| Gass93sv a întrebat:

Este vreun medic dispus sa ma ajute si pe mine sa invat meserie?

29 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sa stii ca, totusi, medicina nu e mecanica auto. Nu poti sa stai langa un "meserias", sa tragi cu ochiul, sa mai strangi un surub si sa inveti "meserie".
Ca sa ajungi medic faci o gramada de scoala. Aia au avut mai multa vacanta decat ai facut tu scoala si tu vrei sa...ce? Sa faci ucenicie la locul de munca?
Nu, pe bune! Cati ani ai? Nu de alta, dar, ori esti prost, ori esti naiv.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru Gass93sv):

Un medic invata, invata, invata si iar invata si apoi diagnosticheaza si trateaza un pacient. Apoi iar invata si invata si invata si tot asa. In principiu asta face un doctor: 99% invata si 1% pune in practica ce a invatat, fiindca trebuie sa stii enormca sa iti poti permite sa te apropii de pacient.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si as mai adauga ceva: ca sa poti da admitere, oriunde, trebuie sa iei bacul. La cum scrii si te exprimi, am mari indoieli in sensul asta.
In plus, ai o mentalitate de...mecanic auto si se pare ca nimeni nu ti-o poate scoate din cap.
Eu nu am facut medicina, desi mi-ar fi placut. In schimb, cand eram studenta (la Litere), am avut ocazia sa asist la niste disectii pe care le faceau medicinistii. M-a fascinat, pur si simplu, alcatuirea corpului omenesc, am rezistat eroic acolo unde multi studenti la medicina isi varsau si matele la deschiderea unui cadavru dar, desi citesc imens, mi-am dat seama ca nu as fi avut niciodata curajul sa devin un fel de dumnezeu mai mic, unul care sa tina in mainile lui viata unui om.
Asa ca mi-am vazut mai departe de scriitori si de gramatica, pentru ca e clar ca asta mi-a fost vocatia.

Răspuns utilizator avertizat
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu sunt medic, in ce sens sa te invete meserie? Sunt dispusa sa te ajut constructiv

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru Gass93sv):

Sunt anatomopatolog. Si eu iubesc meseria asta, am facut facultatea cu mare pasiune, am invatat foarte mult si inca invat in fiecare zi. Am aproape 15 ani de experienta in care am facut urgente si anatomie patologica, precum si un sac de cunostinte medicale. pentru 1 minut de experienta trebuie sa citesti macar o ora

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru Gass93sv):

Viata in spital iti cere sa fi citit enorm. Anatomia si fiziologia nu sunt decat 1% din baza, daca in facultate nu vei citi enorm, nu vei putea practica. Ai o parere gresita despre medicina. Sigur, trebuie sa faci si practica, dar sa inveti sa faci o injectie trebuie sa inveti vreo suta de pagini si sa faci 3-4 injectii. Si gata, stii. daca nu citesti suta de pagini, poti incerca de o mie de ori, nu vei sti. majoritatea celor care ajung in anul 6 fara sa stie sa faca o injectie ajung asa fiindca s-au oprit cu cititul dupa 20 de pagini, au incercat de 5-6 ori sa faca injectii cu rezultate proaste si apoi nimeni nu i-a mai lasat sa faca experimente pe oameni pana nu invata la perfectie suta de pagini (si ei nu au mai ajuns sa o invete niciodata). baza inseamna foarte foarte mult. Baza la suprarenala inseamna cateva sute bune de pagini, inclusiv parerile catorva zeci de medici. Dupa ce ai invatat 5-600 de pagini despre suprarenala, poti spune ca ai invatat baza si ca poti incerca sa inaintezi un pic, adica sa incepi sa intelegi chestii mai complicate decat cele elementare si chiar sa incerci sa faci ceva unui pacient cu suferinta de suprarenala. Dar inainte de a invata la perfectie sutele alea de pagini, poti considera ca nu stii nimic.
daca vei ajunge la facultatea de medicin, vei vedea ca lucrurile sunt mult mai complexe decat ai impresia din afara, ca ceea ce ti se pare tie mult si inutil este de fapt o mica parte din ceea ce este esential de stiut si ca trebuie sa fii super-expert in teorie inainte sa te apuci de practica

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru Gass93sv):

Mai ai mult pana acolo, e pierdere de timp in momentul asta sa vezi asa ceva fiindca nu ai cum sa le intelegi. E ca si cum ai zice: stiu litera A si B, vreau acum un tratat de filosfie, nu vreau sa invat restul abecedarului, ca nu ma intereseaza.
Ehei, va mai trece multa apa pe Dunare inainte sa ajungi sa pricepi inceputul, pune mana pe carte deocamdata si invata.

| Brigaela a răspuns (pentru Gass93sv):

Nu merita sa-ti pierzi deocamdata timpul cu o practica care este absolut de neinteles pentru tine. Notiunile iti sunt inca straine si ai mult mult mult de invatat inainte sa te gandesti macar la practica. Sunt medici foarte buni la Suceava, am colaborat cu destui, stai linistit, cand vei atinge nivelul minim necesar pentru practica, vei avea de la cine sa inveti. Deocamdata nu le percepi valoarea fiindca esti prea departe si nu iti dai seama exact ce inseamna medicina

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru Gass93sv):

Succes, facultatea iti va schimba complet modul de gandire si ai sa intelegi cat de mult greseai in copilarie.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru Gass93sv):

Tu inca nu stii sa folosesti cratima, deci pana sa ajungi undeva trebuie intai sa iti termini studiile elementare. Apoi te vei putea apuca de invatat pentru medicina, baza. Dupa macar 2 ani de invatat intens, cand vei fi acumulat informatii serioase, vei merge si intr-o sectie de neurologie si vei vedea o mica parte din ce se intampla acolo. Apoi vei mai invata cateva luni bune sa intelegi tot ce ai vazut in 10 zile si tot asa.
Nu te ajuta nimeni pentru ca tu pui caii in fata carutei. Eu te-as ajuta, dar trebuie sa vii sa spui: uite, astea 20 de carti serioase eu le-am citit, inteles, invatat, conspectat si iar invatat, iar acum as vrea sa incep sa vad cate ceva din ceea ce am invatat. Si da, asa ar avea o logica si nu ne-am pierde timpul. dar daca tu vii sa spui: o sa invat la un moment dat gramatica de clasa a patra si biologia de a opta, dar acum vreau sa merg sa vad ce faceti in sectie, eu iti voi spune: e o pierdere de timp pentru amandoi si o incalcare inutila a linistii bolnavilor. Ei au dreptul la confidentialitate si nu sunt subiectul curiozitatii unui neavenit. Nu inteleg de ce compari cu condusul, e ca si cum ti-as spune eu tie: vreau sa desfac o masina in piese si sa o fac la loc. ieri mi-am facut un sandvis, deci ma pricep la chestiile astea, e chiar simplu, fara sa intelegi ca exista diferente remarcabile intre a pune o felie de salam pe o felie de paine si a desface o masina din toate suruburile si a o face la loc. cam asa si cu comparatia intre condus si medicina, sunt lumi diferite, chestii de nivel complet diferit, nu e cazul sa le legi intr-o inlantuire logica.

| Brigaela a răspuns (pentru Gass93sv):

Asa cum ti-am zis, baza minima inseamna vreo 10 ani de invatat intens. Asta este baza, nu se poate fara ea, daca o vrei, invat-o, nu cade din cer

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru Gass93sv):

Nu te supara ca intervin in aceasta discutie intre tine si Brigaela.Dar cred ca va trebui sa faci o facultate pentru asa ceva.Nu este o meserie care se fura de la unul de langa tine.Ca unele.Ca medic nu crede ca, daca ai terminat facultatea, ai terminat-o si cu invatatura.Nu interveneam daca nu observam cat de rau stai cu gramatica.Este unul dintre punctele forte ale acestei meserii foarte grele.Vei scrie retete.Ce se va intelege? Te rog sa nu imi iei in nume de rau acest raspuns.Nu neglija alte probleme doar pentru un anumit scop in viata.Iti doresc succes.

Răspuns utilizator avertizat