| katalyn16tpu a întrebat:

Buna ziua TPU.Am o intrebare: Daca merg si platesc taxa de inmatriculare la o facultate, iar peste o zi sunt admis la mai bine la alta facultate, pot renunta la cea unde am platit taxa de inmatriculare sau ma obliga sa raman acolo?

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Bine-nteles ca poti renunta. Poti sa intri atat la buget cat si la taxa la orice facultate, ca tu iti poti alege facultatea principala pe care s-o urmezi. Nu te obliga nimeni s-o urmezi. De asta se si numeste facultate: vine de la "facultativ" -> optional, etc...

Partea rea e ca nu mai ai cum sa-ti recuperezi taxa de inmatriculare.

| katalyn16tpu explică (pentru miTzuliK93):

Si asa sunt medii cel putin record anul acesta.Adica daca eu merg maine platesc taxa de inmatriculare iar poimaine primesc o veste buna de la alta facultate pot merge sa-mi retrag dosarul de unde m-am inmatriculat? + Alta intrebare daca esti amabil, unde nu am intrat nicaieri trebuie sa-mi retrag dosar ceva sau nu conteaza?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru katalyn16tpu):

Prima intrebare nu e bine formulata, dar hai sa inteleg. Deci tu te duci maine sa te inmatriculezi la o anumita facultate (depunand dosarul si platind taxa de inscriere) dar intre timp afli ca ai intrat la o alta facultate (mai buna, sa zicem), la care ai depus dosarul anterior, si intrebi daca poti ramane la prima facultate la care te-ai inscris? Raspunsul e DA, poti, fara niciun fel de problema.

Si la a doua intrebare: nu e musai, dar e recomandat. Totusi sunt niste acte legalizate in acele dosare. Eu iti recomand sa le retragi. Fii precaut!

| katalyn16tpu explică (pentru miTzuliK93):

Confunzi inmatricularea cu inscrierea.
M-am inscris, am intrat la cu taxa Politehnica de exemplu.Bun platesc 50 lei pentru inmatriculare maine pentru ca e ultima zi.Dar in Pitesti, unde am si acolo dosar bagat, fiind inscris pentru admitere se afiseaza pe 25.Deci peste o zi pot avea o varianta fara taxa, dar eu sunt deja inmatriculat la alta facultate la Bucuresti.Pot sa renunt la ea asta te intreb...

| miTzuliK93 a răspuns (pentru katalyn16tpu):

A, da, man. Ai dreptate. Si raspunsul e tot da, poti renunta la facultatea la care esti inmatriculat. In fond, poti renunta la facultate ORICAND doresti; tu doar te duci la secretariat si in termen de vreo 2 ore, 3 maxim parca, iti dau dosarul si esti liber. In schimb n-o sa-ti poti recupera taxa de inmatriculare acontata.

| katalyn16tpu explică (pentru miTzuliK93):

Sper sa pot, sa nu ma puna sa semnez ceva cu cine stie ce chichite... Esti sigur pe asta sau? In fine dai... de 50 lei macar sa iau la fara dincolo.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru katalyn16tpu):

Faza cu semnatul nu e batuta-n cuie, dar e posibil. Nu m-am confruntat niciodata cu o astfel de situatie, si sper sa nu ma vad nevoit s-o fac. Insa am prieteni care s-au lasat de facultate, si din ce mi-au zis ei totul tine de dosarul pe care ti-l inapoiaza. Nu cred ca pot exista suplimentare. In fond, pierzi taxa de inmatriculare + cea de inscriere. Ar trebui sa se multumeasca cu atat, daca tot vor finante.