| sabin89 a întrebat:

E corect "Cand te-ai sarutat prima data"? Nu ar trebui 'cand ai fost sarutat prima data'? sau 'cand ai sarutat pe cineva prima data'?

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Normal ca nu-i corect. Dar, ce pretentii poti sa ai? Presupun ca 90% dintre intrebari sunt formulate de copii de 9 maxim 10 ani ca, de la disperati din astia a aparut ideea asta cu oracolul care nu se mai termina.

| Weider a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Din pacate asa este. Infrunta situatiile astea, asa ai fost si tu cand erai mic/a, cand vei avea un copil, pe cand va sti sa vorbeasca, o sa vorbeasca intruna pana iti face "poc" capu.

| sabin89 explică (pentru ardnaxur1961):

Desi, daca stai si te gandesti bine, cele doua variante pe care le-am propus eu se refera la un sarut dat in mod unilateral. In schimb, un sarut poate fi si reciproc. Si atunci ma intreb daca verbul "a saruta" nu poate fi folosit si reflexiv.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Weider):

Cand eram eu mica, refuzam cu obstinatie sa raspund la intrebari stupide. Cum o fac, de altfel, si cu "oracolul" asta. Cat despre copilul meu, care are aproape 24 de ani, a trecut prin faza asta, dar am avut grija sa-l invat sa puna intrebari logice si, mai ales, sa caute in DEX ceea ce il interesa in mod special.

| Weider a răspuns (pentru ardnaxur1961):

E normal, asa face orice parinte cand copilul greseste, il corecteaza din greseli.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Weider):

Din pacate, oracolul TPU nu are optiunea de corectare a dudelor si nici macar toate optiunile de raspuns posibile.

| Weider a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Orice lucru are un avantaj si un dezavantaj. Lupta este oricunde, fara sa-ti dai seama.

| valentingb a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Orice intrebare este aprobata de intreaga echipa TPU. Nu apar aici pur-si-simplu.Din pacate am observat ca Alexandra s-a contrazis un pic, postand pe blog o rugaminte "nu mai dati date personale" si in timp ce aceasta postare era activa, in oracol a aparut intrebarea "unde locuiesti". Intrzsun fel " avem multi psihopati pe aici si vrem sa-i ajutam sa te gaseasca" laughing. Sa nu mai spun ca in setarile profilului poti spune unde locuiesti, daca neaparat vrei.
Sa vedem ce vor face cu "epurarea" continutului, sunt foarte curios, doua admine, cateva sute de mii de postari pe zi.

| valentingb a răspuns:

Buna!
Cand observi lucruri in neregula cu site-ul, trimite un mesaj la www.tpu.ro/contact,si orice problema va fi remediata.