| BuddyBoy204 a întrebat:

Hei TPU, am si eu o întrebare: care este formula de calcul a inaltimii intru-un trapez?

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

E o prostie(nerozie) ceea ce a spus Lunara.
Nu există o astfel de formulă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau si imi recunosc greseala, sper ca nu am incurcat pe nimeni. Eu nu mai fac geometrie de trei ani si sunt si eu om, le mai incurc. Imi cer din nou scuze si va rog sa nu ma mai catalogati drept poasta sau neroada. Formula exista, doar ca se aplica pentru altceva.

| Lunara a răspuns:

Semisuma bazelor. Adica trebuie sa aduni lungimile laturilor paralele si sa imparti rezultatul la doi.

| Idc12345 a răspuns (pentru Lunara):

Aia-i linia mijlocie.

| corolav a răspuns (pentru Lunara):

Ceea ce spui matale se cheamă linie mijlocie în trapez, nu înălțime.

| BuddyBoy204 explică:

Îmi spune ca suma bazelor este 70, inaltimea trapezului de 9, 6 si linia mijlocie de 35. Cum aflu aria? Va rog repede ca-mi trebuie azi;

| Idc12345 a răspuns (pentru BuddyBoy204):

Aria este linia mijlocie inmultita cu inaltimea SAU semisuma bazelor inmultita cu inaltimea.