| Yohei a întrebat:

Salut! Am mai scris aici ceva de genul si unele raspunsuri nu m-au ajutat indeajuns. Asa ca, poate primesc raspunsuri/sfaturi de la persoane trecute prin ce trec eu. Am 21 de ani, iar de cand mi-am pierdut vederea cu un ochi, simt ca nu mai sunt bun de nimic si imi spun asta mereu. Nu stiu ce sa fac, nu stiu cum sa-mi incep adevarata viata, cea prin care incep sa muncesc si sa-mi castig existenta. Nu ma motiveaza nimic, nu stiu ce-mi place, nu stiu la ce sunt bun, mi s-a spus des sa incerc multe lucruri si sa vad ce imi place, dar ma lupt cu anxietatea sociala de 3 ani si nu stiu ce sa fac. Imi spun mereu ca vreau sa incep ceva la o data anume si cand apare ziua respectiva, e la fel, stau la pc si doar ma gandesc la ce voi face. Mi-e frica sa incep, mi-e frica sa merg la un interviu de angajare pentru ca, in capul meu sunt doar negativitati, ori ca nu ma primeste ca am problema cu ochiul sau ca nu ma pricep la nimic. Vreau un sfat, orice. Va multumesc!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Elimina PC-ul din viata ta si lasa joaca ca ai 21 de ani si trebuie sa iei viata in serios!
Nu mai stabili date inutile, trezeste-te de dimineata si cauta-ti de munca, fa schimbarae ATUNCI< in acel moment sa schimbi ceva: sa iesi afara, sa intalnesti oameni noi, sa-ti faci prieteni noi...
Daca nu te pricepi la nimic, mergi la o postliceala d emeserii si invata o meserie, ca nu poti sta pe spinarea parintilor sa te hraneasca, esti ditami barbatul si ar cam fii vremea sa mergi la munca, chiar si la gradini de zarzavat sau la constructii, dar este rusinos sa vegetezi acasa, ca un parazit.

| anonimg a răspuns:

Citirea zilnică a Bibliei va duce la credința în Dumnezeu. Trebuie să ne facem timp pentru viața spirituală. Aceasta ne va motiva să trăim așa cum trebuie în această viață; și la final ne vom bucura și de viața veșnică.
Citirea unui capitol pe zi din Biblie va duce la terminarea ei în doi ani. Dar poți citi pe zi mai mult de 2-3 capitole.
https://www.google.com/......https?/url

| Sophieka a răspuns:

Iti voi da niste sfaturi chiar utile, pe care imi e ca nu le vei incerca, dar bine ar fi sa fi printre cei vreo 10-15% ai populatiei care va intelege si va pune in aplicare aceste sfaturi.
In priml rand nu te invinuii si nu mai fixa dati.

La ce folos datile? Orice zi este o noua oportunitate...Nu e musai sa fie data de 1 sau de 15 sau sa fie ziua de luni s-a.m.d
In al doilea rand, chiar astazi s-a intamplat sa vad un baiat in supermarket, care la fel avea aceasta mica deficienta a ta si care cred ca era si de varsta cu tine si pe mine nu m-a deranjat, ba chiar mi s-a parut simpatic si m-am uitat la el si el a vazut asta si s-a uitat inapoi la mine. Acum ce o fi fost in capul lui si ce prejudecati si-o fi facut sau nu, fiindca m-am uitat la el, e partea a doua, dar eu nu o consider o dificultate pentru a fi amica sau chiar intr-o relatie serioasa cu cineva. Plus ca un necaz de genul sau chiar mai rau i se poate intampla oricui.

In al 3-lea rand ai aceste anxietati si negativisme din cauza ca nu ai socializat mult, nu ai iesit la interviuri, intalniri, nu ai dat piept cu probleme care sunt de rezolvat si poate ai avut parte si de bullying sau alte probleme sociale / familiale.
Plus ca pe langa astea toate, mai are importanta si ce vizionezi la tv / net, cu ce te incarci emotional si vizual.

Sunt terapeuti, sunt meditatii gratuite pe Youtube, sunt carti anume pentru depresii / anxietati, sunt cursuri si gratuite pe net sau in realitate contra cost despre dezvoltare personala...
Daca te pui si cauti, si scrii pe Youtube meditatie pentru anxietate; afirmatii pozitive despre incredere in sine / succes; sau daca te pui sa cauti cursuri de dezvoltare personala, treptat, prin disciplina zilnica, negresit vei realiza mai multe si iti vei schimba modul de gandire care e setat pe program negativ si vei descoperii pasiuni / meserii care ti s-ar potrivi s-a.m.d

Totul tine de tine de acum inainte, ce mananci, ce vizionezi, ce faci cu timpul si viata ta.

Poate pe viitor, vei gasi chiar un medic care iti va trata aceasta problema...Incearca sa te rogi, acasa si la Biserica...Cauta un duhovnic sau o persoana spirituala, vezi cauza pentru care ai orbit la acel ochi, cauza spirituala inainte de cauza fizica.

Numai bine.

| Yohei explică (pentru Sophieka):

Multumesc frumos! Apreciez enorm! Voi incerca sa aplic cat mai multe sfaturi de aici, promit ❤️

| Sophieka a răspuns (pentru Yohei):

Ve incerca, deja ai scris la timpul viitor...Inca nu ai aplicat nimic. Mergi pe Youtube si transforma-ti profilul in meditatii, discutii televiunice cu psihologi etc. Cauta emisiunea Eu Pot, de assemenea o poti cauta pe doamna Niculina Gheorghita, pe dr Constantin Dulcan, pe dr Joe Dispenza, pe Marisa Peer etc...Toti ii gasesti gratis pe YouTube.

| nukeyly a răspuns:

Daca unu s-a dus, e bine ca mai ai unu de rezerva, imagineaza-te nevazator dupa ce o viata ai vazut, naspa nu?
Daca unu cu o mana poate lucra in lidl ca si casier in prima linie
tu de ce te-ai ascunde dupa deget?
Ori mergi mai departe asa ori dai next level in Valhalla; tu alegi, daca nu dai din aripi nu se intampla NIMIC.

https://en.wikipedia.org/wiki/Valhalla

| MrAM a răspuns:

Ei zic sa incepi de undeva. 80% din probleme si scenarii se petrec in capul tau. Poate realitate e alta, dar nu ai de unde sa stii. Pentru ca nu vrei sa incerci.

| LenaNikolaevna a răspuns:

Hei! ❤️ Eu am 26 de ani și mă confrunt cu aceeași problemă. Știu cât de greu este să începi cu adevărat să schimbi ceva, că totul pare irealizabil și desprins din basme și că povețele pline de înțelepciune ale celorlalți nu își împlinesc menirea, de cele mai multe ori. Așadar, îți propun ceva, iar dacă ai accepta, ar fi un soi de întrajutorare și aș fi tare fericită, fiindcă m-ai ajuta și tu la rându-ți. Aș vrea să facem amândoi un exercițiu, deși nu știu dacă va funcționa in vreo măsură, dar poate că merită să încercăm. Din clipa în care vei citi mesajul meu, aș vrea să încerci cu adevărat să faci ceva pentru tine și pentru ca lucrurile să revină la normal, iar anxietatea să nu te mai împovăreze într-atât. Când reușești să faci și cel mai aparent nesemnificativ lucru (poate fi chiar și izbânda de a bea 2 litri de lichide pe zi) sau ceva de care îți era teamă până în acel moment sau pe care nu aveai puterea necesară să-l duci la bun sfârșit, aș vrea să revii aici și să îmi scrii cu mândrie în degețele un mesaj cu ce ai reușit să faci sau să schimbi în ziua respectivă. Voi face și eu același lucru, zi de zi, până când voi simți că am reușit să devenim mai puternici decât temerile care ne călăuzesc în clipele astea. Te îmbrățișez!

| Yohei explică (pentru LenaNikolaevna):

Multumesc mult de tot. Nu voi uita de mesajul tau ❤️

| LenaNikolaevna a răspuns (pentru Yohei):

Cu mult drag. Cum te mai simți? ❤️

| Kentopt a răspuns:

Ai credința,mergi la o raclă cu sfinte moaște, stai acolo mai mult timp, da cu aghiazma la ochi, închinate, și ai șanse mari să te vindeci