatibilităti, repet faptul că nu toate lumea este pentru toată lumea. În cazul în care nu există reciprocitate, nu te văd ca pe un potential iubit, acele fete nu sunt pentru tine ( că tot vorbim la plural ). Mai trebuie să creşti, poate o relatie nu este acel ceva de care să ai nevoie în momentul de fată.

| RAY a răspuns:

Pentru ca sunt programate genetic sa fie atrase de anumiți masculi care prezinta anumite gene care sunt mai bine adaptive mediului

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca generalizarea ta este total eronata!
Fetele vor baieti de treaba, dar din cei cu bun simt, inteligenti, respectuosi, cu comportament de oameni normali.
Din pacate, o fata nu va astepta dupa tine ani de zile, sa deschizi gura sis a-i faci o propunere, denitand ca nu esti interesat de ea, toata lipsa asta de neatentie si nevorbit.
asadar nu fata aia a fost vinovata, ea ti-a dat semne ca te place, dar tu ce ai facut?
I-ai cerut prietenie?
Ai invitat-o in oras?
S-au ai asteptat sa treaca vreea ori sa te invite ea?
Imi pare rau sa-ti spun, dar asta nu este comportament de baiat de treaba" ci de prost sau arogant care asteapta ca els a fie curat si invitat, de catre fata.
Daca vrei sa fii bagat in seama, deschide gura si fa primul pas catre fata, dar rapid, ca vine altul si ti-o fura!

| Drimmero a răspuns:

De ce nu iti bagi... picioarele in ea?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ce înseamnă de treabă? laughing O persoană nu se rezumă la atât, analizează-te mai mult.

| mentholinks a răspuns:

Gandirea umana s-a stricat. Cauta alta fata cat de cat.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba vor niste băieți *de treabă. Care le respecta, le iubesc și toate cele.

dar te asigur că nici-una nu vrea unu dependent de ea, care îi distrus azi maine, fără ea. Aia nu e relație și nici într-un caz nu ești de treabă, e toxic ce faci tu.
Îți bagă niste răutăți pentru că încearcă să te trezească la realitate, sa te întărească pentru că nu mai ești cum ai fost înainte să intrați în relație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca de treaba e sinonim cu jalnic.
Baietii de treaba ajung in "friendzone".Si mai si rămân acolo.

| SoareDaniel a răspuns:

Stai sa vezi cand dai de una in friendzone care te tine doar pe post de bancomat