| Shainitaini a întrebat:

Salut,dacă am terminat clasa a 10 a la profesională și nu mai am posibilitatea sa termin clasa a 11 a, voi avea 10 clase?
Știu ca dacă se face și a 11 tot 10 clase se dă

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La profesionala cl. a XI-a este similara cu cl. a X-a de la liceu.
Asa fiind, daca ai facut numai cl. a X-a la o profesionala de 3 ani, poti primi doar o adeverinta ca ai terminat cl. a X-a la profesionala si foaia matricola cu cei 2 ani facuti, nu primesti diploma de absolvire si nici certificat de calificare.

| 1234568807 a răspuns:

O sa ai doar 8 clase daca nu termini profesionala

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Abia daca termii toti cei 3 ani de profesionala si dai exemenul de atestat iti da "certificat de absolvire a ciclului inferior al liceului" si certificatul de calificare NIVEL 3 corespunzator specializarii absolvite. Dar da. clasa a 11-a ii mai mult pentru astea doua diplome... ca daca te razgandesti si vrei sa dai si bacul mai trebuie sa faci inca 3 ani de seral, unde clasa a XI-a se repeta.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Sa fiu sincer nu cred ca-ti va da vreun fel de diploma doar pe acesti doi ani, probabil o adeverinta cel mult.