| OnlyTheScript a întrebat:

Deci am si eu o intrebare care ma tot chinuie. Mai intai sa va povestesc totul si sper ca veti avea rabdare sa cititi tot:
Totul a incepu luni dimineata cand Gabriel ( cel cu care sunt impreuna) mi-a facut din mana deoarece el intra in magazin iar eu tocmai traversasem strada si mergem catre poarta, apoi a intrat in magazin. Nu parea sa fie suparat sa chestii de genul asta. Duma 10 minute m-am dus la magazin cu Dana ( prietena mea) ca sa imi iau ceva de haleala si pe drum ne-am intalnit cu el si prietenul lui. Cand ne-a vazut, Gabi s-a intors si a plecat inapoi. Am uitat sa mentionez ca el si cu prietena mea sunt "rivali", adica nu se inteleg asa de bine. Eu una nu am inteles de ce se intoarce cand ne vede ( luni a facut ata de 6 ori cred). Intr-o pauza, Denisa ( verisoara mea) m-a intrebat daca Gabi ma mai baga in seama la fel cum o facea inainte, iar eu am cam ezitat sa raspund si in cele din rma am spus un "nu" cam tras de coada. Denisa m-a privit putin cam intrebatoare, iar eu mi-am dat seama ca vrea sa imi spuna ceva si am intrebat-o " De ce?". Iar ea a zis apoi ca nu vrea sa imi bage prostii in cap, insa eu am fortat-o sa imi spuna si in cele din urma mi-a zis : " Alex ( verisorul ei care e bun prieten cu Gabi) mi-a zis ca Gabi i-a spus ca este o fata draguta de care ii place putin mai mult si nu stie pe cine sa aleaga dintre noi doua.".Am ramas gandindu-ma la asta pana s-au terminat orele. Pe la ora 2 eram pe messenger si a intrat si Denisa ( la scoala mi-a primis ca o sa mai afle ceva de la Alex ca luni rma sa vina pe la ea). Am intrebat-o daca a venit Alex si mi-a spus ca avenit si ca are sa imi dea o veste buna. Mi-a zis ca Gabi l-a intrebat pe Alex daca a spus ciuva ce au vorbit ei doi, dar Alex a zis ca nu. Gabi si-a dat seama ca i-a spus Denisei deoarece a vazut cat de geloasa eram la scoala si apoi i-a zis lui Alex ca m-a pus la incercare sa vada daca eu chiar tin la el, iar la scoala nu ma prea baga in seama deoarece s-a saturat ca fetele de la mine din clasa sa-l sacaie cu tot felul de intrebari legate de mine si el sau cu tot felul de vorbe gen: " Olala Gabi si Diana". Totusi imi este greu sa cred ca Denisa a zis adevarul deoarece am incercat sa pun totul cap la cap si nu pre iesea ceva ( ma gandeam ca era imposibil ca Gabi sa fi vorbit cu Alex inainte sa fi venit la Denisa deoarece Gabi pleaca la 2 de la scoala, iar Alex la 12. dar in fine).
BINE! Luni m-am linistit! Insa a venit ziua de marti. LA FEL! Iar se intorcea de fiecare data cand ma vedea, nici nu ma mai asteptat cand am venit la scoala cum obisnuia sa o faca. In pauza mare m-am dus dupa mancare si fetele de la mine din clasa au venit in fuga la mine si mi-au spus ca Gabi vrea sa ne intalnim in pauza urmatoare ca sa vorbim fata in fata. OK! Am acceptat! ( am uitat sa mentionez ca Gabi nu ma m-ai ajutat cu mancarea asa cum o facea inainte cu toate ca a vazut ca ma chinui cu 28 de cutii cu lapte si 28 de cornuri! S-a uitat la mine si apoi a plecat, iar inainte obisnuia sa ma ajute si cand aveam doar niste amarate de cornuri acolo).
In pauza urmatoare m-am dus in locul unde a vrut sa ne intalnim. Odata ce a venit i-am zis asa : " Imi dai si mie un motiv pentru care te-ai suparat pe mine?!", iar el a zis ca sunt cateva motive dar poate sa le zica si dupa a zis ca nu e suparat. Totusi am incercat sa adlu de ce e suparat si a zis ca sunt motive dar poate sa zica.nu am mai insistat. L-am intrebat de ce fugea cand ma vede si a zis pentru ca era Dana acolo -IMPOSIBIL! Apoi a incercat sa schimbe subiectul si m-a intrebat de taekwondo ( ma duc la cursuri de taekwondo) si altele. Mi-a mai zis ca isi cere scuze ca nu m-a asteptat dimineata dar ma rog. Faptul era consumat! A si inca ceva..prima data m-a intrebat pe un ton cam rastit: " Cand te-ai impacat cu Dana?" ( mentionez ca am fost certat cu prietena mea, cu Dana, dintr-o chestie prosteasca si ea a incercat sa se bage intre noi doi. Nu stiu daca l-a afectat faptul ca m-am impacat cu ea....in fine. Trebuie sa adaug ca atunci cand vorbeam stateam amandoi rezemati de perete dar el se uita fix inainte sau in jos cand vorbea cu mine ( nu se uita la mine si zambea foarte putin in coltul gurii), iar eu ma mai uitam la fata lui ca na...

Acum intrebarea: Ce vrea pana la urma? Ce sa mai fac? Sa cred ce a spus Denisa? Sa ma mai comport la fel de dragastoasa cu el? Este potrivit pentru mine sau nu? ..sunt o infinitate de intrebari la care as vrea sa aflu raspunsul dar astea sunt cele esentiale.
Ps: dau funda si va rog fara raspunsuri de genul : vezi-ti de scoala si lasa baietii O.K?

Răspuns Câştigător
| Rose123 a răspuns:

Vrei sa-ti zic adevarul? In ziua de astazi e foarte riscant sa pleci urechea la toate "barfele din surse sigure"! Nu stiu daca Denisa a zis adevarul sau te-a mintit ca sa nu te faca sa suferi,dar cert este ca singura modalitate de a rezolva aceasta problema pentru totdeauna este sa vorbesti cu el intr-un loc mai retras, nu la scoala. Si sa vorbiti serios, nu pe ocolite. Pana la urma increderea este cea mai importanta si daca pe tine trebuie sa te anunte altcineva ca el vrea sa vorbiti fata in fata(in loc sa te anunte el) si se comporta asa ciudat fara explicatie...mi se pare ca nu stati prea bine la capitolul incredere. Daca insista ca se comporta asa din cauza Danei, spune-i ceea ce simti, ca nu te poti imparti intre el si ea si ca ar fi nedrept sa faci o alegere doar pentru ca ei 2 nu se inteleg. Spune-i sa se puna in situatia ta si sa inteleaga. Iar daca tu esti sigura ca te minte,spune-i si asta. Nu poti sa te ascunzi la nesfarsit dupa deget si sa-i pui pe altii sa afle lucruri pentru tine. Mai devreme sau mai tarziu, va veni momentul sa preiei tu controlul. Si, te asigur ca e mai bine mai DEVREME. S-ar putea ca apoi sa fie prea tarziu ca sa mai se poata rezolva ceva, prea multe secrete si minciuni si mult prea multa lipsa de incredere! De ce sa se ajunga acolo? Vorbeste serios cu el, da cartile pe fata! E singura varianta!

4 răspunsuri:
| AndraRox a răspuns:

Buna Diana. Am citit mica ta "povestioara" si cred ca principala cauza este lipsa de incredere si de comunicare, cum a spus si Rose123, pentru ca exista anumite indoieli din partea ta in ceea ce il priveste pe el. Cu siguranta o discutie serioasa si detaliata, insa cu calm si binevointa din partea amandurora, ar lamuri situatia. De asemenea, raspunsurile pe care tu le astepti vor veni pe parcurs. Este destul de "urat" din partea lui sa te puna la incercare, facandu-te geloasa si sa crezi ca prietenul tau te imparte cu o alta fata, ceea ce dovedeste ca nici el nu are suficienta incredere in tine. Poate a fost o chestiune de moment din care sa scoata basma curata dar pana cand nu veti dicuta nu ai de unde sa stii. Parerea mea este ca ar trebui sa il tratezi la fel cum te trateaza el pe tine. Nu stiu daca Diana a fost cauza tuturor problemelor, posibil ca si acesta sa fi fost un motiv astfel incat sa il crezi. Oricum, sa nu ne pripim. Ideea este ca trebuie sa vorbesti cu el, sa spuneti fiecare ce simtiti unul pentru celalalt si sa gasiti o rezolvare pentru problemele acestei relatii. Sper ca te-am putut ajuta si mult succes :*

| AndraRox a răspuns (pentru AndraRox):

Scuze : "Nu stiu daca DANA a fost cauza tuturor problemelor..."

| OnlyTheScript explică:

Muktumesc pentru tot insa azi am luat o decizie foarte importanta...m-am despartit de el... poate asa o sa imi dau si eu seama daca el a tinut cu adevarat la mine sau s-a prefacut

| DaRaspund a răspuns:

Se poate ca Denisa sa fi avut dreptate si se mai poate sa se poarte asa pentru ca vrea sa nu mai vorbesti cu Dana, da'sa nu accepti vreo data sa te certi cu o prietena pentru un baiat! happy