| Djang0 a întrebat:

Miercuri un prieten de-al meu a sustinut proba de bac la matematică si in timp ce isi rezolva pe ciorne si avea lucrarea in lateral colegul din spate se uita pe ea, prietenul meu a scris vreo 13 pagini si 8 ciorne. Fara sa se inspire de la cineva. Ieri i-a spus un coleg din sala ca cel din spatele lui a copiat de pe foaia lui si din ce am inteles se pare ca a copiat aproape tot. Este posibil ca la corectare sa i se anuleze lui lucrarea? Mentionez ca cel din spate a scris vreo 6 pagini, iar prietenul meu 13. E stresat si numai la acest lucru se gandeste, iar eu incerc sa il ajut

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod sigur nu o sa se anuleze lucrarea lui, eventual a celui care a copiat, desi nu cred ca o sa-i anuleze nici acestuia. Ar trebui ca ambele lucrari sa fie corectate de aceiasi profesori si sa se observe, mai ales, aceleasi greseli, daca au fost.

| Djang0 explică (pentru Ioandelasal):

A facut cateva greseli, prima parte a facut-o perfect, fara greseala, insa a gresit la subiectul 2 si 3 vreo 4 exercitii si din ce am inteles a copiat si aia

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Nu o sa anuleze lucrarea nimanui. Mai ales ca e la matematica. La matematica de obicei e un singur rezultat corect si exercitiile se rezolva in mare parte la fel, nu au mai multe moduri de rezolvare. Daca colegul tau n-a gresit tot si tipu din spate n-a copiat greselile colegului tau.

| ChawChaw a răspuns:

Spune-i sa se linisteasca ca nu se intampla nimic