| diaηα a întrebat:

Sunt clasa a 8-a. Bun, am o problema.
Nustiu ce hotarare sa iau mai departe.

Eu vreau sa fiu politista love struck imi place mult, la sport sunt buna, sunt o fire mai dura (zodia Taur) cand am zis nu. nu ramane, limba romana o stiu, istoria imi place. zic ca sunt ok + n-am nevoie de matematica >8-

Initial, eu stiam ca la filo trebuie sa dau sa ajung politista.
(Poate unii stiu mai bine ca mine.)

Răspuns Câştigător
| Кристина21 a răspuns:

Buna!
Deci in primul rand vreau sa te felcit pentru cariera pe care ti-ai ales`o...
Ca sa ajungi politista poti face un liceu in domeniu:COLEGIUL MILITAR LICEAL DIMITRIE CANTEMIR-BREAZA/COLEGIUL MILITAR LICEAL MIHAI VITEZU`-ALBA IULIA...
Desi nu e obligatoriu. poti avea orice profil vrei tu la liceu si apoi sa dai la academia de politie, dar bineinteles ca odata ce ai facut liceul militar stii cu ce se mananca cum se zice...Si eu am degand sa dau la Academia Militara si sincer regret ca nu am dat si la liceu militar, dar asta e viata, Nu stiu daca te`ai intersat ce probe vei dathinking, dar sincer nu stiu cine te-a mintit ca nu iti trebuie matematica.Matematica iti trebuie indiferent de profesia p care o vei alege in viata,pe langa matematica romana(gramatica) la perfectie,engleza/franceza tot la perfectie,probleme sportive.(alergat viteza,rezistenta, aruncarea cu mingea medicinala, saritura in lungime etc) si nu in ultimul rand proba psihologica.
Trebuie sa ai o inaltime de minim 1.70, in jur de 50-60 de kg., sa nu ai semne pe corp etc.

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are prea mare importanta profilul liceului, important este sa ai diploma de bacalaureat si sa reusesti la examenul de admitere la Academia de Politie. Totusi este preferabil sa urmezi la un profil de filologie ori stiinte sociale. Numai bine!

| Matt24 a răspuns:

Ca sa mergi la scoala de politie iti trebuie liceul terminat si bac-ul luat, nu conteaza ce liceu.

| Кристина21 a răspuns:

Multumesc mult de funditalove struck

| ZOZOKid a răspuns:

Pai mai bine la filologie daca la asta esti buna. Oricum, ca sa devii politista va trebui sa dai adnmitere la Academia de Politit, dupa ce termini liceul. Dar acolo trebuie sa treci proba fizica ca sa poti fii admisa, deci trebuie sa fii foarte buna la sport. De asemebea, sunt si niste criterii de inaltime si greutate care trebuiesc intrunite ( mi se pare ca fetele trebuie sa aiba pe 1, 70 m inaltime). Proba fizica este foarte grea si daca esti hotarata sa dai la politie va trebui sa incepi sa te antrenezi intens de pe acum, in particular, pentru ca sportul care se face in scoli si licee nu e de ajuns ca te pregateasca petru nivelul cerut.
http://www.realitatea.net/......67507.html

Mult noroc si succes la examene!

| diaηα explică (pentru ZOZOKid):

1.70?! :o
Doamne Dumnezeule.
D-abia am 1.60 :-s
Cu sportul n-am treaba. Fac dans sportiv de 5 ani.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Buna. Unchiul meu este politist, din cate stiu eu el a fost la breaza.

| Reek54 a răspuns:

La sport trebuie sa dai.

| FankyGen a răspuns:

happy 1. trebuie sa ai o medie de admitere peste 9.40 2.La liceu trebuie sa inveti sa ai medii peste 9winking trebuie sa crezi in tine in continuare si vei reusiihappyFunda?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa ceea ce crezi ca poti face! Alege un domeniu in care sa faci fata si cel mai important e sa iti placa ceea ce faci!

| Sh0ck a răspuns:

Da, la filo trebuie sa te duci ca sa ajungi politista, dar e de tocit la filo, nu e chiar asa usor, daca tu ai un vis si vrei sa ti-l indeplinesti e nevoie de maxim din partea ta.

| deeyutzza94 a răspuns:

Si eu imi doresc sa fiu politista si verisoara mea care este mai mare a intrat la filo si dupa da la facultate

| Avon_8981 a răspuns:

Profilul liceului conteaza mai putin...doar ca in anii de liceu ce vor urma trebuie sa inveti foarte bine la materiile ce ti se cer acolo, cum ar fi:romana(gramatica), engleza(gramatica)si istorie.
Probele sportive sunt putin mai grele dar cu siguranta te vei descurca.Bafta!

| notatrol a răspuns:

Esti perfecta pentru politie, esti buna la sport si PROASTA la matematica.

| diaηα explică (pentru notatrol):

Nu sunt proasta la matematica happy. Dar nici nu ma dau in vant dupa ea happy

| notatrol a răspuns (pentru diaηα):

Am scris din greseala matematica citeste postul fara matematica.

| Bobby26 a răspuns:

Ca sa te faci politista fai un profil care se acseaza pe istorie, romana, geografie. De preferat Stiinte sociale, filologia este mai mult ca sa te faci profesor de romana.

| caisutza a răspuns:

Si eu vreau ca dupa terminarea unui liceu cu profil de filo sa dau la academia de politie dar am doar 1.58. credeti ca se poate face ceva ca sa ma primeasca cu aceasta inaltime ca fata?

| barbiedoll23x a răspuns:

La profil stiintele naturi poti sa dai linistita si dupa intri unde vrei tu. Trebuie si note mari desigur happy