| Andreeaalexandra9124395498 a întrebat:

Bună, ce materii se fac la Liceul de științe ale naturii și câte ore pe săptămână? Se da bacul pa mate?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| simonmaria a răspuns:

Bună,

Pentru clasa a IX-a, ai în felul următor:
Limba română - 4 ore
Limba engleză - două ore (4 ore pentru clasele de intensiv)
Limba franceză - două ore
Matematică - 4 ore
Fizică - 3 ore
Chimie - două ore
Biologie - două ore
Istorie - o oră
Geografie - o oră
Logică (care va fi înlocuită de psihologie, sociologie, economie, respectiv filozofie în următoarele clase) - o oră
Religie - o oră
Educație muzicală - 0, 5
Educație vizuală - 0, 5 (veți face educație muzicală o dată la două săptămâni, iar în săptămână eliberată de aceasta, educație vizuală/un semestru faceți o materie, iar în celălalt o aveți pe cealaltă în orar).
TIC - două ore
Informatică - o oră
Educație fizică - o oră
Curriculum la decizia școlii - o oră

Bacalaureatul se dă din limba română (probă obligatorie tuturor celor înscriși în examenul de bac), matematică - M2 (o matematică ușor mai digerabilă decât cea de la mate-info; proba este cea obligatorie a profilului) și mai ai de ales între fizică, biologie, chimie și informatică, pentru cea de a treia probă.

Numai bine!

| Catrice a răspuns (pentru simonmaria):

La SN nu faci sociologie...

2 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Romana, Matematica, Biologie, Fizica, Chimie, Geografie, Istorie, Engleza, Franceza/Germana, TIC, Informatica in primii 2 ani, Sport, diverse stiinte sociale etc.
Da, se da bacul la matematica. Poti alege intre Fizica, Biologie, Chimie si Informatica la a 3-a proba.