| sanziana19 a întrebat:

Sunt casatorita de jumatate de an aproape dupa o relatie de 3 ani inainte.el mai obisnuieste sa dea in mine, aseara sa repetat scena.noi stam in aceeasi curte cu parintii lui,si aseara mama lui mi-a zis ca de ce stau in casa mereu si nu o ajut,ca ce fiusu ca prostu munceste si eu nu fac nimic.vb astea m-au suparat,si cand mi-a zis sa o ajut sa i spal niste borcane am zis ca nu pot ca am treaba, iar ea apoi i-a zis sotului meu ca nu vreau sa o ajut, ca nu fac nimic ea mereu baga raca intre noi.si a venit el la mine si am inceput sa ne certam,apoi iar a recurs la violenta, a zbierat la mine, etc.chear nu stiu ce sa fac, nu e prima oara cand face chestia asta, si din motive din astea minore...eu il iubesc si chiar nu stiu ce sa fac. vreau sa mai adaug ca atunci cand nu suntem certati se comporta frumos cu mine.astept pareri.multumesc

Răspuns Câştigător
| Maaryyneelaa a răspuns:

Acest lucru tine foarte mult de sentimentele tale pentru el,si din moment ce esti inca cu el inseamna ca il iubesti foarte mult si nu poti renunta la el asa usor.Dar tu o ajuti pe soacra ta? Cati ani ai? E clar ca ea face tot posibilul sa nu mai fiti impreuna,vorbeste cu el,adica daca te iubeste ar trebui sa iti ia apararea tie mereu,si sa te fereasca de gura ei! Si pentru ca sunt constienta ca pentru ca il iubesti,nu poti renunta la el(dar gandeste-te si la acest lucru,pentru ca la el a devenit deja o obisnuinta,discuta cu el si spune-i ca nu se mai poate asa si ca daca te iubeste asa mult sa va mutati doar voi doi,)Vorbeste si ci soacra ta,si spune-i sa nu mai incerce atat de mult sa va desparta si de ce vrea sa ddistruga o iubire frumoasa,ca vad ca ea tot vrea ca el sa te loveasca in speranta ca tu te vei satura intr-o buna zi,dar sincer acum,dupa ce va trece ceva timp,poate chair veio ajunge la aceasta concluzie,si anume ca nu se merita sa suferi pentru el si sa-i suporti violenta cand ar putea sa-ti ia si el apararea sau sa te ia si sa plecati amandoi,inteleg si aceasta varianta,adica e greu sa pleci si sa te duci undeva si sa incepi sa-ti faci o casa de la zero saupoate nu aveti nici posibilitate financiara dar trebuie sa luati masuri, pentru ca, clar asa ceva nu se mai poate! As vrea sa-mi raspunzi si mie la urmatoarele intrebari, daca vrei lasa-mi un mesaj si vorbim acolo mai multe, pentru ca acest lucru e o problema comuna si chair vreau sa-ti spun mai multe.Cati ani ai? Tu o ajuti pe soacra ta? Tu nu lucrezi? Te rog frumos sa-mi raspunzi ptrintr-un mesaj si vorbim acolo mai multe, pentru ca eu chiar te inteleg, si e o situatie destul de complicata si vreau sa vorbim.Ai grija de tine!

| sanziana19 explică (pentru Maaryyneelaa):

Da-mi id tau si vb mai multe.

20 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Peștele de cap se împunte!
Trebuie să găsiți o soluție de a nu mai sta în aceeași curte (se lasă dirijat de mama lui).
Într-o relație, violența fizică/verbală nu are ce căuta.
Când va mai apărea și un copil, ce se va mai întâmpla? Te va da afară cu el, este la ea în curte, etc.
Pentru ce o viață amărâtă și un trai nefericit?
Dacă te iubește cu adevărat, nu s-ar lăsa manipulat de mama lui.
Pune piciorul în prag, suferi acum decât toată viața. Ai una și trebuie să te respecți, nu să fii îngenunchiată.
A venit o palmă, vor veni și următoarele, dragostea trece și prin stomac.
Numai bine și ai grijă mare de tine.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

E cazul tipic de barbat care isi iubeste mama mai mult decat sotia. Acest gen de soacre strica casnicii. Aveti scapare doar daca va mutati separat si departe...cat mai departe!

| Ofiintă a răspuns:

Buna,

Din cate vad eu nici cu soacra nu te prea intelegi, sa dea in tine este ceva grav mai ales stiind ca acest proces se va mai repeta de n ori, daca te iubea nu te lovea... Iubirea nu inseamna violenta, eu zic sa nu treci cu vedera acest lucru si pe cat posibil sa te desparti de el.Pentru ca tu poti spune ca a fost doar o simpla palma sau ceva dar cunosc familii care din ceva simplu au recurs la lucruri mult mai grave, cei mai scarbosi barbati sunt cei care dau in femei, ei bine nu lasa sa te enerveze nici soacra dar nici el pentru ca astfel nu vei avea o viata fericita, in lumea asta exista cineva si pentru tine care sa te merite si daca inca nu l-ai descoperit va veni...
Numai bine!
pa, pa

| bsb a răspuns:

Problema e soacra. Ardei 2 borcane la toba urechi, macar asa are ce sa ii zica lu barbatuto. Te certi iar cu el si trece. Dar soacrata, data viitoare cand se mai uita putin urat spre tine, te faci spre ea. Mananca nori si nu te mai spune.

Arde sau te arde ea.

pa

p.s: eu lu soacramea i-am pus laxativ in ciorba. Nu a mai apucat sa faca la wc ca a facut in ismene cand fugea.

| yoanna73 a răspuns:

Dai un sut un C.....barbati mai sunt 100
traiesteti viata

| Deea1189 a răspuns:

Buna. Incearca sa ii faci pe plac soacrei tale, sa o ajuti cat de cat, poate o sa se schimbe si ea. Daca nu se schimba nimic vorbeste foarte serios cu sotul tau. Bafta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU e "normal" ca să dea în tine!

Totuşi, eu am o nelămurire : dacă aţi avut anterior o relaţie de 3 ani şi ai observat că mai dă în tine, de ce te-ai mai căsătorit cu el?

Acum ai puţine opţiuni :
1 ) Îi pui în vedere că dacă mai dă în tine îl părăseşti şi divorţezi.
2 ) Poţi să-ţi scoţi Certificat medico-legal ( dacă lasă urme de lovire ) şi să-l reclami la Poliţie.
3 ) Să vă mutaţi singuri ( doar voi ) - oricum, nici asta NU-ţi garantează că nu va mai da în tine...

Şi să şti că cei ca el, în proporţie de 99 %, NU se schimbă - acum DEPINDE de tine dacă vrei să ai o astfel de viaţă, sau să ajungi prin spitale...

| Felys a răspuns:

Realizezi ca daca a fost violent odata va fi mereu,indiferent de motiv,cand si cand iar il apuca nervii si iar va da in tine,daca nu aveti copii ai face bine sa te desparti,altfel vei suporta toata viata umilinta asta,unii barbati nu se pot abtine pur si simplu de a face pe cocosii,sau poti insista sa va mutati cu chirie,vezi cum se va comporta si in situatia respectiva,e posibil sa fie influentat de parinti si iar nu e bine, niciodata soacrele nu sunt multumite, mereu ai cate ceva de comentant, inceara sa va indepartati de parintii lui si posibil sa se schimbe, succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună Sânziana.
În primul rând, nu înţeleg de ce accepţi să se comporte aşa cu tine.Un bărbat care te iubeşte, NU are timp să dea în tine.Trebuie să faci ceva în privinţa asta.
Ori renunţi la el şi îţi continui viaţa, ori încerci să te adaptezi. Ajut-o pe soacra ta în tot ce poţi.Demonstrează-i că se înşeală în privinţa ta şi fă tot ce-ţi stă în putinţă!

Mult succes şi analizează mai bine lucrurile.

| irrumator30 a răspuns:

Incearca sa va mutati voi doi impreuna, in chirie, undeva, fara ai lui. Daca si atunci continua sa te agreseze, in orice fel, verbal, fizic, paraseste-l, da-l in ma-sa!

Răspuns utilizator avertizat
| Licurici07 a răspuns:

Dupa atatia ani de relatie, si o casatorie e clar ca il iubeste, insa in momentul in care el decurge la tipete, scandaluri si batai e clar ca nu te mai iubeste, sincer. Un barbat nu trebuie sa atinga o fata nici cu o floare. Daca el dupa scandal venea sa iti spuna :" Iubita mea iar a spus mama ca nu o ajuti la treaba, incearca te rog sa faci si tu sa fie bine, sa nu mai ajungi in gura ei pana cand o sa facem un efort sa ne mutam de aici, stii prea bine ca te iubesc, dar incearca sa aplanati situatia macar pana plecam de aici". Dar din ce spui tu e clar ca nu ti-a spus asa. Odata ce a dat in tine o va mai face, si apoi vor urma mai multe incidente. Despartirea este cea mai buna metoda si fara sa te uiti in urma, gandeste-te doar ca tu ai pierdut anii cu el, dar el te-a pierdut pe tine, si a pierdut mult mai mult. Bafta!

| Maryaaaaaaa a răspuns:

Faptul ca da in tine si asta devine un obicei nu este bine. Incearca sa rezolvi situatia pentru ca in ziua de azi e un obicei din cate observ eu la TV in stanga si in dreapta mea ca barbatul sa bata sotia ceea ce nu e ok deloc. Stii cum e urmeaza o palma dupa aia 2 3 si samd. Daca continua asa parerea mea e sa va despartiti clar in caz ca nu e vreun copil la mijloc si chiar daca ar fi nu trebuie sa suporti violentele lui.
Pe de alta parte sa stii ca eu cunosc multe cupluri la mine in neam cunostinte prieteni care au stat cu parintii si nu s-au inteles deloc. Scriu nu s-au inteles deloc sa nu scriu altceva.
Iar faptul ca mama lui iti cere sa o ajuti la treaba e un lucru normal zic eu dar stiu ca o am si eu pe maicamea si e din asta foarte stresata cu munca cu gatitu etc etc si banuiesc ca mama sotului tau e pe acolo si ea iar in ziua de azi nici unei fete nu ii place sa faca toata ziua treaba sau sa gateasca stiu si u lucrul asta. Dar in orice caz trebuie sa o ajuti cu treburile casei ca asa e corect. Sau o alta solutie e sa va mutati in alta parte daca aveti posibilitatea. Eu una de exemplu nu m-as vedea locuind cu maicamea si cu sotul in acelasi apartament. Cred ca mi-a face viata un cosmar nu altceva. Deci gandeste-te.

| ƒутzσaѕa a răspuns:

Muta-te, doar tu cu el sau incearca sa vorbesti cu el..si spune-i tot ce simti

| 83MaryuS a răspuns:

Sa stati separat, doar voi 2 fara parinti in preajma, si daca tot vor contiua certurile urmate de violenta,... atunci nu vad un final prea fericit in aceasta relatie... succes happy

| roxanage a răspuns:

Pai zii sa alega intre tine si ea daca te iubeste cu adevarat te va alege pe tine

| ROECODE a răspuns:

E de ajuns sa dea odata in tine si o sa repete mereu nu merita sa induri parerea mea bafta

| cuaripipepamanat a răspuns:

Nu spera ca o sa se schimbe, nu o fa face atata timp cat tu ii permiti, si in a doilea rand a dat in tine inainte de a fi casatorita cu el puteai sa-ti pui un semn de intrbare....si in al treilea rand poate nu-l iubesti ci doar te atrage indiferenta lui...

| Lucuta_Luciana_1985 a răspuns:

Buna draga.am citit acum preocuparea ta, parerea mea e ca ar trebui sa discutati impreuna tu, sotul tau si soacra despre nemultumirile ce se ivesc intre voi, asa o discutie deschisa fara ocolisuri, pentru ca, dupa cum se stie comunicarea rezolva orice probleme si mai ales o comunicare sincera si asa poate si da seama sotul tau ce se intampla cu adevarat in lipsa lui acasa.stii tu cm mai sunt si soacrele astea ce le pace sa domine si mai ales cm ai zis si tu sa bage raca intre voi ceea ce nu e normal pentru ca tu il iubesti pe acest om si in trei, aproape patru ani el a reusit sa te cunoasca si nu ar trebui sa se lase influentat de mama sa.e clar ca acesteia ii place sa va vada certati si de aceea te sfatuiesc sa purtati o discutie in trei si asa ti dai seama ce are ea impotriva ta, daca intr-adevar gresesti tu sau e doar caracterul ei negativ iar la randul sau sotul tau isi da seama care e situatia reala si ce e de facut hotarati voi doi apoi. daca el intr-adevar te iubeste ar trebui sa procedeze corect si sa nu mai dea aiure n tn.nu vreau sa ma ntelegi gresit dar un barbat ce isi iubeste sotia incearca sa comunice mereu si nu sa se lase prada impulsurilor.ai grija de tine si sper ca impasul sa se rezolve