| Marin_Silvia_1974 a întrebat:

Cunosc un baiat care are 14 ani (eu am 13).Nu vreau sa incep de pe acum cu iesiri,cu iubiti si chestii.Dar vreau sa stie ca il plac, sa vorbesc cu el.Am facut asta pe un cont fals,ma dadusem alta persoana(neexistenta),am glumit ce am glumit, dar el spunea ca ii toc nervii.I-am trimis o poza cu mine si asta a fost greseala decisiva.M-a blocat.si o fata imi spune ca el ar spune tuturor ca eu sunt fraiera (a aflat cine sunt)dar fata aceea oricum nu are o reputatie prea buna prin scoala.si pe cei din clasa baiatului asta i-am intrebat ce se vorbeste de mine si ei spun :Nimic,in afara de faptul ca esti desteapta! ce sa fac? as vrea sa dau timpul inapoi, sa nu fiu eu.dar il plac.ce pot sa fac? Funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow, zici ca-s eu.
Exact acelasi lucru mi s-a intamplat.
Uite ce poti sa faci:
Poti sa ii zici ca de fapt era o prietena de-a ta care a umblat pe acel cont si a trimis poze cu tine si ca de fapt ea facea caterinca, ori, poti sa zici ca de fapt acea fata il place. La mine a mers, si am fost asa de usurata.

13 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Lasa-l in pace daca nu te place.

| anonimg a răspuns:

Imi pare rau sa spun adevarul, dar aceasta esti tu. Niciodata nu trebuie ca un om sa puna la incercare un alt om; aceasta numai Dumnezeu are dreptul sa o faca. Si El o face cu un scop bun: aceea de a-i descoperi omului ce este in el pentru a-si vedea defectele de caracter ca sa si le indrepte.
In ce te priveste, acesta este defectul tau de caracter: de a-i testa pe oameni. Lucrul acesta este gresit pentru ca oamenii nu vor mai avea incredere in tine nici daca le vei arata buletinul. In loc ca noi sa castigam increderea oamenilor, o pierdem. Mai mult, baiatul acela este proprietatea lui Dumnezeu, si nu ai voie sa te joci cu el. Dar este scris: "Cum ai facut, asa ti se va face." Vei primi iertare numai daca iti vei marturisi vinovatia: atat inaintea lui Dumnezeu cat si inaintea baiatului; dar consecintele tot le vei suporta pentru totdeauna.
Pe de alta parte, daca esti pregatita la 14 ani din toate punctele de vedere pentru casatorie, atunci iti poti face un prieten; dar daca nu esti, absolut toate prieteniile dintre baieti si fete facute cu un alt scop decat casatoria nu duc decat la inimi zdrobite. Ei zic ca se iubesc intre ei; dar cand se despart se urasc mai mult decat inainte. Pai ori e dragoste ori e ura; ori se schimba "dragostea" in ura? Nicviodata. Concluzia: "dragostea adolescentina este ca dragostea unui catelus; mai tarziu, amandoi vor avea o viata de caine." Am dreptate sau nu? Stiu ca imi dai dreptate.
Ca niste pui la taiere se arunca adolescentii in bratele pasiunii crezand ca dragostea este atunci cand placi pe cineva. Nu exista dragoste dintre un baiat si o fata pana la 20 ani. Este orice altceva dar numai dragoste nu e. Pentru ca dragostea este matura; iar adolescentii sau tinerii nu sunt maturi. Eu nu invinovatesc tinerii; ci pe parintii lor pentru ca au neglijat sa-si educe odraslele in dragoste. Parintii sunt de vina, si vor plati cu varf si indesat in ziua judecati lui Dumnezeu. Dumnezeu ii va invia si ii va judeca; dar ei tot nu vor scapa de judecata si de osanda. Eu nu dou doi bani pe caracterele unor astfel de parinti.
Acum, asculta bine ce-ti spun: marturiseste parerea de rau si imprieteneste-te cu Dumnezeu. Cauta sa te debarasezi de defectele de caracter, care, dupa cum vezi, iti fac si tie rau si altora -chiar si acelora la care tii.
Citeste cartea aceasta: http://www.google.ro/......http?/url

| Marin_Silvia_1974 explică (pentru anonimg):

Multumesc mult, dar totusi nu cred ca am facut un pacat prea mare.am vrut doar sa vorbesc cu el, nu sa il testez.mi-era frica sa imi aratt adevarata identitate...

| SkyPilot a răspuns:

Daca ai curaj si crezi ca el nu te va face de ras, mergi si vorbeste cu el. Spune-i ca il placi si ca ai procedat asa pentru ca nu ai avut curaj. Cere-i iertare si intreaba-l daca ar vrea sa fiti impreuna.

| Felys a răspuns:

Tu chiar vrei sa fi injosita de un baiat, incearca sa nu te mai atasezi de nimeni care nu pare interesat de tine, nu faci decat sa suferi, lasa-i pe ei sa iti dea tarcoale si tu alege ce e mai bun, nu pune suflet pentru cineva care nu merita

| NoName0x0 a răspuns:

Daca nu vrei sa aveti o relatie, de ce sa stie ca il placi? Unde e logica? :O

| Florian000 a răspuns:

Pai nu ai ce face. daca baiatul nu te place gaseste o alta persoana. nu poti schimba sentimentele omului. bine poti dar mai greu. sunt multi baieti in lume cauta si vei gasi.

| sasha898 a răspuns:

Lasa nu-i nimic, totu se uita.

| az123 a răspuns:

Salut
cred urmatoarele informatii te pot ajuta
http://www.jw.org/......intalniri/
http://www.jw.org/......-potrivit/
dupa ce le analizezi, incearca sa-ti pui unele intrebari, spre ex: cit de bine cunosti cealalta persoana, care pot fi consecintele, de ce vrei sa faci asta si cum iti va afecta reputatia pe viitor, etc...

| Hokostbaby a răspuns:

Suntem aproximativ 7 miliarde de oameni pe Pamant si aproape inexistenti in maretia si infinitatea Universului.
Ce crezi ca se intampla daca ii spui?
Oricum sa te duci la liceu si toate o sa treaca, asa ca fa orice iti propui si nu mai ezita din orice rahat, macar daca "risti" simti ca traiesti.

| eliza2013 a răspuns:

Pentru inceput...am si eu doua prietene in cam aceiasi situatie ca tine asa ca cred ca te pot ajuta ..baiatul ala nu stie ca il placi ..probabil e daca ar fi stiut ..nu ti-ar fi raspuns asa sau e l e genul de baiat mai rebel .....baietii de genul asta pofita la maxim de o fata asa ca e mai bine sa te departei de el si fa-ti un cont nou si pune-i divers intrebari sa stii daca are pe cineva sau nu. Sper ca te-am ajutat

| Marin_Silvia_1974 explică (pentru eliza2013):

El nu mi-a zis ca-s fraiera, alta fata a zis ca el a spuswinking

| DeeaDeutzaDeea a răspuns:

Nu poti face mai nimic... daca acel baiat nu te place asa cum esti tu nu ai ce sa faci. El pierde, nu tu. Nu te poti schimba pentru nimeni si nu poti da timpul inapoi. Mai sunt multi baieti il lume. si sunt sigura ca exista si baieti care sa te placa asa cum esti tu. sper ca te-am ajutat :*