| rose345 a întrebat:

Ce ore faci la filologie, la ce dai tezele si bacalaureatul? Primeste funda cel mai detaliat raspuns!

Răspuns Câştigător
| CristinaSNC a răspuns:

La filo in a 9-a faci cam aceleasi ore ca in generala, doar ca mai multa romana, istorie si limbi straine. Se mai adauga Logica, nu e grea.
Teza filo : romana, istorie, latina si engleza (le dai in fiecare an ).
Pe parcursul anilor se vor mai adauga materii precum : Logica (o faci doar in a9a ), Psihologie (doar a 10-a), Economie(doar a11-a), Filozofie (doar a 12-a), Educatie Anteprenoriala (doar a10-a).
Din a 11-a nu mia faci fizica, mate, bio si chimie. O sa faci o materie numita Stiinte, care e nu e cine stie ce.
Bafta!

| CristinaSNC a răspuns (pentru CristinaSNC):

BAC: Dai la romana si istoria romanilor + iti mai alegi o meterie dintre Logica, Psihologie, Economie, Filozofie si Geografie. Te sfatuies sa alegi Geografia deoarece este maai usoara.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

La "Filologie" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Limba moderna 1
* Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
* Teza la Limba latina (la seral si frecventa redusa la clasa a XIII-a se sustine la Stiinte socio-umane)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La "Filologie" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

| dreamhight a răspuns:

La filologie faci matematica, fizica, chimie si biologie pana in clasa a 10-a dar astea fiind ceva mai superficial. In schimb, o sa faci engleza si franceza ceva mai intensiv. Teze dai la romana, engleza, latina(materii obligatorii) si la alegere istoria sau geografia. Bac dai la romana, istorie (materiile profilului)iar la alegere ai georgafia, logica si cred ca si pshihologia