| GrigoreVarlam a întrebat:

Daca am fost sub linia de Admitere la o facultatecu plata in prima sesiune din Iulie. Este posibil sa mai prind loc printre cei admisi daca unii din cei admisi nu isi confirma locul/nu platesc taxa in termenul de 3 zile specificat de ei?
Sau va trebui sa astept din nou pana in sesiunea din Toamna?

Răspuns Câştigător
| JaneEyer a răspuns:

Bună! Depinde de facultate şi de numărul candidaţilor înscrişi. În mare parte, dacă eşti în aşteptare, există posibilitatea să se retragă (sau nu) oameni, care poate sunt înscrişi la altă secţie/facultate. Cei care nu plătesc o parte din taxă la confirmarea locului, vor pierde locul respectiv. Tot ce poţi face în momentul de faţă este să aştepţi. Dacă vei rămâne "în aşteptare" şi după ce perioada confirmărilor s-a terminat, poţi lua legătura cu facultatea, să te redistribuie spre o secţie la care nu ai optat la înscriere, pe loc cu taxă. E posibil ca, dacă deja s-au ocupat toate secţiile acum, în iulie, să nu te mai poţi înscrie la secţia respectivă în toamnă, pentru că majoritatea facultăţilor care acceptă sesiunea din toamnă pun la dispoziţie doar locurile la secţiile rămase, neoferit oportunitatea canditaţilor de a se înscrie la o secţie deja ocupată.

2 răspunsuri:
| manoah2000 a răspuns:

Cei care nu intra sunt pusi automat pe o lista de asteptare, iar daca se ajunge la tine vei fi contactat de cei de la facultate sa te intrebe daca mai esti interesat...
Sau poti sa astepti pana in toamna...

| MihaelaOana29 a răspuns:

Taxa se poate plati si in cursul anului, nu doar inainte. Odata ce sunt intrati e problema lor daca o vor continua sau nu. Tu doar trebuie sa astepti pana in sesiunea din toamna? Mult succes pe mai departe!