| MikiMIHAI1324 a întrebat:

Salutare TPU, situația stă în felul următor, doresc să cumpăr ceva de pe Aliexpress și am două variante pentru transport, ori prin China (Seller Shippment Method, care costă 33/34$) ori prin Franța, doresc și eu să știu care ar fi o variantă mai bună, având în vedere că nu îmi doresc să am surprize de genul (Taxe Vamale sau alte aspecte asemenea) produsul costă estimativ 12 milioane

Răspuns Câştigător
| DanaDaniellllla a răspuns:

Taxe vamale vei plati doar dacă nu îți asiguri coletul iar expeditorul îl trimite ca și gift și nu îi pune valoare și asigurare.

| MikiMIHAI1324 explică (pentru DanaDaniellllla):

La ce ne referim prin "Asigurare Colet", deoarece prin faza cu Giftu' am pățit-o odată cu o țigară electronică (Chinezu' mi-a zis că dacă o trimit prin China cu 33/34$ în plus o să ajungă sub 20 zile și fară taxe, e top brand) ar trebui să merg pe mâna lui?

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru MikiMIHAI1324):

Daca îți fură cei de la posta coletul îți pierzi suma de bani plătită, iar cu asigurare nu ai ce risca

| MikiMIHAI1324 explică (pentru DanaDaniellllla):

Și pentru asigurare vorbesc cu Chinezu sau?

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru MikiMIHAI1324):

Da, doar că vei platii taxe vamale, însă este mai sigur.

| MikiMIHAI1324 explică (pentru DanaDaniellllla):

Adevărul ăla e totuși... mai ales discutând despre aproape 13 milioane...