| Luannah a întrebat:

Cum este la scoala de corectie? Nu-mi ziceti ceva in genul: nu vrei sa afli, crede-ma! Spuneti-mi cei care stiti exact masurile luate. FUNDA

8 răspunsuri:
| Adusca a răspuns:

Nu vrei sa afli, crede-ma! :)) glumesc
Uite-te pe site-ul acesta, sper sa-ti fie de ajutor:
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t409495.html
Funda? :-D

| DeeaDelirata a răspuns (pentru Adusca):

Ma refer, ce masuri se iau? Te chinuie acolo?worried

| Adusca a răspuns:

Nuuuuu! Bati mingea si joci sotron! \dancing
De ce se numeste scoala de corectie? Eu un fel de mama care te educa, o ia de la zero. Dar nu frumos ca mama. Cu pedepse si nu: treci in camera ta! sau fara televizor o luna! Serioase. Daca vrei mai multe detalii uite id-ul meu:
SMILEY_PUPPET10@YAHOO.COM

| raspunz a răspuns:

E un loc unde merg copiii cu probleme cu legea. Deși ar trebui să fie o școală care face ceea ce îi spune numele de fapt nu se corecteză comportamentul. Mulți copii sunt abuzași sexual de alți copii închiși acolo. Alții învață să comită infracțiuni noi, sunt cooptați în găști infracționale. În plus te stigmatizează și când ieși toată lumea te privește diferit.

| Luannah explică (pentru raspunz):

Daca eu ca fata de 14 ani am sechestrat o alta fata de 12.si m supus-o la.lucruri pe care nu voia sa le faca sau am batut-o sau.nu mai zic, apoi mama ei imi poate face ceva, mentionez ca am si filmat ca proastastraight faceSi schimba cu ceva situatia daca nu incuiam usa? Nu se mai numea.asa? Mentionez ca am tinuto inchisa 3 zilebig grin

| raspunz a răspuns (pentru Luannah):

Ai ținut-o.
Mă rog, îmi vine greu să cred că ai făcut așa ceva, pari o fată cuminte și puțin neînțeleasă, ceva normal la vârsta ta. Dar de dragul întrebării am să răspund. Minorul sub 14 ani nu răspunde penal. Minorul între 14 și 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedește că a săvârșit fapta cu discernământ. Adică se face o expertiză psihiatrică și se stabilește dacă minorul era conștient de acțiunile sale și de efectele lor, dacă nu era bolnav sau drogat de altcineva etc.
Dacă ai fi făcut așa ceva cu discernământ puteai fi încadrată la privare de libertate, și vătămare corporală sau viol, depinde ce i-ai făcut. Dă-mi detalii în mesaj privat, dacă vrei.

| grosangeorgeok a răspuns:

Nu stiu sigur dar cred ca e rau!

| Maria_Mary_1982 a răspuns:

A-și dori sa aduc și eu băieții în această școală