| Irinelp a întrebat:

Sunt in Strasbourg Franta si ieri am fost la Paris cu fratele meu geaman sa facem pasaportul, de la Strasbourg pana la Paris trenul costa 154 de euro de persoana dus intors, astazi m-au sunat de la ambasada sa imi spuna ca amprentele nu s-au inregistrat si trebuie sa ne intoarcem la Paris, ce parere aveti este vina lor sau nu ca nu s-au inregistrat amprentele? Sunt obligat sa ne plateasca macar jumatate din transport? imi recomandati sa ii reclam la drepturile omului sau nu?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Exista Consulat General al Romaniei chiar la Strasbourg :http://paris.mae.ro/node/223
Consulatul General din Strasbourg are competenta teritoriala pentru departamentele : Doubs, Haute-Marne, Bas-Rhin, Haut-Rhin, Haut-Saône, Meurthe-et-Moselle, Meuse, Moselle, Vosges, Territoire de Belfort.
Nu cred ca trebuia sa mergi la Paris, la Ambasada Romaniei care are alte departamente in competenta sa teritoriala.
Din cate stiu, toate consulatele Romaniei (de oriunde ar fi) acorda servicii consulare adica preiau toate tipurile de cereri, inclusiv cereri de pasapoarte si titluri de calatorie.Du-te la Consulatul din Strasbourg si incearca sa rezolvi problema ( sa ai asupra ta chitantele platii taxelor efectuate la Ambasada din Paris).
Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai nevoie de actele alea te mai duci odata si gata... si de data asta nu iti mai iei bilete de lux, ca le gasesti pana in 80 euro in mod sigur