| madalinrazvan a întrebat:

Las aceasta intrebare in aceasta categorie fiindca vad ca este cea mai "activa" Am nevoie de ceva sfaturi. Ma simt al nimanui. Simt nevoia sa beau mult alcool si sa uit de mine. N-am asa multi prieteni, scoala merge cat de cat. Iar cu dragostea stau naspa. M-am despartit de ea acum 3 luni dupa 8 luni de relatie. Am dat totul pentru aceasta relatie. Usor devenise toxica, eram obsedati unul de altul pana cand am pus stop. Am plans dupa ea dar a trecut. Ea acum si-a gasit pe altul(ceea ce ma bucur) si a inceput sa-mi faca in ciuda. Am lasat-o balta.

Am momente cand imi vine sa plang fara motiv. Ma simt atat de singur uneori si am inceput sa ma gandesc cam des la moarte. Am uitat sa ma si ingrijesc.
Imi puteti da cateva sfaturi ca sa-mi revin la normal? Multumesc pentru timpul acordat.

Răspuns Apreciat de Editori
| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa apelezi fara niciun pic de jena la un psiholog. Nu asculta de altii care spun ca nu ai fi "barbat" daca plangi dupa o "muiere". Important este ca realizezi ca ai o problema si ca iti doresti sa o rezolvi. Uneori, problemele ne coplesesc si nu reusim sa le facem fata cu brio de unii singuri. Pentru asta exista oameni specializati in asa ceva care te-ar ajuta sa iesi din acest impas. Chiar iti recomand sa faci macar cateva sedinte cu un psiholog pentru a nu suferi si mai tare. Sanatate!

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Apuca-te de un sport, recomand arte martiale. O sa-ti schimbe viata.

p.s.: "scoala"? cati ani ai?

| madalinrazvan explică (pentru Cosmin86):

18 ani

| Cosmin86 a răspuns (pentru madalinrazvan):

Esti abia la inceputul vietii, lasa "iubirea" acum. Oare cum era sa te desparti dupa 8-10 ani de relatie? Atunci intrai si mai rau in depresie.

Concentreaza-te pe viata ta acum: permis de conducere, o facultate buna, in vreo 2-3 ani un job bine platit sa pleci de la ai tai, sa stai singur, etc.

Abia cand o sa locuiesti pe cont propriu si o sa gasesti o femeie care locuieste si ea singura si se intretine singura, abia atunci poti spune ca ai o relatie sanatoasa cu o persoana dezvoltata.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Zicea Parintele Arsenie Boca, parca pentru toti romanii: „Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Vor lua totul!"

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Fii barbat treci peste o sa vezi ca in viata vor fi greutati mai mari de atat si totul o sa se rezolve, acum nu e un capat de lume fete sunt o gramada pana ajungi tu la 30 de ani o sa cunosti 300 de fete si nici macar tu nu o sa stii pe care sa o alegi, FII BARBAT ca alfel daca ramai asa o sa te inchizi in tine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Incearca sa iti gasesti diferite activitati ca sa mai iesi din starea asta si incearca sa citesti si sa acumulezi mai multe informatii asa vei deveni mult mai bine informat si sa stii ca daca nici asa nu merge mergi la un psiholog.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Iti recomand sa mergi la psiholog. Cred ca fosta relatie si-a lasat urme adanci in sufletul tau.
Incearca sa te relaxezi mai mult, sa te distrezi, sa comunici, poate vei avea parte si de o noua relatie. happy
Dar tot ce ai descris tu sunt semne ale depresiei, care nu poate fi tratata oricum.
Dar gandeste-te ca va fi bine!

| madalinrazvan explică (pentru MademoiselleCosmina):

Am fost acum 4 luni si am crezut ca m-am ''vindecat''.

| MademoiselleCosmina a răspuns (pentru madalinrazvan):

Te inteleg. E greu sa treci peste o despartire. O vei uita, dar mai greu.

| hamate a răspuns:

Ce barbat esti ma daca plangi dupa o muiere?

| madalinrazvan explică (pentru hamate):

Am plans. Am iubit-o mult.