| ExEquTeR123 a întrebat:

Aveti idee cum as putea sa invat mai usor comentariile pentru bac? Jumatate din ele le stiu si vreau sa le invat si pe celalalte mai repede

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu daca respecti cateva reguli:
1. mergi intr-o camera unde este liniste si nu te va deranja nimeni.
2. nu iei cu tine telefonul, pe care in prealabil in inchizi, si-l lasi in bucatarie sau oriunde, dar sub nici o forma nu-l iei cu tine in camera unde inveti.
3. inchizi din timp PC, tableta, televizor, radio, orice care te-ar putea distrage de la invatat.
4. Iti anunti parintii ca te apuci de invatat si ca nu doresti sa fii deranjat sub nici o forma, nici de ei si nici de posibilii prieteni care-ti vin la usa.
5. Iti iei o sticla de apa si un pahar langa tine si cartile dupa care inveti.
6 Mai mergi odata la toaleta si te intorci in camera, inchizi usa si te apuci de invatat.

Daca respecti toate regulile de mai sus, te asigur ca, cel putin 4-5 ore poti invata pe nerasuflate, dupa care iei o pauza, mergi la toaleta, manaci ceva si te intorci la o alta partida de invatat.

| LoryC a răspuns:

Mie mi-a luat destul de puțin să le învăț, mai ales la cele epice.
Te ghidezi asupra anumitor aspecte, pe care trebuie să le ții minte obligatoriu. La oricare dintre eseuri trebuie să știi 2 secvențe reprezentative pentru tipul eseului.
Ce anume ți-a mai rămas de învățat?

| ExEquTeR123 explică (pentru LoryC):

Mai am de invat majoritatea poeziilor si morometii

| Tudor123123 a răspuns:

Nu stiu cand este bac-ul, presupun ca intr-o saptamana, iti recomand sa vezi cum le inveti mai repede gen : le inveti mai repede cand le repeti cu voce tare sau le inveti mai repede cand le scrii (auditiv si tactil). Daca o sa vezi cum iti este mai usor sa le inveti, fiecare dintre noi le invata mai repede, eu cand am de invatat compuneri, le citesc cu voce tare, pentru ca imi intra in cap mai repede. Descopera metoda mai utila tie si iti va mult mai usor big grin.