| miky234 a întrebat:

Am trimis joi o suma de bani in provincie prin posta si nici pana azi nu au ajuns la acea persoana.Cate zile dureaza oare?

7 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Depinde cum i-ai trimis : in plic, ca pe o scrisoare normala, prin mandat postal, etc.
De obicei nu dureaza mai mult de 2-3 zile (daca i-ai trimis in tara).

| LOLA33 a răspuns:

Posta nu lucreaza sambata si duminica si probabil ca maxim 5 zile lucratoare daca nu ajunge nici a 5-a zi respectiv miercuri mergi si cere informatii la posta. Atunci cand trimeti bani sau colete te pune sa completezi ceva pentru ca atunci daca nu gaseste proprietarul sa-ti de-a inapoi ce ai trimis. Nu ti-a dat nimic la mana gen asta?

| miky234 explică (pentru LOLA33):

Nu mi-a dat nimic sa completez decat formularul obisnuit. Oricum sper sa ajunga cat mai repede.

| LOLA33 a răspuns (pentru miky234):

Stai linistita ca o sa ajunga banii cu bine. Am trimis si eu tot prin posta romana si nu am avut nici o problema dar nu mai stiu cat timp a durat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde!
Pentru ca Sambata si Duminica nu se lucreaza, iar durata de expediere este de 3-4 zile!
Deci in 3-4zile lucratoare, Sambata Duminca nu se pun!
Au trecut doar 2 zile lucratoare astazi este a 3-a se poate sa vina doar maine sau poimaine!
Funda?
Din propria experienta iti spun asta pentru ca e 3-4zile nu 2-3!

| gabriela15 a răspuns:

Posta romana, clar... mai asteapta bcateva zile, daca nu apar du-te si intreaba la posta. daca nu rezolva situatia e bine sa anunti si politia

| MrLovin a răspuns:

In mod normal, dureaza 3 zile lucratoare. De sarbatori si in weekenduri nu se lucreaza. Daca persoana nu primeste banii in timp util, poti face o plangere online http://www.posta-romana.ro/posta-romana/suport/reclamatii/reclamatii.html. Te vor suna ei sa iti explice ce s-a intamplat.