| 1040104 a întrebat:

Sincer sunt a 6 a. O sa iau o nota de 4 sau 6 la fizica. In orice caz. O sa iau inca un 5 sau 4 la mate si nu stiu ce sa fac si cum sa le spun părinților. Am nevoie de ajutor. Btw. Luasem un 4 la Franceza si le-am spus ca de fapt nu meritam 4 și le-am explicat dar tot am fost certat rau...

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Prietene, se pare că ai cam deraiat - astea nu sunt note de clasa a 6 a! Lasă netu' și apucă-te de carte, mai iei ceva note bune și apoi le dai "pastilele" amare părinților

| 1040104 explică (pentru sierra1):

Toată scoala are o problema cu.domana de franceza. Ea pune note mici cand tu De fapt ai facut ceva. Chiar și acel putin contează. La matematică eu nu am inteles geometria de la început și acum imi este greu insa nu ma poate ajuta nimeni din familie deoarece mama munceste continu... bunica mea le are cu romana si franceza dar nu matematica iar bunicul meu este bolnav.La fizica este primul an iar doamna văzând că noi nu intelegem Fizica Totusi ajungem cu un test. Cei de la clasa a 6 a B au primit nota 8 Cand ei au luat nota 4 in test.

| sierra1 a răspuns (pentru 1040104):

Hai că te descurci tu, te văd ficior mare. Baftă

| 1040104 explică (pentru sierra1):

Tu nu mai luat la mișto nu?

| sierra1 a răspuns (pentru 1040104):

Te-am imbărbătat, maestre!

6 răspunsuri:
| deeeaqq a răspuns:

Că le spui acum, că le spui mai târziu tot o să te certe laughing

Apucă-te de învățat că nu e chiar așa grea clasa a 6a spre deosebire de ce va urma.

| adryang78 a răspuns:

Minciuna nu este o soluție, n-ar face decât să înrăutățească lucrurile. Spune-le pur și simplu, apoi ia-ți angajamentul că îți vei îndrepta notele și respectă-l. Pune burta pe carte, iar când înveți dă-ți telefonul pe silențios și lasă-l în altă cameră, ca să nu-ți distragă atenția.