| UserName250000 a întrebat:

Salut, am 13 ani, am o mama cam rea. Azi am avut a treia ora sportul, iar azi-dimineata, cand voiam sa imi pun echipamentele de sport, ea imi zicea sa pun uniforma scolara si s-a enervat si, m-am enervat si eu, am injurat-o (in gandul meu). La 10 minute dupa ce am venit de la scoala, m-a fortat sa fac toate temele la chimie, fizica, mate si romana (am o tona de teme la astea), iar eu cand i-am spus ca vreau sa fac pauza, ea mi-a zis "Lasa-ma dr*cului in pace", chiar si profesorii zic ca nu e bine sa le fac pe toate intr-o zi daca am foarte mult, dar EA NU INTELEGE FRATE! S-a enervat, a tipat la mine sa le fac pe toate sa scap. M-am apucat de teme, dupa 6 ore am ajuns usor peste jumatate, iar eu nu mai puteam efectiv, i-am zis si mamei ca nu mai pot, ea a tipat si mai tare la mine si mi-a zis ca nu mai mananc nimic timp de 1 luna. Pe tatal meu nu il crede, il lasa balta, saracul a tipat la mama mea ca sa ii explice, ea si mai tare a tipat la mine. CE POT SA FAC IN PRIVINTA ASTA? Ca mi s-a ridicat tensiunea si ma doare si capul.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca nu minti/exagerezi femeia aia e nebuna si nu merita sa fie mama

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spune-i că creierul tău nu poate să învețe dacă este forțat. Repetă asta până înțelege.

| Ineys a răspuns:

Pe de-o parte are dreptate mama ta, iar pe de alta parte nu.
La scolile cu uniforma aceasta e obligatorie si in general vei fi criticat de profesori daca nu porti uniforma. Avand in vedere ca ai abia a 3-a ora sportul, in primele doua stateai fara uniforma la ora si era foarte probabil sa se ia de tine profesorul. A incercat sa-ti faca un bine aici zic eu.

Cat despre faza cu temele, vrea doar sa se asigure ca inveti si ca nu iti neglijezi scoala. Din ce am inteles eu ai facut la teme in continuare 6 ore jumate? Asta nu este ok si nu ar trebui sa te forteze sa faci asta. 6-7 ore la scoala + inca 6 ore acasa nu inseamna ca inveti mai mult. Creierul tau oboseste si oricat te-ai forta sa mai inveti nu prea mai asimileaza informatie.

Convinge-l pe tatal tau sa discute cu ea despre asta si sa te lase mai usor cu temele. 2-3, hai 4 ore maxim pe zi pentru teme. Daca le termini pe toate bine, daca nu asta este, nu esti un calculator si cantitatea de teme care se da la scoala este tampita.

Iti recomand sa iti faci temele doar la materiile pe care le ai in ziua urmatoare cand ai timp mai putin. Cand ai mai mult timp liber poti sa iti faci temele mai din timp ca sa echilibrezi treaba. De exemplu nu stai azi 6 ore sa termini temele pe toata saptamana si maine nu mai faci nimic toata ziua.

Pe tine nu te va asculta niciodata, dupa cum am zis, convingel pe tatal tau sa vorbeasca cu ea. Poti vorbi si cu dirigintele sa o cheme la scoala si sa-i explice treaba asta. Poate asa va intelege.

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

Convinge-l*. Scuze, ma bate gramatica. Vezi daca nu mi-am facut temele cand eram mai mic? rolling on the floor

| UserName250000 explică (pentru Ineys):

Aproximativ 90% dintre teme sunt de la meditatii. La scoala se dau doar 5 exercitii maxim

| Ineys a răspuns (pentru UserName250000):

La cate meditatii te duci, de curiozitate? Doar nu faci meditatie la toate orele, nu?

| Rainbow757 a răspuns:

Nu ai ce face. Conformeaza-te! Vei avea de castigat daca ii faci pe plac. Nu iti vrea raul. Sa tii minte asta.