| IulianMMI a întrebat:

Sunt impreuna cu o fata, ne stim de 4 ani, implinim 7 luni in doua saptamani, dar din timpul asta putin l.am petrecut impreuna, avem programe total diferite cu liceul si vara am fost plecati prin concedii
Ea are aproape 17 ani si zice ca nu e pregatita sa faca sex, si nu stiu ce sa zic. O iubesc foarte mult, dar ea nu e la fel, e foarte orgolioasa, daca ne certam si nu o bag eu in seama poate sa reziste si cateva zile fara sa ma bage in seama, am si eu orgoliu, dar pentru ea il las deoparte. Mai e si faptul ca e foarte rece cu mine, ma saruta doar pe buze si rar.
Acum intrebarea mea este daca ea ma iubește, avand in vedere cele spuse mai sus, sau sunt doar o relație ca să nu fie singura?
Are rost sa mai continui cu ea?

5 răspunsuri:
| HLucian a răspuns:

Salut. Am o relatie de 3 ani de zile,crede-ma pe cuvant ca nu s-a pus problema de orgoliu la ea! Cand cineva are puterea sa iubeasca, nu exista loc de orgoliu, egoism, duritate. Sfatul meu este sa mai ai putina rabdare, incearca sa-i spui mereu ca vrei o discutie cat se poate de sincera cu ea..si deschisa. Lucrurile astea doar tu le poti rezolva. Doar tu poti afla ce simte pentru tine. Intreaba, cauta, cerceteaza...si afla! Daca te-am ajutat. funda.

| sprezero a răspuns:

Frate, ea este serioasa si ar trebui sa te bucuri...
Si matale trebuie sa te maturizezi si sa iei lucrurile pe rand.

Daca vrei sa faci sex cu ea, nu o iubesti foarte mult, o poftesti si atat. Or iubirea inseamna cu totul altceva.

Femeile aleg barbatii maturi, care se preocupa de misiunea lor si nu au timp de toate fleacurile. Or daca tu te gandesti la sex, la sarutari si o tii in minte zi si noapte, normal ca fata se retrage.
Mergi la Biserica, apuca-te de sport, fii serios, citeste si ai sa ajungi un adevarat lider si barbat.

Fii barbat, curaj, sus inima!

*Citeste cartea "Scrisori catre Filip" e scurta (pdf). Ai sa privesti relatia cu totul altfel si ai sa vezi de fapt pe ce se bazeaza o relatie si o familie adevarata...

P.S.
Barbatul iubeste iar femeia raspunde iubirii, nu invers.
Fii barbat si iubeste-o. Daca nu o iubesti, la ce sa raspunda?
Lasa sexul si alte fleacuri, ocupa-ti timpul si iesi din confort.

Ne auzim... Namaste!

| IulianMMI explică (pentru sprezero):

Am amânat să îți răspund/ să vă răspund( păreţi mult mai matur ca mine) pentru că am căutat cartea pe care mi-aţi recomandat-o, dar, din păcate nu am găsit-o. Daca aveți un site de unde sa o citesc puteți să mi-l recomandați, vă rog.
Sport fac, ma duc la sală. De citit citesc cărți de dezvoltare personală, dar și beletristică.
Dacă aveți recomandări vă rog să îmi spuneți, îmi face plăcere cititul.

| Mejdej a răspuns:

Incearca sa o intelegi si tu ca poate nu e pregatita pentru pasul urmator. Lasa totul sa vina de la sine nu forta lucrurile, si incearca sa nu ii mai spui despre sex, lasa sa vina ea sa iti spuna cand este pregatita. Toate femeile sunt foarte orgolioase, eu cred ca tine la tine, acum tu fi precaut si vezi toate detalile ca nu cumva sa regreti mai tarziu.