| Derye a întrebat:

Am o intrebare: la profilul mate-info se intra cu 9-30, 40?

Vreau sa intru la un liceu bun, apoi sa fac ceva in informatica, dar problema e ca nu sunt bun la mate. Deloc!

Răspuns Câştigător
| aliona_6797 a răspuns:

Nu vreau sa te descurajez, insa, trebuie sa-ti spun ca daca nu te descurci la matematica, iti va fi foarte greu la un profil mate-info. Matematica pe care o faci in liceu nu este "diferita" de cea pe care o studiezi in gimnaziu, deoarece vorbim totusi de aceeasi materie, ci este cu mult mai grea. Eu am foarte multi colegi care nu au afinitate fata de matematica si, prin urmare, au toti media 5. Tine cont ca la acest profil nu faci numai mate si info, ci si chimie, fizica. Daca singura materie la care ai cateva probleme este matematica si iti doresti cu adevarat sa urmezi acest profil, sfatul meu este sa iti pui un preparator si sa te inscrii la sectia reala.
Eu am intrat cu media 9. 33 la mate-info bilingv engleza, deci se poate.
Cat despre informatica, nu prea ai de ce sa-ti faci griji, nu e nici pe departe la fel de grea ca matematica.

4 răspunsuri:
| Turquoise a răspuns:

Depinde la ce liceu vrei.de unde esti?
in plus nu e obligatoriu sa faci mate-info ca sa te duci l facultate l info.thinking
oricum daca ai 9. 30-40 intri sigur

| dailydaisy07 a răspuns:

Incearca un licieu la care sa fii bun la materia respectiva

| deea_3790 a răspuns:

Fratele meu a intrat la mate info cu 9, 14 da este ffff greu era fffg bun la mate si la info da nu e ceea ce crezi tu nu e doar sa inveti niste programe el are diriginta de informatica si face un fel de mate pe calculator e ffff greu mai bine mai gandeste-te el e deja in a 10 si recreta si de la anul vrea sa se mute la filologie ca e mai usor
mai bine mai gandeste-te

| deea_3790 a răspuns:

Poti intra si cu 9, 14 cum a intrat fratele meu
dar mai gandeste-te nu e aceeasi chesti cu cea ce gandesti tu e ffff greu la info nu faci programe e un fel de mate pe calculator intelegi?
mai bine mai gandeste-te succes!