| Mara6392 a întrebat:

Ieri, pe la 20:45, un băiat m-a invitat să ne uitam la un serial pe discord. Eu i-am zis că sunt afară și că în jur de 40 de minute ajung acasă. Eu i-am propus că dacă vrea în acel moment să începem să ne uităm mă poate suna pe discord că mă pot uita că am atenție distributiva (nu am permis și nu conduc). El îmi zice că nu îi place asa că nu o sa fiu antentă. Eu i-am zis "bine atunci eu mă grăbesc sa ajung acasă ca să ne putem uita". Iau un autobus spre centru și după am luat un bolt de 40 de lei. (Dacă luam de unde eram eu era 60 de lei) și când ajung acasă îmi spune ca nu mai poate să ne uitam că așteaptă pe cineva și sa îl aștept puțin. Eu l-am așteptat pana la 12 noaptea și după m-am culcat că nu mia mai zis nimic.

Azi i-am zis ca nu mi-a plăcut ce a făcut ieri că pentru mine aia 40 de lei sunt foarte importanți, deoarece sunt elevă și nu primesc asa de mulți bani și îmi strâng bani ca să îmi schimb ecranul de la telefon (îmi e spart ecranul și trebuie schimbat și din cate am inteles sunt foarte scumpe schimbarea ecranului). El a zis indirect că nu îl interesează de ce simt și dacă vreau să văd o schimbare în el "Trebuie să te maturizezi mai întâi și după o să vezi schimbare". Eu i-am zis că dacă vrea să nu îi zic ce ma deranjează direct și frumos aș putea să îi fac scandal fără ca el sa știe de ce sunt supărată. I-am mai zis să nu mă invite să ne uitam la serial dacă el știe când are treaba și sa nu îmi zică când am ajuns eu acasă. Eu i-am spus că, dacă a apărut când eu nu am ajuns încă acasă îmi putea scrie și atunci nu ma grăbeam acasă și nu dădeam aia 40 de lei. El după îmi spune "îi clar, Ți-am zis că trebuia să rezolv aseară ceva. Greu înțelegi. Că tu faci din țânțar armăsar". El mi-o mai zis "Păi eu numa ți-am zis, eu nu ți-am zis să mergi acasă să ne uităm. Asta e problema ta cum ai luat-o".

Deci el îmi spune când am ajuns eu acasă sa îl aștept puțin că are puțină treabă și după nu îmi mai zice nimic de serial și eu am stat și l-am așteptat 4 ore.

E vina mea sau a lui? Eu i-am zis că e nesimțit ce a făcut și nu e ok, dar el dă vina pe mine că am înțeles eu greșit

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca el te invitase la mișto sa va uitati la un serial.
Avea alte ganduri.
Intre timp mai invitase pe alta si tipa a ajuns inaintea ta.
Reiese ca ti-ai luat țeapă.

| dullcat a răspuns:

E vina amandurora.Nu trebuie sa fugi acasa pentru a vedea un film cu un baiat daca tu aveai alte planuri in oras. Puteati stabili o ora anume si o data, special pentru asta.I-ai dat de inteles ca il placi mult din moment ce ai luat taxi rapid.Iar el a dat dovada de nesimtire si atat. Putin inseamna maxim jumate de ora, nu 4 ore. Daca avea bun simt iti spunea, ca trebuie sa amanati, din pacate.Dar n-a facut-o.Asta e, se mai intampla.Gandeste-te ca daca la inceput aruncati cu astfel de vorbe,, Greu înțelegi. Că tu faci din țânțar armăsar" ca si cum aveti o relatie de mai mult timp, nu e deloc ok.

Din punctul meu de vedere, in aceasta perioada, telefonul e mai important, gestul de a aduna banuti pentru a-ti rezolva problemele sau a-ti cumpara ceva frumos e mai benefic pentru tine decat sa-i cheltui cu baietii.Stai linistita, vor mai fi baieti pe viitor.

| Mara6392 explică (pentru dullcat):

Eu oricum nu aveam alte planuri. Eu mergeam acasă, dar cu traful din orașul meu îmi lua cam 40 de minute și cum am făcut eu mi-a luat în jur de 20 de minute

| dullcat a răspuns (pentru Mara6392):

Hm, I see.Eu i-as fi spus sa astepte 40 de minute.laughing Oricum nu pare deloc ca era entuziasmat de propunere la fel ca tine, ci chiar opusul:,, Hai sa vad daca vrea, iar daca nu, nu-mi pasa.''

| Lioana a răspuns:

Varianta cea mai buna era sa-i spui: "Multumesc pentru invitatie dar nu pot sa ma uit chiar acum la film pentru ca sunt in oras. Ajung in cca 40 minute acasa. Daca e ok pentru tine ne uitam atunci. Spune-mi daca e ok ca sa stiu daca are rost sa ma grabesc spre casa."
Nu a fost frumos din partea lui ca nu s-a tinut de ce ti-a propus dar era mai bine daca nu ii reprosai asta. Reprosurile nu fac bine niciodata. Nu schimba situatia si nu schimba nici oamenii. In orice caz nu in bine. Pe moment tie ti-a facut bine ca te-ai descarcat, dar lui i-ai indus o stare neplacuta care l-a indepartat de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Adevărul este undeva la mijloc. Și el a presat, și tu te-ai entuziasmat un pic prea mult. Clar nu trebuia să plătești ceea ce 40 RON pentru un serial pe discord. That's on you. Clar băiatul nu e suficient de matur să înțeleagă ce se întâmplă și nici suficient de cioplit să îndrepte situația. That's on him.

Amândoi trebuie să vă maturizați. În primul rând să îți împărtășesc o idee.

De cele mai multe ori în viață problemele se creează la comun. Este inutil de a afla cine este vinovat pentru că de cele mai multe ori toată lumea este vinovată în felul său.

Acum tu nu ai cum să controlezi cum se maturizează orice alt om, singura influență este asupra ta. Va fi benefic ție să lucrezi la tine în primul rând. Până la urmă tu ești singura responsabilă asupra vieții tale. Cu cât te maturizezi mai repede cu atât vei putea avea grijă mai bine de tine. Implicit asta ar însemna să știi cum să reacționezi și cum să gestionezi atunci când cineva îți cere ceva irezonabil sau reacționează într un mod imatur.

| Sekim a răspuns:

Super baiatul, merita un cadou ( block ). Tu ai dreptate. Spor