| iLuzye a întrebat:

Am nevoie de un sfat, va rog, ca eu nu stiu ce sa mai inteleg. Povestea e urmatoarea, desi cam lunguta: eu am fost impreuna cu colegul meu de banca pana mai acum o juma' de an, dupa care ne-am despartit si a ramas ca e definitiv. Dupa ceva vreme, timp in care l-am asteptat putin ca poate se mai razgandeste, am inceput sa mai vorbesc si eu cu baietii, printre care si un amic de-al lui, care mi s-a parut super ok si ca ne potrivim. Fara sa intentionam, ne-am apropiat incetul cu incetul, pana am ajuns impreuna (avem peste 2 luni acum). Pe un plan paralel, cam pana sa fim impreuna, mi-a povestit ca s-a cam racit de fostul meu prieten, fiindca el si cu un grup de-al lui (alcatuit din alti colegi de-ai nostri) i-au cam dezamagit pe el si pe grupul lui, ca au fost pe interes,mi-a povestit faze din trecut, etc. Acum ceva vreme s-au si intalnit in fata scolii si au discutat cam aprins, si si-au declarat razboi, dar de-atunci nu s-a mai adus vorba de asta. Revenind, eu recent am inceput sa nu ma mai prea inteleg nici eu cu acesti colegi. Fostul meu e o fire isterica (si mai multe colege mi-au confirmat asta) asa ca zilele trecute, dintr-o gluma de-a mea (nu isi adusese caietul si scrisese o lectie pe o foaie, si i-am scris in gluma,, asa se vine la scoala, copile?") a aruncat cu pixul si foaia in mine si a facut criza, ne-am luat in gura, si de-atunci chiar am rupt totul cu el, l-am scos si de pe mess si de pe facebook. Inainte il mai tratam asa, ca pe un coleg, dar acum nici nu-l mai bag in seama. Astazi, m-am certat cu un alt coleg, care e venit anul acesta si fostul si prietenii lui deja l-au bagat in cardasie cu ei. E genul cu care vorbesti serios si la un moment dat te ia la misto fara niciun sens. Iarasi, n-am fost singura care m-am plans de asta. La inceput ii mai raspundeam, dar tot facea ca sunt foarte ofticata si asa, asa ca am ales sa il ignor, insa tot nu mergea, se tot baga in seama, dupa care n-am mai suportat si i-am zis sa taca dracu din gura, moment in care a facut cam urat, de genul,, taci tu in *** mea de nesimtita". Ii si scrisesem prietenului meu prin mesaje ca ma enerva un coleg dar nu ii povestesc la scoala. A da, tot azi urma sa ma intalnesc cu el (el imi ceruse asta, sa vina sa ma ia de la scoala). Cand am iesit, am vazut ca fostul si cu colegul ala nou ma asteptau la poarta, apoi cand am ajuns eu la poarta ei s-au dus in josul strazii si m-au asteptat acolo, iar eu de frica am ramas la poarta sa-l astept pe prietenul meu si cand a urcat spre mine, au venit astia doi spre noi. Am crezut ca se vor lua de mine, ceea ce ar fi fost logic, dar in mod surprinzator s-au luat de el, in special noul coleg, l-a luat un pic la bataie (fiind foarte musculos si-asa) pe motiv ca,, sa mai vorbesti tu de mine!" (de fapt era o prostie, prietenul meu n-avea nicio treaba cu el, asta s-a inhaitat cu fostul si ceilalti colegi cand prietenul meu si cu grupul lui se mai racisera de ei). Eu in acest timp incercam sa dau disperata prin telefon de un prieten de-al prietenului meu (singurul caruia ii aveam numarul) ca sa chem ajutoare, ceva, si dup-aia dupa ce au fugit astia, am fugit la doi gardieni sa facem plangere. Dup-aia am ramas cu prietenul meu si dintr-o data face ca e suparat si pleaca acasa. L-am rugat sa ma sune cand se calmeaza. Dup-aia la vreo 20 de minute m-a sunat si face ca eu sunt de vina, ca de ce nu am venit inspre el asa cum o faceam de obicei si l-am asteptat la poarta (desi daca veneam spre el, ne intalneam la cativa metri mai in jos de scoala si tot aia era), i-am zis ca mi-era frica ca ei se vor lua de mine, vazandu-ma singura, fiindca ne si certasem in ziua aia, el face ca cum *****, de ce s-ar lua de mine ca le sunt colega, nu s-au luat atata vreme si o fac acum, ca am stat eu ispita la poarta sa vina sa-l bata, ca eu le-am bagat in cap prostiile alea, ca stateam si ma uitam la scena si imi placea ce vad (i-am explicat ca eu incercam disperata sa dau de prietenul lui dar degeaba) si de-atunci mi-a inchis in nas si nu mi-a mai raspuns... Ba mai mult, cred ca le-a bagat in cap si prietenilor lui, fiindca am incercat sa il contactez pe baiatul caruia ii aveam numarul sa ii explic lui situatia si sa incerce el sa-l calmeze, dar mi-a scris,, mars ma!"... Deci practic sunt prinsa la mijloc, ambele tabere probabil ma urasc fara sa fi inceput eu nimic cu nimeni, daca era dupa mine eu m-as fi inteles bine cu toti; si port o vina foarte mare, desi eu chiar sunt nevinovata. Iar in pozitia in care sunt, pot oricand sa fiu in pericol.
Nu stiu ce sa mai fac, ce sa mai inteleg... Sunt sigura ca fostul meu e capul rautatilor, el l-a influentat pe noul coleg, si el oricum e cel mai tare in gura dintre toti, dar cel mai las, daca e sa se lege, mereu s-a legat doar de fete... O parere, un sfat va rog frumos? Sunt chiar disperata, nici nu-mi vine sa mai merg la scoala, acum probabil urmaresc sa se si bata, cine stie cum pic la mijloc. Si eu sunt tapul ispasitor se pare, al intregii situatii, desi eu practic nu prea am vreo vina.
Ce sa mai fac cu relatia mea, care s-a dus pe apa sambetei? Cum sa fac sa ies din harababura asta? Nu mai stiu ce sa fac...

22 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Frumos si cu un gust amar filmul!
Tu crezi ca asa usor este sa se omoare, sa se bata pana la epuizare? cati ani ai daca nu te superi?
Stai linistita, te inteleg ca suferi si neavand nici o vina ai ajuns la mijloc si acum cea care sufera esti tu!
Cred ca iubirea ta fata de fostul ca sa spun asa pentru ca abia ce v-ati despartit, te-a facut sa-ti urasti fostul si colegii.stiind ca nu se inteleg, te-ai bazat ca ai prieten si te-ai tinut in gura cu ei sau poate ei cautau asta s-au luat de tine ca sa ajunga la el!
Daca prietenul/ fostul ii asa tampit ca voi doi sa va despartiti dintr-o astfel de prostie poate ca e mai bine pentru tine, nu are incredere in tine si mai putin nu crede in tine!
Da-le pace sa-si rezolve singuri problemele, tu stai retrasa si deoparte nu te mai baga!
Imi pare rau pentru situatia ta, dar sincer daca e tampit si nu intelege ca nu ai nici o vina nu ai ce face!
Sper sa ne auzim de bine!

| iLuzye explică (pentru IloveME):

Aproape 19. Mie nu mi-e ca se omoara sau astea, pur si simplu nu vreau sa se ajunga la violenta sa sufere cineva, si cu atat mai putin sa fiu implicata. Ai dreptate in ce zici... Cam asta mi-a ramas, sa stau la locul meu, departe de toti. sad Mersi frumos!

| NGheorghe a răspuns:

Nu este momentul sa Taci sau sa-l Ignori. Poti sa vorbesti cu parinti tai, cu diriga/u si cu directorul scolii ca sa se ia o atitudine pentru ca la "fostul tau" si la "musculosul" cel nou (care viziteaza toate scolile) sa le piara, pentru totdeauna, cheful de "razboaie imaginare" cat si alte distractii de gen.
Adevarul este ca doar daca i se scade nota la purtare se va calma de tot iar daca nu faci asta atunci "fostul tau" va traii cu impresii toata viata lui, cum ca pe tine te poate speria din doua cuvinte si ca iti este frica de el.

| iLuzye explică (pentru NGheorghe):

Ii propusesem sa depuna o plangere la politie, dar oricum acum nu prea mai e treaba mea, se pare ca am fost exclusa din viata lui fara sa am vreo vina. sad Mersi!

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Cam tu ai fost motivul scandalului.
Actualul tau prieten nu este suparat pe tine, ci este suparat pe el pentru ca nu a fost destul de betmen.
Tu, ai de facut asa :
1. fostului tau prieten ii spui : dispari din viata mea, ca daca nu, te bat cu tocul de la pantoful drept sau stang ( la alegere) pe unde te prind.
2. actualului tau prieten ii ceri scuze ca l-ai pus in asa o situatie neplacuta si ii zici ca tot de el iti este drag. ( asta dupa 2-3-4 zile, cand i se vindeca orgoliul )

Te-am tzucat, si nu te lasa.

| iLuzye explică (pentru Stelutza1990):

Incerc sa nu ma las, dar nici nu vrea sa ma asculte. sad Oricum am zis ce aveam de zis, acum las timpul sa rezolve totul. Mersi!

| OnlyTheScript a răspuns:

Da'i naibii de baieti cretini. vezi'ti de viata ta, de tineretea ta, de prietenele tale. eu zic sa nu ii mai bagi deloc in seama pe niciunul

| iLuzye explică (pentru OnlyTheScript):

Cam asta imi vine sa fac la nervi, problema e ca nu nici nu ii pot evita, astia sunt colegii mei, iar prietenul meu are liceul cativa metri mai sus de al nostru... Oricum, mersi.

| RefinedStrings a răspuns:

Arata-i povestea ta, prietenului tau. Daca el o sa aiba rabdare sa citeasca (asa cum eu am avut), atunci cu siguranta o sa si inteleaga, si nu o sa mai fie suparat pe tine)

| iLuzye explică (pentru RefinedStrings):

Dupa ce mi-a inchis in nas, am tot incercat sa-l sun si continua sa-mi bage ocupat, si i-am trimis vreo 5 mesaje in care i-am zis ca nu am nicio vina, ca m-am certat si eu cu ei si in plus, dupa tot timpul pe care i-am dedicat, daca chiar ma crede in stare de asta, dar tot nu ma baga in seama... I-am lasat si offline cu toate detaliile despre situatie. sad Mersi mult de sfat si ca ai avut rabdare sa citest!

| RefinedStrings a răspuns (pentru iLuzye):

Daca cineva vrea sa aiba legatura cu tine, te va cauta. E randul lui sa te caute. Gaseste ceva de facut, ocupa-ti timpul, si daca e vorba pe asa, ca l-ai cautat mult, atunci lasa-l pe el sa te caute. Daca nu o face, inseamna ca nu te merita.

| iLuzye explică (pentru RefinedStrings):

Cred ca ai dreptate, mersi mult.

| ItsMaxi a răspuns:

Draga mea, pentru moment linistes'te :* uite ce'i, pentru inceput stai un pic si analizeza cele intamplata okey? nu'i vina ta. intelege ca. ce s-a intamplat te va face sa realizezi, cate sunt ''in joc'' iti spun ''god is everywhere'' deoarece, acum mai mult ca niciodata nu trebuie sa t eindepartezi de el. imi pare sincer rau, am trecut si eu prin momente de genu. s-a dat vina pe mine desi stiau adevarul, deoarece m'au gasit singura care le'ar fi permis. in cazu asta. i'am chemat pe toti la un loc si i'am spus : '' voi in loc sa purtati o ura in suflet, mai bine v'ati gandi la ce ar urma. nu sunteti buricu pamantului. asa ca nu va mai dati in stamba, sunt lucruri mai dure in viata decat ce fredonati voi cu aceste ''razboaie'' nu vedeti ca ati devenit jalnici? si pentru ce ma rog sa ajuns aici. a da egoul vostru'' si desi la inceput s'au enervat, au venit dupa sa-mi spuna ca aveam dreptate.:* te pup si ai grija, nu te mai framanta.

| ItsMaxi a răspuns:

Scuzati'mi greselile de exprimare* dar si eu sunt putin suparata. happy dar pana la urma ''enjoy the life'' ce naibahee hee hihihi.

| iLuzye explică (pentru ItsMaxi):

Mersi mult, chiar m-am rugat mult dupa ce s-a intamplat ce s-a intamplat, am cerut disperata ajutorul.

| Luci2000 a răspuns:

Fato,ai oviata interesanta si intensa, traiestio!
Laso dracului de treaba, cu "indragostitul"pana mai incolo.
Pace!

| iLuzye explică (pentru Luci2000):

Tocmai indragostitul o face pe alocuri frumoasa, numai ca daca pici in asemenea situatii, esti in dileme, si nici nu prea poti controla ce ti se intampla.

| Luci2000 a răspuns (pentru iLuzye):

Bucura-te de tinerete!
Mai incolo ai timp si de asteawinking

| ginadr a răspuns:

Ignorai si nu ii mai baga in seama asfel de baieti merita tratati cu fundul

| iLuzye explică (pentru ginadr):

Cre-ca ai dreptate, mersi.

| crystiyna a răspuns:

Poti inventa o boala, o raceala, ceva, o saptamana pana se linistesc apele. nu prea e bine sa fugy mai adica sa te ascunzi, mai ales ca nai gresit cu nimic. daca spui ca esti de 2 luni cu ell, incearca pentru ultima oara sa-i explici, spune-i sa aiba incredere in tine. Daca nu te asculta si nu te crede, inseamna k e un las si motivul s-ar putea sa fie ca ii este frica de grupul celalalt si de aia s-a retras din relatia cu tine, iar ca scuza a spus ca tu esti de vina. hmmm complicata situatia. incearca sa vorbesti si cu fostul prieten doar voi doi, suna-l, da-i intalnire sau du-te dupa el cand pleaca acasa dar sa fie singur fara vreun coleg, nu cred ca e degeaba fostul tau. Vorbeste cu el si spune-i ca iti face rau....roaga-l sa inceteze, spune-i ca iti pare rau ca sa ajuns aici si ca vrei sa ai o relatie echilibrata mai ales ca ati fost atata timp impreuna!big grin Poate asa o sa te lase in pace!

| iLuzye explică (pentru crystiyna):

As fi facut asta, dar fostul e foarte dificil, si in plus poate se interpreta daca luam legatura cu el sad e o actiune foarte delicata. Mersi!