| Λndrei a întrebat:

Salut,o sa incep direct:
Chiar daca acum ceva timp nu ma temeam de aceasta proba de maturitate, iata ca acum o fac.Nu mi-e frica de faptul ca o sa-l pic dar imi este atunci cand ma gandesc ca o sa am emotii si in acel moment uit tot si ma pierd.Gandul ca nu as putea sa obtin rezultatele dorite ma bantuie din ce in ce mai mult si vreau sa se termine odata. Vreau sa treaca acea saptamana si sa nu regret nimic.
Probabil si faptul ca anul trecut a fost ce a fost, si prietenii dezamagiti ma fac sa ma gandesc la asta.Am un prieten care a invatat enorm de mult.Stia absolut orice il intrebam la romana; biologia era si ea floare la ureche insa cand au sosit rezultatele abia daca a avut 8, 50-9 si altii care nu erau atat de pregatiti luasera mai mult.
Voi cum treceti peste momentele acestea? Cum reusiti,(daca o faceti), sa scapati de aceasta macinare continua si oribila la care majoritatea suntem supusi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai, ma, stai linistit! O sa vezi dupa aceea ce inutilitate e Bacul asta. Asa ma stresam si eu acum nu stiu cati ani si dupa ce l-am dat, am vazut rezultatele, mi-am dat seama ca nu e bun de nimic daca ai note mari. Mai bine ar da toate facultatile admitere prin propriul lor examen si ar elimina Bacul.
Da-le incolo de note. Nu-ti trebuie pe nicaieri 10. Daca vrei sa dai la o facultate serioasa atunci ti se va cere admitere prin examen scris asa ca te stresezi degeaba, ponderea de la Bac fiind prea mica.
Daca iei peste 8 la fiecare materie esti bun. N-are cu ce sa te defavorizeze prea mult, mai ales daca esti la un profil de mate-info unde e cel mai greu. Romana e un stres inutil. Cei mai multi vor alege facultati care n-au treaba cu ea.
Admiterea la facultate e mai importanta.
Nedreptati sau chestii de noroc mereu au loc la examene. Trebuie sa te obisnuiesti pentru ca te vei mai intalni si-n facultate cu asa ceva.
Gandeste-te pur si simplu ca Bacul e un examen stupid, ceea ce si e. Nu-i mai da asa mare importanta. Iar supranumirea lui ca «proba de maturitate» e pentru loazele care nu reusesc sa-l ia, apoi sa-l mai ia si cu note mari.
Pana la urma alea da emotii, ca-l pici, nu ca nu-l iei cu note foarte bune! tongue Iti dai seama ca elevii romani, majoritatea lor, isi doresc doar sa-l promoveze(cu toate ca nu merita la cat invata), nu are relevanta cat de mari sa fie notele. Asa ca gandeste-te ca daca tu ai invatat trebuie sa primesti ce meriti. Sa fie totul bine mersi ar fi un bonus. Sa ai noroc!

4 răspunsuri:
| bublexfull a răspuns:

E simplu, incearca sa iti iei gandul de acolo. Stiu cum e "macinarea" aceea de care vorbesti tu si nu e deloc placuta. Eu personal cand ma aflu intr-o situatie asemanatoare incer sa fac alte lucruri, sa-mi gasesc o ocupatie care sa imi ia gandul de acolo.( De obicei jocurile video sunt solotia pentru mine, pur si simplu uiti ). Sper ca te-am ajutat.

| Aphrodytha a răspuns (pentru bublexfull):

E stupid! E ca si cum i-ai zice "hey e mau' rosu" si apoi sa-i zici da stii ce culoare are! nu stii! nu e asa. BAC-u este greu pentru cei ce nu invata. si spun din proprie experienta, am TRECUT prin ea, este greu cand ai emotii, eu n-am dormit 2 nopti, dar. daca tu ai invatat BINE cand o sa primesti subiectele o sa fii SUPER eliberat, o sa stii ce sa scrii. in legatura cu notele. si eu ma asteptam sa aiu peste 9.50 la bio. am luat 8.50. unii oameni nu-s facuti sa fie profesori... ma intelegi? sper sa nu dai peste astfel de corector. sunt unii care se iau dupa barem si nu citesc de fapt ceea ce a creeat copilu' ala si de aia te trezesti cu o nota ce-ti pica fata. incep sa cred ca unii corectori sunt ge ah uite o lucrare la chimie s-o corectez dupa barem si el e prof de romana ma intelegi. so DACA AI EMOTII E NORMAL! Nu o sa le poti oprii pana nu o sa AI SUBIECTELE IN FATA SI O SA FII CONTIENT C-O SA STII DACA AI INVATAT! Bafta!

| Aphrodytha a răspuns (pentru Aphrodytha):

Maru' *****

| Λndrei explică (pentru bublexfull):

Nu stiu daca jocurile video sunt solutia acum.