| 31decembrie2008 a întrebat:

Am un bebe de 13 luni si abia ma descurc:fac si facultatea(nu la zi), dar tot trebuie sa invat; mancare macar o data la 4 zile(pentru noi),pentru bebe zilnic; curatenie, timp nu am nici pentru igiena mea zilnica.Bebe imi ia tot timpul. Locuim singuri,deci nu are cine sa stea cu bebe, iar sotul vine pe la 19-20 de la munca.Cum va descurcati? Cum va organizati timpul?

19 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Este greu, dar nu imposibil, acum esti in vacanta, deci ai timp pentru toate, important este sa le faci cu mult calm si multa dragoste.
Mama ta nu te poate ajuta in perioada examenelor? sotul pleaca dimineata si vine seara? in timpul cat doarme bebe, poti avea grija si de tine.
M-am descurcat cu 2 copilasi, cu o casa, cu un sot si cu serviciul, la acea vreme nu se stia de bone, asa ca, ne-am descurcat cum am putut si nimeni nu era neglijat.
Roaga-te sa fiti sanatosi si vei vedea ca o sa reusesti.
O zi frumoasa sa aihappy

| 31decembrie2008 explică (pentru caramela):

Ba da, mama ma ajuta in perioada examenelor dar 50% din cat as avea nevoie pentru ca i se pare obositor sa stea cu bebe.Sotul pleaca dimineata si vine seara, cand vine mai devreme de ora 19 simt ca e sarbatoare.Bebe doarme de la 13 la 14 si inca o data de la 17 la 18.
Multumesc!

| mgtow a răspuns:

Familia vine dupa ce termini studiile nu asa devreme

| 31decembrie2008 explică (pentru mgtow):

Nu ma ajuta cu nimic raspunsul tau.

| Felys a răspuns:

Apeleaza la parinti sau la socrii, sau la orice alta ruda care nu are ocupatie, ti-ai luat prea multe responsabilitati in acelasi timp si acum te impotmolesti incercand sa le faci pe toate

| 31decembrie2008 explică (pentru Felys):

Multumesc frumos de ajutor!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Iti recomand ceva scurt de citit dar practic ce te-ar putea ajuta:
http://www.jw.org/......-de-cuplu/
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102014044

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ii dadeam la camin pe la 3 ani pana la 4 dupaamiaza.cand erau mici sotia mea statea acasa, si avea grija de ei.am doi baieti si o fetita.o ajutam la treburile zilnice si ieseam la plimbare mereu ca sa nu innebuneasca in casa,de rutina muncii, gatit, spalat rufe, spalat copil, fiindca atunci nu aveam masina de spalat si nici pampersi.cumparaturile le faceam impreuna, cu bebele in portbebi ori in carucior.cand nu mai voiau in acestea ii luam in carca, si plimbam pana adormeau cu capul pe umerii mei.a fost greu dar eram tineri ne iubeam, ii iubeam pe ei si aveam rabdare.cu banii ne limitam la cat erau, si eram multumiti.ce pot sa-ti spun? nu trebuie sa privesti toate ca pe o povara ci ca pe o lupta titanica la sfarsitul careia vei castiga cununa de parinte, sotie, MAMA.si nu e putin lucru.

| 31decembrie2008 explică (pentru anonim_4396):

Bebe are 13 luni.Sotul meu lucreaza de la 9 la 19-20.Cand vine acasa mai devreme sau are liber pentru mine e sarbatoare.Frumoase cuvinte.Multumesc!

| PeFuga a răspuns:

Lasa copilul la parinti, fie la ai tai, fie la ai sotului/logodnicului/iubitului din cand in cand sau macar in perioadele aglomerate (sesiune). Altfe mai poti apela la o prietena care sa te ajute o data pe saptamana la curatenie si mancare in schimbul unui serviciu (o manichiura sa zicem, sau o scoti la o cafea, sau ii dai un banut, depinde cum te descurci). Ai mai putea cauta pe net niste trucuri folosite in managementul timpului, dar aici nu intru in detalii, te las pe tine sa le descoperi. Mult succes!

| Blamely a răspuns:

De asta există rudele, sigur e vre-unul ce are timp.

| NoRegretsxx a răspuns:

Trebuie sa iti iei o bona sau macar unul din bunicii bebelui sa te ajute. Sau cresa. De ce nu il duci ls cresa ziua si noaptea sa il iei. Sau dupa amiaza. Da ai nevoie de. timp pentru tine. De putina liniste. Te cred. Sau apeleaza la o prietena macar de 2 ori pe saptamana sa stea cu bebele cate 2-3 ore.

| 31decembrie2008 explică (pentru NoRegretsxx):

Multumesc frumos de ajutor! Bona nu imi permit, iar cu bunicii...am eu ambitia sa-mi cresc copilul cu foarte putin ajutor de la ei.Ar fi o solutie buna, dar nu stiu ce sa zic.Mai las bebele la ei cate o ora, doua pe saptamana.

| NoRegretsxx a răspuns (pentru 31decembrie2008):

Lasa ambitia ca nu te ajuta...nu ambitia asta cel putin.
Apeleaza mai mult la ei daca te pot ajuta. Nu fi aiurea. Da bun ai un copil, el e primordial, dar totusi nu trebuie sa te neglijezi.
Esti de apreciat. Faci si facultate, ai grija si de casa si mai ai si un copil. Fii putin, doar putin, mai egoista, daca intelegi ce vreau sa iti spun.
Mult succes si sanatate.

| 31decembrie2008 explică (pentru NoRegretsxx):

Multumesc! Deja am vorbit cu soacra si o sa las la ea copilul o data pe saptamana(o zi intreaga)si imi voi face un program strict sa le pot face pe toate.

| amelicika a răspuns:

Spune-i sotului sa-si ea concediu macar pe 1 luna sa te ajute, daca ai rude prieteni roaga-i, l-ai pute da la gradinita cred daca nu e alergic la mincare doar ca nu acum mai rabda citeva luni, angajeazati o bona macar pe citeva ore in zilele in care esti foarte incarcata

| Malène a răspuns:

Daca stiai ca nu ai timp de un copil, de ce l-ai mai facut?

| 31decembrie2008 explică (pentru Malène):

Pentru ca am ramas insarcinata si nu sunt de acord cu avortul.Eu am cerut niste sfaturi, nu am nevoie de intrebari.Nu stiu pentru ce te-ai bagat aiurea in seama.