| anonim_4396 a întrebat:

Imi este rusine sa scriu.
Dar parintii mei nu mai stiu ce sa ma fac cu ei,dar tot timpul cand au o problema incep sa-mi scoata ochii, sa-mi reproseze tot timpul.
Ei sunt in strainatate si au avut parte de multe probleme, au ajuns sa stea in drum din cauza unor romani. Efectiv fratele meu nu prea face efort sa isi gaseasca de munca sub pretextul ca are depresie si face in tot felul, asteapta la tatal meu sa ma duc sa muncesc cu tatal meu pe tir si sa ii scot din necaz.
Eu am un iubit, mi-am inceput viata sexuala la 28 de ani, mama mea a innebunit.El este al doilea iubit al meu, un an nu ne-am mai vorbit, dupa un an ne-am impacat si facem anul.
Ei trebuie sa se duca la o judecata ca nu si-a luat tatal meu vreo 2 salarii si a avut parte numai de firme proaste. A inceput sa imi reproseze de acum un an si sa imi zica ca mie imi este rusine cu ei, dintotdeauna mi-a fost rusine cu ei.
Doar pentru ca eu i-am zis ca nu cred ca o sa se termine la prima infatisare si sa le dea banii asa repede, ca sunt pesimista.
Muncesc in Romania la un magazin unde, nu am parte de un colectiv foarte bun, intre femei lucrez, sunt anul 2 la postliceala, anul l ap.
Efectiv fratele meu imi cere sa ma las de iubitul meu, sa ii scot pentru un an, doi din necazuri, fac 30 de ani, el 32.
Am doi pisici, as vrea sa ii duc la ei, atata scandal imi face mama mea si imi reproseaza si de pisici, nici nu va imaginati voi.Mi-a zis acum ca duc pisicii la ei si sa uit de ei, am o varsta, vreau sa imi fac familia mea. Iubitul meu mi-a dat bani pentru mine si eu le-am trimis 50 de euro ca nu aveau bani de mancare si tatal meu este sofer de tir de un an de zile si numai locuri de munca din care nu a castigat nimic a avut.Eu stau in chirie si ma descurc foarte greu. Am muncit cativa ani si le-am dat tot salariul si tatal meu a muncit, fratele meu cand il trimiti la munca sare la bataie.
Nu stiu ce sa mai fac, am ajuns sa cred ca sunt rea si ca tot ce mi se intampla este ca sunt...

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu esti rea. Vezi-ti de relatia ta si lasa lichelele sa se trezeasca singuri la realitate. Frate, frate, dar una e sa il ajuti si alta e sa sclavagesti tu pentru ei. Sa invete sa isi asume esecurile si sa caste ochii data viitoare mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu sunt leu si cate o data sunt foarte pragmatica, si zic cam ce gandesc, dar dupa aceea ma gandesc ca nu sunt corecta ca le zic chiar asa.Hai ca inteleg ca mama mea sa nu munceasca este mai in varsta, dar tu ca barbat de 32 de ani nu poti visa cu ochii deschisi.Trebuie sa iti formezi o familie,sa ai grija de ea, sa muncesti, maine - poimaine parintii nostri o sa moara, cine are grija de tine.
Eu vreau si eu copii mei!
Iti multumesc din suflet pentru raspuns, chiar ma simteam coplesita si nu vreau sa bag aceste discutii in relatia mea.Realitate am invatat ceva bun de la parintii mei nu i.am auzit sa isi critice parintii si sa ii jigneasca unul fata de celalalt si cred ca asa este cel mai bine si pentru mine.
Pusi o seara faina!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai o familie de toata jena. Ar trebui sa nu iti pese asa mult si sa te ocupi de tine. Ala sofer de tir la firme proaste trebuia sa stie ca romanii nu-s seriosi la bani mai ales sal trimita in ue.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La vârsta asta prima ta obligație este față de viața ta, față prietenul tău, față de viitoarea voastră familie, față de viitorii voștri copii.
Din ce ai în plus, poți să ajuți puțin pe părinți, dar problemele lor toate, sunt ale lor, nu ale tale.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să nu îți mai bați capul cu fratele tău că nu are doi ani.
Are o vârstă la care ar trebui să se descurce singur.
Nu fi proastă să îl asculți, el vrea să profite de tine, să îi dai bani.
Ocupă-te de relația ta, deja ar trebui să familia ta.

| sofisis a răspuns:

Mda, misto familie ai. Parerea mea sa ii spui lu frati tu sa si dea doua perechi de palmi sa se trezeasca la realitate si alor tai sa te lase in pace ca ai si tu problemele tale. Nu e ca si cum tu esti multimiliardara in euro si nu vrei sa i ajuti. Serios acum. Sa se angajeze si maica ta si frati tu si o sa le fie mai bine. Iar tu... magazin? Hai ca poti mai mult!

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Lasa-i in pace sa-si rezolve problemele.
La 30 de ani, esti in stare sa te intretii singura. Sau daca nu reusesti, eu iti recomand sa te muti cu iubitul tau.

| Vanesa87 a răspuns:

Toate problemele tele se rezuma la ce tine de familie,,mai bine spus la problemele lor,singura ta problema si singurul tau defect este ca nu te poti organiza in asa fel incat sa poti sa te bazezi pe tine, familia este motivul pentru care suntem trasi inapoi in viata, incultura si maturitatea romanilor mai ales din aceste zile lasa amprente grave in timp, sfatul meu pentru tine este sa pui mult mai mult accent pe tine, ce faci tu nu este un sentiment de iubire ci de slabiciune, naivitate.in plus atunci cand mai multe persoane depind de tine, si au nevoie de tine recomandat este ca tu sa fii bine sa ii poti ajuta, sustine, motiva, dar in situatia pe care o exprimii tu,,,,, este vorba de foarte mare naivitate din partea ta.