| vangheliss99 a întrebat:

Auziti, voi ce credeti, toata mitologia asta si zeii astia, oare au existat inainte de hristos?

6 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Inainte de Hristos oamenii credeau in zei, exista obiceiul fiecarui popor de a se inchina unei divinitati. Zeii ca persoane nu cred ca au existat. Insa credinta oamenilor in zei este dovedita azi prin descoperirea ruinelor vechilor temple, inchinate acelor zei (de exemplu Parthenon-ul este dovada vie ca la un moment dar grecii se inchinau zeitei Atena). Desigur, exista mentiuni si in literarura, insa deja intra la capitolul mitologie.

| vangheliss99 explică (pentru raluk27):

Da stiu si eu asta, dar eu m-am referit daca in trecut, chiar existau minotauri meduza ciclopi din astea,. As vrea sa existe si acum.

| raluk27 a răspuns (pentru vangheliss99):

Astia nu erau zei, ci doar niste personaje fantastice, care fac parte din mitologie. Deci nu au existat in realitate.

| vangheliss99 explică (pentru raluk27):

Aaaa scuzelaughing am uitat sa mentionez creaturile si monstri in intrebarelaughing)))) as fi vrut eu sa existe si in realitate atuncia inainte de hristos sad sti sa te plimbi si sa vezi o creatura sau asa cevahappy ar fi fost mult prea frumos.