| Maria3011 a întrebat:

Sincer nu mai suport. Azi nu m-am putut abține și am început sa tip de durere, toată casa m-a auzit, bine ca nu ii pasa. Toți prietenii m-au lăsat. Acum stau toată ziua în casa și plang în fiecare azi.Este vara dar de 4 ori pe săptămână am ore de mate, asta nu se numește vacanta. Mama a zis ca dacă nu merg nu o sa iau capacitatea. Am abia 12 ani și am ajuns sa vreau sa mor, știu că este o prostie dar sincer nu mai suport.Mama ma urăște și frații mei, tata nu mai zic.Acum numai am nici un prieten. Mi-am șters toate rețelele de socializare, mai putin wapp deoarece acolo primesc temele.Incerc sa gândesc cât mai pozitiv dar nu reușesc. Singurul lucru care ma tine în viata este ca nu știu cum sa ma sinucid și ca voi face un mare păcat luându-mi propria viata.

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu cred ca tu ai o problema! Nu ma pricep dar ai face bine sa mergi la un consult psihologic! Poti discuta asta si cu medicul de familie. Nu se poate ca toata lumea sa te urasca doar pentru ca asa vor ei! Eu sunt un om mai dur si cu toate astea am si prieteni care tin la mine. Nu toata lumea ma uraste.

| Maria3011 explică (pentru Salontanul):

Am 12 ani și nu am voie sa ies din casa.Cum as putea sa merg la psiholog?

| Hope1992 a răspuns:

Draga mea copila,ce spui tu aici este o prostie,dar normal ca nu o sa ma crezi,pentru tine probemele tale sunt cele mai importante (asa gandim toti).
Stii ce te sfatuiesc eu, invata, zi mersi ca mama ta iti plateste meditatiile, prieteniile vin si pleaca, in orice etapa o sa ai prieteni. Dupa 18 ani poti sa faci ce doresti, pana atunci incearca sa inveti bine si sa te gandesti o sa te poti intretine daca acum cat ai tai au grija de tine nu iti convine, sa te vad peste ani cum o sa te simti cand o sa da doar de oameni care o sa profite de tine (ma refer sa te puna sa muncesti pana pici) doar ca sa ai bani de un acoperis deasupra capului. In loc sa iti treaca prin cap ganduri de suicid, gandeste-te ca toate astea trec si chiar va trebui sa iti iei examenele. Cu cat inveti ce trebuie mai rapid cu atat o sa ai mai mult timp pentru tine. Scuza-mi limbajul prea dur, dar nu mai am rabdare cu probleme puerile, desi eu am fost ca tine, dar imi doream sa faca lectiile cu mine cineva. Mi se pare o bataie de joc sa irosesti si banii si intentiile bune ale familiei tale. Baga-ti putin mintile in cap, astea nu sunt probleme serioase.

| darrio2007 a răspuns:

Nu te uraste nimeni. Totul este in mintea ta. Esti la varsta la care nu stii ce sa alegi daca nu ai pe cineva sa te indrume, adica parintii, nu strainii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Maria3011):

Impreuna cu un parinte.

| boris6754 a răspuns (pentru Hope1992):

Eu recomand sa te mai linistesti putin. nu e ok sa ii bagi educatia pe gat cuiva. doar pentru ca tu voiai sa inveti, nu inseamna ca toata lumea vrea. pana la urma ce e evaluarea nationala? toate liceele sunt pentru oameni. nu te compara pe tine cu persoana care a pus intrebarea. fiecare are mentalitatea sa proprie, nu scrie nicaieri ca a ta e superioara. in ciuda faptului ca nu sunt de acord cu statul degeaba continuu, nici obsesia pentru invatat nu e buna. sa nu te lase parintii sa iesi din casa spune multe despre caracterul parintilor. copilul nu e un sclav pe plantatii si nici robot.

| Hope1992 a răspuns (pentru boris6754):

Mie nu imi place bataia de joc,uite daca te ajuta cu ceva,eu am o problema cu scrisul temelor, nici acum la master nu imi vine sa o fac (si acum chiar este o mare problema),dar nu cred ca mama ei i-ar baga pe gat materia daca s-ar descurca cat de cat. Cu toate ca nu imi scriam temele si de multe ori le copiam doar pentru ca acasa voiam sa ies pe afara sau sa fac orice altceva, la ore stateam ochi si urechi si astfel pana la facultate nu am avut nicio problema. Dupa materia a fost din ce in ce mai grea si a necesitat sa imi iau si din timpul meu. Vorbesc prea dur ca e de prost gust sa mearga parintii ei la munca si ea in loc sa faca un minim de efort (ca daca ar invata cu siguranta parintii ar lasa-o si afara,dar ea sta si se lamenteaza si uite asa pierde si timpul si nu are nicio satisfactie).
Nu sunt in masura "sa bag" cartea "pe gat" copiilor pentru ca stiu cum am fost si eu, dar i-am spus asta pentru binele ei, eu regret ca nu am fost disciplinata mai bine(am luat bataie pentru alte lucruri,nu note,dar nu functonez asa). Macar sa ii spuna mamei ei ca nu doreste sa invete ca din acei bani sa isi cumpere femeia o rochie noua, orice. Parerea mea este ca ar trebui sa incerci sa iti asculti parinti mai ales daca iti ofera cele necesare si dupa iti traiesti viata cum doresti, oricum ei nu ii doresc raul. Stai sa vezi ca peste o perioada o sa dea de un salvator (ca tine) care o sa ii spuna ca el o intelege, ca parintii ei sunt niste tirani si sa "fuga" cu el ca ii doreste binele si o vrea fericita (prostii de adormit copiii). Fata trebuie sa invete sa se echilibreze emotional singura, o sa ii ajute pe viitor si cartea nu a omorat pe nimeni.winking

| geoconda a răspuns:

Eu nu înțeleg de ce suferi tu! Tu știi ce făceau copii de 12 ani așa că tine? Eu la 12 ani nici n-aveam telefon, doamne ferește-mă. De ce ai șters rețelele social-media? Că poți să vezi multe pe acolo, te mai relaxezi, vezi ce mai postează lumea.

Eu zic să te potolești! Auzi la ea, te-au părăsit prietenii. Așa e în viață! Eheee și de câte o să mai dai!
Îți recomand Sedatif Pc, sunt niște pastiluțe, bucură-te de viață!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| boris6754 a răspuns (pentru Hope1992):

Are 12 ani, are nevoie de ajutor si suport emotional, nu de cuvintele tale care dovedesc lipsa atat de deschidere la minte cat si de interes pentru problenele altora, caci totul vad ca se rezuma la tine, nu te mai compara cu altii, sunteti persoane diferite si dupa cum am zis, doar pentru ca o persoana e diferita fata de tine, "geniul" suprem, nu inseamna ca e mai rea. o persoana de 12 ani nu se poate "echilibra emotional" singura, buna dimineata! nici milioane de adulti nu pot. daca ar fi lucrurile dupa mintea ta ingusta nu ar mai exista psihologi pe planeta, toti s ar "echilibra" singuri. atat timp cat nu ai habar ce se petrece in familia unei persoane, nu comenta. daca parintii te forteaza sa faci un lucru si nu iti asculta deloc punctul de vedere, nu stiu ce fel de oameni sunt ei. s-ar putea sa te forteze sa inveti din propriile lor interese, cum ar fi sa vada lumea de "geniu" au ei.

| boris6754 a răspuns (pentru geoconda):

Smart answer. doar pentru ca pe vremea ta nu prea erau telefoane inseamna ca asa trebuie sa fie si acum

| boris6754 a răspuns:

Raspunsul meu sincer, daca nu vrei sa cazi si mai tare in depresie, este sa iesi de pe acest site acum! Nu este un site de specialisti, dupa cum probabil ai observat este plin de persoane cu mintea ingusta care se considera centrul universului! Nu e nimeni psiholog aici! Mai bine fara sfaturi decat cu asemenea "sfaturi" de la oameni care, in loc sa inteleaga, tot pe tine dau vina. Nu ai sa gasesti prea mult ajutor aici. In cel mai bun caz vei ramane cu aceeasi stare pe care o ai deja. Iti recomand sa cauti site.uri cu oameni care intr-adevar vor sa ajute si unde se afla specialisti. Succes!

| geoconda a răspuns (pentru boris6754):

E bine si ca tine că asta ai înțeles din ce am afirmat eu!

| Hope1992 a răspuns (pentru boris6754):

Nu ma cunosti absolut deloc si nuvreau sa iti dovedesc eu tie cat de empatica sunt.N-am zis niciodata ca sunt geniul suprem si nici nu cred asta. Daca e greu asta nu inseamna ca nu poate incerca. Imi pare rau sa iti spun,dar cred ca tu ai o mentalitate tare ingusta, intr-un fel ii dai de inteles ca este normal sa fie impotriva parintilor. Cine crezi ca ii doreste binele mai mult decat proprii parinti, atat timp cat nu o abuzeaza fizic sau emotional, faptul ca o "roaga" sa mearga la cateva meditatii pe saptamana nu mi se pare o tragedie. Nu o exploateaza, nu o pun sa invete pentru olimpiade de astrofizica. Nu stiu prin ce traume ai trecut tu, dar rezolva-le inainte sa influentezi negativ un copil de 12 ani.

| boris6754 a răspuns (pentru Hope1992):

Nu am zis ca trebuie sa fie cineva impotriva parintilor. insa exista zeci de mii de parinti in tara asta cu mentalitate comunista. doar pentru ca sunt parinti inseamna ca trebuie ascultati in orice imprejurare? ei nu pot gresi? persoana in cauza spune ca parintii o urasc. eu din asta inteleg ca are o relatie deloc placuta cu ei. stii tu cum se comporta in realitate parintii cu acest copil de 12 ani? de unde stii ca doar o "roaga" sa mearga la meditatii? ai participat la vreo discutie cu acestia?

| Maria3011 explică (pentru Salontanul):

Nu îmi plătește meditațiile sunt de la școală cu o nebuna îmi da sa scriu o formula de 200 de ori ca nu am înțeles o și dacă nu ini pune 4 și chiar mi-a pus 1

| RoCkKiD a răspuns:

Pai vezi, iti trebuie scoala ca sa inveti sa te sinucizi. Treci la invatat.

| FantasyBoy a răspuns:

Parinti defecti, in loc sa-ti sustina fata la varsta asta critica, o deprima si ostracizeaza, te iubesc parintii tai precum iubesc eu petrolistii din Texas!