| anonim_4396 a întrebat:

Ce si cum sa fac(pas cu pas) pentru a nu mai fi la ora de religie? Trebuie facut acest demers intr-o anumita perioada de timp? Sau oricand? Am nevoie de un raspuns rapid pentru ca la noi se scriu cataloagele saptamana viitoare si vreau sa evit oricare " neintelegere"

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Este o singură regulă: Cine dorește să participe la ora de religie, face cerere.

Având în vedere că mai mulți sunt cei care fac religie, de obicei, școala îi înscrie pe toți, iar cei care nu doresc se pronunță. (Am văzut totuși și licee care respectă regula)

Dacă în trecut ai făcut o cerere ca să faci religie, aceea a rămas valabilă, deci trebuie să faci o cerere ca să nu faci religie.

Dacă nu ai făcut nicio cerere în trecut și te-au înscris "din oficiu" la ora de religie, cel mai bine discuți direct cu profesorul de religie și dirigintele. (La cei care nu fac religie sau fac alta decât cea ortodoxă, li se pune un semn în catalog). Asigură-te că te însemnează în catalog ca profesorul să știe că nu faci religie când face prezența.
Dacă vezi că nu vor să îți rezolve problema și te obligă să mergi la ora de religie, poți rezolva prin a merge la inspectorat, asta e în ultima fază.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti in primul an de liceu trebuie sa faci cerere pentru a face ora de religie.
Daca esti in anii urmatori si ai facut religie anterior atunci trebuie sa depui cerere ca sa n-o faci.
Conform art.18 din Legea nr.1/2011, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.18.(1) Planurile-cadru ale învãţãmântului primar, gimnazial, liceal şi profesional includ religia ca disciplinã şcolarã, parte a trunchiului comun. Elevilor aparţinând cultelor recunoscute de stat, indiferent de numãrul lor, li se asigurã dreptul constituţional de a participa la ora de religie, conform confesiunii proprii.
(2)Înscrierea elevului pentru a frecventa orele de religie se face prin cerere scrisă a elevului major, respectiv a părintelui sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor. Schimbarea acestei opţiuni se face tot prin cerere scrisă a elevului major, respectiv a părintelui sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor. În cazul în care elevul nu frecventează orele de religie, situaţia şcolară se încheie fără disciplina Religie. În mod similar se procedează şi pentru elevul căruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condiţiile pentru frecventarea orelor la această disciplină."
De asemenea conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
„ART. 125.(1)Părinţii, tutorii sau susţinătorii legali ai elevilor minori, respectiv elevii majori care doresc să îşi exercite dreptul de a participa la ora de Religie îşi exprimă opţiunea în scris, într-o cerere adresată unităţii de învăţământ, în care precizează şi numele cultului solicitat.
(2)Schimbarea opţiunii de a frecventa ora de Religie se face tot prin cerere scrisă a elevului major, respectiv a părintelui tutorelui legal instituit pentru elevul minor.
(3)În situaţia în care părinţii/tutorii sau susţinătorilor legali ai elevului minor, respectiv elevul major decid, în cursul anului şcolar, schimbarea opţiunii de a frecventa ora de Religie, situaţia şcolară a elevului respectiv pe anul în curs se încheie fără disciplina Religie.
(4)În mod similar se procedează şi pentru elevul căruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condiţiile necesare pentru frecventarea orelor la această disciplină.
(5)Elevilor aflaţi în situaţiile prevăzute la alin. (3) şi (4) li se vor asigura activităţi educaţionale alternative în cadrul unităţii de învăţământ, stabilite prin hotărârea consiliului de administraţie."

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai trebuei sa faca o cerere si sa o duca la directorul scolii, mentionanad ca ei nu doresc ca copilul lor sa mearga la ora de religie. daca directorul accepta, atunci ti se comunica ce trebuei sa faci cand colegii tai au ora de religie si tu nu vrei sa participi.

| Liviu a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum adica, 'daca directoru accepta'? unde e lege nu e tocmeala punct. Se duc parinti fac un scandal mic, vine si televiziunea, si directoru nu va stii cum sa accepte mai repede cererea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Liviu):

Pai este simplu, directorul trebuie sa infiinteze o anumita clasa sau activitate, ori sa numeasca un anume profesor, care sa te supravegheze in acea ora cat nu esti in clasa la religie, ca nu au voie ca in ora aia, sa te lase sa pleci din scoala si nici sa alergi pe coridoare. Ce-i greu de inteles?
Ti se poate cere sa ramai in clasa unde se desfasoara ora de religie, fara sa fii ascultat si sa participi la ora, dar avand obligatia sa fii tacut si sa stai in banca ta.
Parintii nu au ce scandal sa faca, este perfect legal in felul asta.
Invatati sa respectati scoala si profesorii, ca de aiai mergeti acolo sa invatati, mai lasati talentele si cerintele cand sunteti incapabili sa va aliniati colegilor cu bun simt si respect.
Nu vrei religie, nu se intampla nimic, dupa cum am spus, se gasesc cai sa nu participi la ora, putand sa fii obligat sa stai in clasa, in liniste, fara participare la ora, fara ascultare si fara zgomot. Totusi, ramane la latitudinea direcotului scolii sa decida ce face cu tine si cu ceilalti care nu vor sa participe la ora de religie.

| Liviu a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ramane la nici un director PUNCT. mai bine duce copilu la o ora de sport (Sigur se poate gasi cand face el religia sa se faca o ora de sport, indiferent ca e o clasa mai mica sau mai mare) daca se vrea, se poate happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Liviu):

Profesorul de sport nu are obligatia sa aiba grija de un copil in timpul orei cu alta clasa. Nu este obligatia lui si nici nu poate fii fortat sa faca asta.
Din pacate, nu se poate angaja si platii un anume profesor, ca sa aiba grija 1 singur copil care nu vrea sa participe la ora de religie.
Probabil ca va fi pus sa faca ceva in ora respectiva, sau sa fie supravegheat de un anume profesor, director sau pedagog care este liber in acea ora.

| Liviu a răspuns (pentru Violleta2022):

In tara lu papura voda, se fac si chestii de genu, chiar si in 2007 cand am terminat eu scoala generala se practicau chestii de genu, elevi care chiuleau se jucau la sport cu ceilalati de la alte clase.Profu de sport? era absent 60% din timp la orele de sport, nu numai la clasa mea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Liviu):

Daca asta se intampla la 1 scoala mediocra, nu inseamna ca se intampla la toate scolile din tara.

| Liviu a răspuns (pentru Violleta2022):

Putem vorbi la general, heloo? Romania? unde totu se face pe dos? Nu toti avem facultati sa ne permitem luxu de a face anumite chestii si de a lucra la stat fara sa lucram sambata/ duminica. Nu toti avem vouchere de vacanta si etc. Obisnuiestete cu ideea, aici e Romania, nu e alta tara civilizata care o crezi. Dragnea a furat, si va mai fura in continuuare, e liber. Huidu a omorat 3 persoane, e liber. Ce vrei sa mai faci? Cu cine sa te certi? o femeie a intrat in puscarie ca a furat o jucarie pentru copilu ei ca era ziua la fetita si nu avea bani de cadou.Acum ein puscarie, nu imi spune mie ca 'scoala mediocra' si chestii de genul.Asta e Romania, arata-mi un lucru bine facut in Romania, in afara de salariile la parlamentari happy

Răspuns utilizator avertizat