| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor! Iată povestea mea pe scurt: am o familie și un copil. Am aflat că partenerul a vorbit cu fosta dar am trecut peste de dragul copilului(e inca bebe și am considerat că are nevoie și de mama și de tata că să crească).

De ceva timp nu îmi dă pace un gând de la un băiat. (Ma tot gândesc la clipele de atunci) Nu neam mai vorbit de ani buni(cred că 5 ani) și de văzut doar de 2 ori întâmplător la distanta mare în oraș(adică ii cunosc mașină și am presupus că e el la volan).

Oare de ce nu îmi dau pace gândurile astea? E din cauza că am fost tradata?
Și ce ați face in locul meu: ați aștepta că să treacă timpul și cu timpul să sperați că se uita tot sau ați încerca să căutați persoana respectiva să vedeți ce se mai resimte după atâta timp?

Sa vorbesc cu partenerul despre lucrul acesta nu e o idee buna deoarece ar spune că e intenționat și s-ar ajunge la lucruri mai urâte.

Va mulțumesc frumos pentru eventualele răspunsuri!

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Zidește familia pe care o ai, lasă trecutul să ramâna trecut.

| Violleta2022 a răspuns:

Suntem in relatii cu beneficii?
Daca ai inceput sa te gandesti al alti barbati, desi acasa ai barbat si copil... si tie iti este gandul la inselat.

mai femeie, daca vrei o familie, lasa naibii uitatul dupa alti barbati si obsesiile cu unul si altul, ca-ti distrugi familia si copilasul ala ramane pe drumuri, ca nu va acccepta nici un barbat sa stea cu tine, cu copilul altuia.

| CassiCass a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna! In primul rand îți mulțumesc frumos pentru răspuns(pentru că ți-ai răpit din timpul tau și mi-ai spus o părere)... In al doilea rând se vede că nu ați trecut niciodată prin o situație asemănătoare(de a fi înșelată sau jignită de propriul soț), e puțin dur ce mi-ați spus acolo, eu nu cred că dacă am un copil mi sa închis viața. Un copil nu e un obstacol din contra e o bucurie. Iar daca va fi să ne despărțim și să ne refacem viețile ar trebui sa te accepte cu trecutul tau (cu sau fara un copil) sunt cazuri și mai rele (cu ani grei după gratii și altele). Va mulțumesc frumos pentru înțelegere și pentru sfatul dat! O zi buna!

| Violleta2022 a răspuns (pentru CassiCass):

Mai femeie, cred ca va meritati unul pe altul, ca tu te uiti si gandesti la alti barbati cu care sa-ti inseli sotul, iar sotul vorbeste cu fosta iubita, decai amandoi va bateti joc de casnicia asta si indirect de copilasul pe care-l aveti si care in viitor va fi afectat de certurile care vor apare sau de o posibila despartire.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand consideri o trădare simpli fapt că el a mai vorbit cu alta femeie? Adică a vorbit...

Ce se întâmplă acolo la voi pare o mare lipsă de încredere. Dar copilul ăla nu ar trebui sa sufere din lipsa voastră de încredere unul în altul

| CassiCass a răspuns (pentru suntserios):

Buna! Va mulțumesc frumos pentru răspunsul acordat. Aveți dreptate ar trebui sa stam că 2 oameni maturi la o masă și să punem "cărțile pe față" și atunci sa luam o decizie. O zi buna!

| Lioana a răspuns:

Nu sunt ok gandurile tale. Nu am inteles prea bine cu ce a greșit partenerul tau. Faptul ca doar a vorbit cu fosta nu mi se pare o greseala asa mare. Incearca sa alungi aceste gânduri. Nu vor aduce lucruri bune in viata ta daca le urmezi.

| CassiCass a răspuns (pentru Lioana):

Buna! Va mulțumesc pentru răspuns. Constanta der că nu e deloc bine că au vorbit, din discuția avută reies mai multe lucruri. Daca nu ii prindeam se ajungea la fapte(nu e prima dată) doar că acum e un copil la mijloc. O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ciudată.

| Miruna333 a răspuns:

Da, un copil are nevoie de ambii parinti daca acestia se inteleg si nu isi ascund lucruri. Cand sunt un exemplu de urmat. Cand acestia sunt fericiti, si copilul este fericit. Atatia copii sufera langa parinti pentru ca acestia considera ca le fac un bine daca raman de fatada impreuna. In fine.
Ce as face referitor la acel barbat ar fi in functie de ceea ce as simti. Faptul ca ai fost tradata poate contribui la asta. Alegerea este in mainile tale. Partenerul a vorbit cu fosta, nu as mai vedea vreo relatie. As alege sa parasesc relatia si de curiozitate l-as contacta pe tipul din trecutul meu.

| CassiCass a răspuns (pentru Miruna333):

Buna! Îți mulțumesc frumos pentru înțelegere și pentru răspunsul acordat. E un sfat folositor... Mai ajutat sa îmi dau seama că trebuie avută o discuție cu "cărțile pe față" și să luăm o decizie deoarece copilul va crește și o sa observe tensiunea dintre noi și nu e bine delic. O zi buna!

| Ilovedinero a răspuns:

Buna.Nu vreau să te supere răspunsul meu insă, de dragul copilului ar trebui ca tu si sotul tău să divortati.Copilul, chiar dacă e mic va simti tensiunea dintre părinti, va simti că ceva nu este in regulă.Mai bine va vedea mami si tati prieteni decât sa vadă ca unul dintre ei nu il respectă pe celalalt.Un copil crede-mă ca nu te va incurca cu aproape nimic. După ce divortezi poti să cauti ce bărbat doresti, insa trebuie să pui copilul pe primul loc( mă refer să te asiguri ca barbatul il va accepta si iubi pe copil)

| Standt a răspuns:

"Am aflat că partenerul a vorbit cu fosta dar am trecut peste"
"De ceva timp nu îmi dă pace un gând de la un băiat. (Ma tot gândesc la clipele de atunci)"
Intre a vorbi cu cineva si a te gandi la "clipele de atunci" e o diferenta enorma. Nu te gandesti la acel barbat pentru ca partenerul tau a schimbat doua vorbe cu "fosta" (asta nu e tradat) ci pentru ca tu vrei sa-l inseli pe el.
Analizeaza-te si mai ales controleaza-te pe tine. Sentimentele tale nu sunt tocmai corecte.

| iliiiinca a răspuns:

Daca totul ar fi fost intre voi si relatia ar fi mers ok, nici el nu ar fi vorbit cu fosta, nici tu nu te-ai fi gandit la acel tip.

Nimic nu e intamplator. Alege ce e mai bine pentru tine.
Nu inchide ochii pentru copil ca tot voi veti suferi mai devreme sau mai tarziu, tu si copilul

| CassiCass a răspuns (pentru iliiiinca):

Mulțumesc frumos pentru sfat și intelegere

| Frumusica69 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vb cu partenerul de viata din acest moment si sa afli care este problema dintre voi doi. Nu a fost ok ca a vb cu fosta partenera, te-a ranit pe tine. Sfatul meu este sa discutati.