| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU, am o problema. De cand ma stiu am fost un elev model mereu aveam note mari mereu invatam, nu am avut niciodata probleme cu scoala dar problema era ca mereu isi batea lumea joc de mine ma facea tocilar si mai eram si timid pe deasupra.
Si ce m-am gandit, mi-am facut o ambitie prosteasca sa numai invat si sa raman corigent ca sa numai fiu vazut ca tocilarsi nu am mai invatat deloc si acum am probleme la scoala
Ma puteti ajuta cu, un sfat ceva?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

TU INVETI PENTRU TINE.

Daca acum ceilalti isi vat joc de tine ca esti "tocilar", in Viata se vor inversa rolurile.
Daca inveti puternic, tu vei putea ajunge Cineva, iar ei risca sa-si caute de lucru ca necalificati.

Gandeste-te, care varianta merita sa urmezi?

| Violleta2022 a răspuns:

Te-ai prostit ca sa dovedesti lumii ...ca esti prost?
Nu pot sa-mi cred ochilor ce vad!
la ce dumenzeu te duci la scoala, daca te-ai prostit in halul asta?
Dar, tu crezi ca invatai pentru altii?

| SkyPilot a răspuns:

Pai nu e clar? Te apuci din nou de invatat. Cum ai putut mai demult, poti si acum. Numai sa vrei.
Si nu trebuie sa dai importanta la ce spun colegii. Erau invidiosi pe tine si au reusit sa te coboare la nivelul lor.

| Lioana a răspuns:

In scoala copiii isi bat joc de oricine. Daca inveti isi bat joc de tine ca esti tocilar, asta pentru ca ei nu pot fi. Daca nu inveti isi bat joc de tine ca esti prost si ratat si au dreptate. Daca esti prea popular te barfesc in fel si chip. Daca esti indragostit fac glume pe seama ta si te fac sa crezi ca asta e ceva rusinos. Cei mai multi ajung sa se fereasca de persoana iubita din aceasta cauza.
Prin decizia ta de a nu mai invata nu te-ai dovedit intelept. Ai cazut in cursa lor. Tot ce poti sa faci acum e sa-ti amintesti cine erai si sa incerci sa redevii acel om, daca mai poti.

| Nirvanaaa a răspuns:

Invata.Viitorul ti-l faci singur si nu stiu daca te-ai gandit dar asta iti va afecta viitorul.Gura lumii n-o astupa nimeni.Inveti? Esti tocilar.Nu inveti? Se vor gasi unii sa zica ca esti prost.Fa ceea ce e bine pentru tine.Eu consider ca cei care fac glume pe seama "tocilarilor" le fac doar din invidie ca e unul mai "răsărit". Reapuca-te de invatat ca nu e chiar bine ce faci. Poti recupera pentru ca daca ai invat foarte bine inainte, poti si acum.Bafta!

| Raducons a răspuns:

Ai gresit, nu tebuia sa te intereseze parerea lor, acum nu le pasa de tine si oriricum o sa rada ca esti corijent.Incearca sa nu te mai intereseze parerea lor pentru ca tu ai de suferit.Eu te inteleg foarte bine.Ei se comporta ca animalele, vad ca esti diferit fata de ei si atunci te ataca, poate chiar te agreseaza.

| gothicbat a răspuns:

Nu mai*

Asta e o imbecilitate crasă laughing Câți ani ai, măi băiatule? 14? Revino-ți. Cei care fac mișto de tine și te critică sunt de fapt invidioși și proști, pentru că nu pot atinge performanțele tale la învățătură. Ești încă mic, deduc eu din "întrebarea" ta.
Sigur, e vârsta la care cei din generația ta încearcă să epateze prin comportament "rebel", prin "golăneală" și alte manifestări de genul, însă tu dacă înveți și te ții serios de școală, șansele să ajungi undeva departe sunt mari, iar ăia care fac mișto de tine că înveți, vor ajunge niște sămânțari obosiți.
In addition to that, dacă un om are rezultate bune la școală nu înseamnă automat că e tocilar, unii mai au și un creier funcțional, nu e necesar să tocești 24/24, dacă te duce capul prinzi ușor și reții repede.

Sfatul meu e să te focusezi pe școală și pe activități care-ți antrenează mintea. Un pic de stimă de sine nu ți-ar strica de asemenea, văd că pui foarte mult preț pe părerile celor din jur și ești ușor influențabil.
Multă baftă și, repet, ÎNVAȚĂ ȘI AXEAZĂ-TE PE PROPRIA-ȚI EVOLUȚIE.

| Strudel2punct0 a răspuns:

Revino la a fi tu, fa abstracție(oricat de greu ar parea) de tot ce spun colegii. Inveti numai pentru tine, gândește-te doar ca tu poti face ceva ce ei nu pot, de aceea isi si bat joc de tine, le esti in superior, iar atunci cand esti mai bun, ti se da im cap de tot felul de frustrați. Aduna te si fii tu insuti