| anonim_4396 a întrebat:

Stiu k poate e o intrebare cam tampita, da ati auzit vre o data de simetria unui unghi fata de un punct? Exista asa ceva?

Răspuns Câştigător
| BCoMichael a răspuns:

Simetria este principiul care egaleaza cele doua parti ale unui model.
Vezi tu, ele sunt identice la capete opuse si sunt delimitate de o axa imaginara!
Revenind la intrebarea ta, nup n-am auzit si nu cred ca se poate! happy

| anonim_4396 explică (pentru BCoMichael):

Ok...poate ca nu, da eu am incercat si mi-a iesit ceva-ceva smug. totusi seamana cu simetria unui triunghi fata de un punct thinking

2 răspunsuri:
| Vali2012 a răspuns:

Exista doua feluri de simetrii: simetria unui punct fata de un alt punct si simetria unui punct fata de o dreapta. Ceea ce intrebi tu este un fel de...aiureala. Nu e tampita intrebarea, dar nu are sens.