| anonim_4396 a întrebat:

va rog sa imi dati si mie niste sfaturi deoarece am ajuns la limita tensiunii, traind aproape un sfert de secol sub teroare.
Din pacate, eu nu am nici o putere decizionala sau legala;
Batranul-tatal lui tata, nu prea ne agreeaza, el, impreuna cu fiicele sale care sunt fete batrane (se vor pensiona si ele peste cativa ani) (degeaba au imbatranit) comploteaza din sculare in culcare impotriva noastra si insira minciuni, impreuna 3-4 vecini (mituiti cu vin, tuica si cate 100 lei, dusi ca el deoarece vor sa ne dea afara din casa sau sa scape ältfel" pri calomnie, psihic si verbal de noi) dar momentan nu avem posibilitatea sa ne mutam in alt loc si la cati bani am bagat in casa in care stam (desi fie-sa, daca nu este pusa sub hipnoza sa recunoasca-altfel minte cu nerusinare deoarece noi si acum mai platim rate la banci si alte datorii) sunt mai mult ca sigur ca de exemplu, eu trebuie sa imi schimb buletinul luna aceasta iar el sigur face toata politia albie de porci daca trebuie sa-l duc cu masina acolo sa imi schimb buletinul (o avea si alte motive-cred ca si el ar trebui pus sub hipnoza sa ne raspunda de ce tot baga raca in familia noastra si intre vecini)
Sunt degenerati si lucreaza fara ca noi sa putem dovedi cumva cum ne trateaza si oricat de ilegale si neortodoxe sunt caile lor, tot fara urme lucreaza; ne si provoaca zilnic, incep scandaluri, fiind constienti de faptul ca noi nu ne permitem sa ne mutam din casa, dar noi nu plecam pana nu ne sunt innapoiati banii cu care ne-am putea permite casa noastra iar cand mama si tata au facut imprumuturi la banci ne-au zis sa le dam lor banii sa ia ei ce trebuie pentru construirea altor lucruri in curte si noi atunci nu ii credeam in stare de asa marsavii.
Pe deasupra ii baga si lui tata tot felul de minciuni in cap (impreuna cu cei 3-4 vecini mituiti), o vorbesc pe mama de rau in fata lui si el ca boul, le cade in plasa si din cauza lor, tata o cearta pe mama de plange in fiecare zi, atunci cand este in concediu de la munca de peste hotare.
Ce am putea face sa-i deschidem mintea lui tata, ca noi o sa avem grija de el peste vreo 20-30 de ani, nu dementii aceia.
Ma gandeam sa-l duc la psiholog, cand vom scapa si noi de datorii dar nu stiu sigur cum voi proceda.
Oricum, de la anul ar trebui sa scapam de ratele de 10 ani la banci, poate vom reusi sa ne luam si noi casa noastra, apoi sa am si eu sufletul impacat, imi inchiriez si eu un apartament, imi gasesc o iubita pe care o voi aprecia, voi fi tandru tot timpul, o voi ajuta in toate felurile si sper sa fac asta pana in 2025 maxim, astfel nu stiu ce se va alege si de mine daca nu scapam de satanicii aceia.
Oare daca i-as da in judecata pentru calomnie si agresiuni verbale, psihice si chiestia aia cu triunghiul conspiratiei, ar accepta curtea sa se foloseasca hipnoza si detectorul de minciuni (care nu prea este sigur)?
Dar martorilor, vecinilor ce stiu adevarul si ne sunt alaturi moral, le este frica sa se impotriveasca lor deoarece ei au si au avut anumite functii in domenii impunatoare si respectate adica in economie si medicina (comportamentul lor nu a fost observat de cei de la putere din pacate iar eu sunt ceea ce urasc mai mult la mine, adicaneputincios).
Exista oare vreo cale sa ii dovedim pe acesti nemernici care incalca peste jumatate din decalog si ne fac sa suferim psihic zi de zi?

Răspuns Câştigător
| Ecaterina2016 a răspuns:

Este trist cum familia uneori este mai nociva decât străinii.Sa ți minte ca în viața nu se face nici o investiție (imobiliara în cazul tau) fără a avea acte înainte de demararea lucrărilor chiar dacă e vorba de mama sau tata. Soluția pe care o văd eu și cred ca e și singura:sa va mutați din acel loc nociv. Sa ajungi în instanță trebuie mulți bani mulți nervi și nu ai certitudinea ca vei câștiga.Si cel mai important e sa nu ai aceeasi atitudine fata de viitoarea ta partenera de viata si copiii pe care îi veți avea.

| mankindProof a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Multumesc mult pentru timpul acordat, desigur ca eu nu o sa plec urechea la absolut nimeni, ne gandeam sa cumparam o casa deja facuta cca 10.000 euro dar dupa ce scapam de rate si datorii o sa putem sa strangem pentru avans, cat despre relatii, copii si sotia mea nu se vor simti niciodata tristi sau singuri iar tata, o fi el cum o fi dar tine in felul lui la noi, desi increderea lui oarba in neamul lui il cam impiedica sa se poarte ca atare tot timpul.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru mankindProof):

Tu trebuie sa fi legătură dintre mama și tatăl tău și sa plecați cât mai repedende acolo.De asemenea sa îl aduci cu picioarele pe pământ pe al tău tata când are derapaje. Mult succes și stay strong!