| brokxy a întrebat:

Nu am la cine să mă descarc...
Deci vorbesc cu un băiat din orașul meu însfârșit ne înțelegem super bine dar familia mea la 24 de ani se crizeaza când ies eu cu el la cafea o oră pe zi, zic să stau acasă etc acum mi-au interzis să mai vorbesc cu vărul meu deși nu are nicio treabă nu știu de ce se leagă una de alta...mi-au interzis să vorbesc cu vărul meu deoarece eu ies cu băiatul ăsta...Nu zic nimic sunt toți cu toane și nervi.
Nu știu ce au cu băiatul ăsta că nu a făcut nimic rău :'( și cu băiatul ăsta nu cred că mă vor mai lăsa să mă văd.Și nu mai rezist. Ce e asta pușcărie la 24 de ani? Înțelegeam dacă aveam 12-15. Eu sincer vă zic cred că au înnebunit au și probleme mintale.Eu mă gândeam să merg la băiatul ăsta să stau la el că oricum stă singur și pnm dacă se crizeaza ai mei și cheamă poliția le zic la polițiști că sunt ei nebuni și că la 24 de ani eu am dreptul să plec de acasă oricând vreau eu. Deci psihic nu mai pot... Îmi inferzic să îmi fac și eu viața :')

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La 24 de ani poti decide singura, iar daca ei cheama poliția ca stai cu un baiat, politia nici nu va veni sa intrebe ceva.
Dar sa ne intelegem, la 24 de ani decizi singura, dar te si întreții singura. Nu poti decide pe banii nimănui.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg de ce te plangi, cand ai 24 de ani si poti sa-ti iei traista in bat si sa pleci in lume, unde vrei tu, facand ce vrei tu si ami ales cu vine vrei tu.

Daca stai la parinti, apai taci din gura si suporta regulile lor, ca nu merge sa faci ce vrei in casa parintilor tai.
Ori le respecti regulile impuse de ei, in casa lor, ori pleci in lume si-ti faci de cap cum doresti.

| Cosmin86 a răspuns:

Intrebare: DE CE la 24 de ani inca locuiesti cu parintii?

| dullcat a răspuns:

Parintii tai ar trebui totusi sa te inteleaga, nu-i ca si cum ai 14 ani, zau asa...Sau te-au tinut inchisa toata viata si peste putin timp se asteapta sa vii cu sot plus copil? Nu asa functioneaza.laughing Ce argumente au impotriva acestui baiat? Este o parte din poveste pe care poate nu ne-ai spus-o?

| Holiday a răspuns:

Eu nu prea inteleg cum iti pot interzice. Ca doar nu trag de tine daca vrei sa iesi, sau te leaga de calorifer... Oricum, e clar ca au ceva probleme la creier, dar si tu ai gresit ca le-ai permis sa te controleze cand, unde, cat si cu cine iesi. Trebuia demult sa pui piciorul in prag.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

Inteleg ca asta nu e comportament normal din partea lor dar cat timp esti in casa lor trebuie sa respecti regulile lor. Dar sa te muti la baiatul asta nu e o varianta buna. Crezi ca e ok sa devii dependenta de un tip pe care abia il cunosti? Ce crezi ca rezolvi asa? Si cand dragostea se sfarseste si el iti scoate bagajele la usa ce faci? Tot la parinti te intorci, ca ei te primesc fiindca esti copilul lor.
Dar data viitoare poti sa ii spui mamei tale ca daca vrea nepoti la un momentdat nu ai cum sa ii faci daca stai numai acasa.

| FreddieM a răspuns:

Dacă la 24 de ani încă stai pe capul parintilor, ori încă ești la școală, ori ai un handicap.
La vârsta asta, excluzând motivele enumerate mai sus, ar trebui să-ți comanzi singura viata, atât personala cât și sociala.
Ia-ți un job (chiar dacă trebuie sa schimbi locatia) și pleacă de acasă, vei face o mare favoare tuturor, dar mai ales ție. Și poți avea orice băiat dorești.
Cheers

| adryang78 a răspuns:

Atât timp cât ești în casa lor, respecți regulile lor. Da, comportamentul lor nu este normal, sau poate nu ne spui tu totul despre acel băiat. Adevărul este, probabil, undeva la mijloc.
Dar adevărata problemă este că încă nu ți-ai luat viața în propriile mâini. Păi la vârsta asta ar trebui să fii deja independentă social și financiar. De mutat împreună cu respectivul nu știu ce să zic, depinde mult și de relația voastră. Una este să vă întâlniți ocazional și alta este să locuiți împreună. Mai degrabă caută-ți o garsonieră de închiriat și croiește-ți singură drumul prin viață.

| Ilovedinero a răspuns:

Da, ai putea sa te muti la el insa trebuie sa fi sigura si sa ai incredere in el.Relatia voastra se va schimba dupa ce veti face acest pas insă tu decizi daca accepti sau nu schimbarea.La 24 de ani esti liberă sa mergi unde vrei tu in lumea asta fără părinti si familie

| norisorulpufos a răspuns:

Nu știu unde trăiești tu dar în general chiria unei garsoniere e 750 de lei.Si incă 250 utilități.Cu 1000 de lei poți să-ți cumperi libertatea, mai trebuie și ceva mâncare, sper că te descurci să incepi o nouă viață.
Varianta cu băiatul e bună, dar dacă nu o să vă ințelegeți?

| dullcat a răspuns (pentru norisorulpufos):

In orasele mari nu costa in niciun caz doar atat si nici nu poti trai numai cu minimul pe economie.Nu stim OP ce situatie are.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru dullcat):

Pai si tu crezi ca merita sa stai cu ai tai si sa te frece la cap? Eu in locul ei si pe strada daca era sa dorm era mai bine decat sa stea ai mei sa-mi comande mie miscarile cum vor ei.Mai ales ca are dracu 24 de ani,ce asteapta? Mai ciudat e faptul ca nu stiu ce vede baiatu ala la ea, adica ce poti vedea la o fata intr-un corp de femeie care inca sta cu parintii? Adica fata asta inca e imatura, ca daca ar fi matura nici macar nu mai statea sa o comande ai ei.Iar ce zici tu ca nu poti trai, fi serioasa daca vrei poti trai, gandeste-te ca sunt unii care au plecat de la 0 total. Tinand cont ca are iubit deja se pot muta amandoi =), chit ca muncesc amandoi pe minim, adica pe 2500 de lei sau in jur, au amandoi 5000 de lei, cu 5000 de lei traiesti drq.Iti iei un sac de cartofi si mananci o saptamana si sacu ala e 20 de lei.chiria si utilitatile poti sa zici tu ca sunt 2000 de lei dar in rest? Mai ai 2500 de lei pe langa, daca dai 500 pe mancare(care e exagerat dracu ar trebui sadai maxim 3 milioane, daca chiar vor sa faca ceva in viata si sa nu fie decat 2 oameni cu niste joburi de nimic, poti pune si ei pe dreapta 1 an aia 3000 de lei, si dupa sa ia un curs de ceva si sa ajunga sa nu mai munceasca pe 2500 de lei sa ajunga sa munecasca pe 4000 de lei. Daca vrei solutii exista.

| dullcat a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Nu, nu am spus asta.Am spus ca nu ii stim situatia si nu are niciun sens sa mananci la ciuperci un paragraf intreg despre o persoana.Du-te sa traiesti pe strazi cu adevarat si apoi mai vorbim, sa vezi ce fun e.Asa pe internet e super usor sa-ti dai cu parerea si sa faci tu planul de cheltuieli imaginar, care corespunde 100% cu realitatea. Not.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru dullcat):

Pai tu ce ai face? Ai sta sa-ti controleze ai tai viata?