| VladulTe a întrebat:

Vreau sa instalez windows 8.1 dar cand pornesc programul de instalare imi apare asta : utilizati discul de instalare pe care scrie 64 de biti. dupa ce il inserati, instalare windows va reporni automat. Ce sa fac?

Dau funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa apesi pe niciun F ca sa reinstalezi windowsul.majorittea vin cu aotiunea de primary boot din cd.Deci bagi windowsul in unitate, il inchizi si il pornesti din nou. Urmaresti si cand aapre ceva scris gen boot atappi from cd sau pres any key... apesi orice tasta si apoi incepe a instala.Nu trebuie s apesi nicun F in caz ca el e setaat sa booteze din cd.

13 răspunsuri:
| Vl4dootz a răspuns:

Mesajut acela inseamna ca, pc-ul tau e pe 64biti. Daca vrei sa intalezi iti trebuie un CD cu windows pe 64biti.
Descarca o versiune pe 64biti pune-l pe dvd si problema rezolvata.
Bafta!

| VladulTe explică (pentru Vl4dootz):

Pai si daca nu vreau sa pun pe dvd? nu e o alta solutie?

| Gizăz a răspuns (pentru VladulTe):

Să pui pe stick. Lucru mai complicat decât a pune pe DVD. Ca să pui alt Windows curat trebuie să bootezi din unitatea optică sau din USB. Altfel nu ai cum. Nu poţi schimba din 32 bit in 64 dându-te peste cap aşa uşor.

| VladulTe explică (pentru Gizăz):

Pai eu nu vreau sa schimb din 32 in 64 ci din 64 in 64.

| Gizăz a răspuns (pentru VladulTe):

Mesajul ăla îţi spune că tu-ncerci să instalezi o versiune de 32 de biţi pe un PC cu arhitectură de 64. Nu te lasă din cauza asta. Înseamnă că DVD-ul cu Windows pe care îl foloseşti acum nu e bun. Trebuie să faci altul, în 64 de biţi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VladulTe):

Nu mai, nu e o solutie.Un windows corect instalat, se instaleaza de pe dvd, sa stii. daca il instalezi din pc, installezi wondows peste windows si nu e corect. Poate ai mai facut asta si de aceea esti nevoit sa tot instalezi.
Cauti un windows 8.1 pe 64 de biti, in format iso, il arzi pe un dvd. bagi dvd-ul in unitatea optica si dai restart.la pornire,cand intra in bios, instalezi windowsul, formatezi partita C ca windowsul sa se instaleze pe curat, nu tot pe windowsul vechi, intelegi? Asta e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vl4dootz):

Pe dvd, nu pe cd.pentru ca windowsul 8 are peste trei giga si nu incape pe un cd de 700 de MB.

| VladulTe explică (pentru anonim_4396):

Problema e ca nu pot intra in bios... apas pe F8 dar degeaba, imi apare sa dau start windows normally sau safe mode... ce pot face?

| Gizăz a răspuns (pentru VladulTe):

Încearcă pe F2, Esc etc. Nu toate PC-urile au comanda aia pe F8. Şi vezi că trebuie să schimbi ordinea la Boot dacă nu o ai deja modificată. Trebuie să pui unitatea optică prima în listă în loc de hard disk. Salvezi setările cu DVD-ul înauntru şi ieşi. O să-ţi apară pe ecran ceva gen "Press any key to boot from DVD..." Atunci dai enter şi-ţi va intra în meniul de instalare. Dacă nu îţi iese, cheamă pe cineva care ştie şi fii atent la el să-nveţi. Nu e greu, dar dacă nu ai mai făcut nu ai de unde să ai habar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VladulTe):

Nu trebuie sa apesi pe niciun F ca sa reinstalezi windowsul.majorittea vin cu aotiunea de primary boot din cd.Deci bagi windowsul in unitate, il inchizi si il pornesti din nou. Urmaresti si cand aapre ceva scris gen boot atappi from cd sau pres any key... apesi orice tasta si apoi incepe a instala.Nu trebuie s apesi nicun F in caz ca el e setaat sa booteze din cd.

| Pasat_Ilie_1994 a răspuns:

Al instala. al pune pe cd (dvd) instala pe pc

| VladulTe explică (pentru Pasat_Ilie_1994):

Inainte nu imi cerea asta! De ce?

| Pasat_Ilie_1994 a răspuns (pentru VladulTe):

? daca de pe dvd-cd pe pc, 64bit se pune dacai ram mai maire de 4gb

| VladulTe explică (pentru Pasat_Ilie_1994):

Ok... Dar de ce imi da mesajul de eroare si cum s-o rezolv?