| Loredana52535 a întrebat:

Buna! Am și eu o nelămurire și sper sa mă poată ajunta cineva. În momentul de fata sunt ultimul an și am câteva întrebări:

1. Dacă am 4 restante de pe semestrul al doilea din anul 2 (am avut 7 materii, iar doar 3 le-am promovat. Din 30 de credite, doar 9 am obținut), câte restante pot sa am anul acesta (anul3/ultimul an)? În acest an, am tot 7 materii pe semestru.

2. Dacă deja m-am înscris pentru licența, aș putea sa o dau totuși pentru alt an?

3. Câte restante îmi pot lasă pentru prelungire?

4. Dacă o sa fiu exmatriculata, mă pot înscrie în următorul an și reiau de unde am rămas sau cum e mai exact procedura?

Tin sa metionez ca suntunt la UBB Cluj și poate știe cineva mai bine și mă poate ajuta. Pana în momentul de fata n-am mai avut restante, am promovat tot.
În anul 1, au fost 32 de credite pe semestru, adică 64 în total.
În anul 2, au fost 30 de credite pe semestru, adică 60 în total
La fel și în acest an, ultimul an, 30 de credite pe semestru, adică 60 în total.

Aștept cu nerăbdare un răspuns! Va mulțumesc! ☺️

3 răspunsuri:
| biancaaaa1202 a răspuns:

Bună! Și eu tot la UBB am terminat.
1. Poți să dai câte restanțe vrei tu. Problema e una mare, trebuie să le iei pe toate ca să poți intra în licență. Nu am întâlnit să fie un anumit număr de restanțe pe semstru din moment ce tu le plătești pe cele din anul 2.
2. Da, nici eu nu mi-am dat licența și plănuiesc să o anul viitor (am terminat în 2021). Doar că exită o taxă pe care o plătești dacă nu dai la 3 ani după terminarea studiilor.
3. Pe toate, din câte știu eu, pentru că le plătești la jumătate de preț, că nu mai ai două șanse să le dai as usual. Depinde mult de profesori cum setează datele ca să poți ajunge tu la toate.
4. Nu cred că este cazul de exmatriculare, ci doar de prelungire. Chiar dacă ai restanțe. Există studenți la facultatea mea care se chinuie de 3-5 ani să-și dea linceța din cauza unor restanțe neluate în anii de facultate.
Sfat: mergi la secretariatul facultății și întreabă să fii cât mai sigur/ă. Eu așa am făcut!
PS: Capul sus că nu e sfărșit de drum!

| Loredana52535 explică (pentru biancaaaa1202):

Buna! Pai pentru a nu repeta anul, nu ar trebui sa fie un anumit număr de credite?

Iar dacă intru în prelungire, ce ar trebui sa plătesc? Un an universitar + restantele sau ce anume mai exact? mulțumesc!

| biancaaaa1202 a răspuns (pentru Loredana52535):

Ba da, nu știu sigur cum funcționează la facultatea ta.
Nu trebuie să plătești un an universitar, ci o taxă mai mare. La mine e taxa de 1000 de lei, dar, din nou, dacă nu o dau la trei ani după terminarea studiilor. Bineînțeles că trebuie să plătești restanțele, dar nu știu exact cum funcționează ele în prelungire, de asta spun să mergi la secretariat cât mai repede.