| aa9aa9 a întrebat:

Am o nelamurire la un caz.
Un barbat de 31 de ani ii face avansuri la o fata de 15 ani(abia facuti).Aceasta il refuza la inceput dupa care se lasa in mana lui pentru ca numai poate rezista avansurilor.Dupa catva timp, ea ajunge sa tina la el, si pe parcurs tot refuza avansurile pentru ca sa nu ajunga sa tina si mai mult la el, ca mai tarziu sa aiba de suferit,oricum relatia e imposibila.Odata, el se da la ea,o saruta si ea din nou ii cade in plasa,pana cand ajunge sa o faca sa ii cada in plasa sexual. Dupa un timp, fata tine mult la el si numai stie ce sa faca, el ii propune sa fie impreuna si ea vrea, iar dupa cateva zile s-a culcat cu ea, insa ea a vrut sa se intalneasca,dar ea nu a vrut sa se intalneasca cu scopul de a se culca cu el, pentru ca nu prea vroia, dar. din nou i-a cazut in plasa. Fata isi revine si vede ca nu e bine ce face si se desparte de el, dupa care el o acuza ca ea l-a mintit in legatura cu faptul ca e virgina, pentru ca el sustinea ca inainte sa se intample ce s-a intamplat intre ei, ea numai era(nici pe departe nu este acesta adevarul, pentru ca el a fost primul barbat din viata ei).
Poate el sa sufere acum pe seama autoritatilor, ca i-a facut avansuri? Daca da, ea i-a cedat, si a facut-o sa tina la el si sa il cheme sa se intalneasca cu el.Ce se intampla?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic din punct de vedere legal, daca relatiile sexuale au fost liber consimtite si fetei nu i s-a promis casatoria, pentru a o face sa consimteasca la relatiile sexuale.

| doctorandus a răspuns:

Daca i-a promis ca o ia de sotie sau a coplesit-o cu cadouri scumpe poate fi vorba de infractiunea de seductie. Ma rog, mai ramane de dovedit ca asa a fost, ca altfel e cuvantul lui contra cuvantului ei si nu mai stie judecatorul pe cine sa creada si in lipsa de probe da verdictul de achitat.

| vangaelis a răspuns:

Da, faptul ca minora implinise deja 15 ani la momentul actului sexual inseamna ca fapta nu constituie infractiune. Aceasta este libera sa isi inceapa viata sexuala din moment ce nu a fost constransa, iar partenerul nu ii este tutore, profesor, medic etc. Acestea sunt dispozitiile Codului penal.

| marianvranceanul1 a răspuns (pentru vangaelis):

Este ilegal in orce fel de situatie ca UN ADULT sa intetrestina relatii sexuale cu un minor.

| vangaelis a răspuns (pentru marianvranceanul1):

Whatever, am scris ce scrie in art. 198 din codul penal...nu am treaba cu minorele asa ca nu ma complic pe subiect

| marianvranceanul1 a răspuns (pentru vangaelis):

Minor esti considerat si la varsta de 15 ani.Esti considerat minor chir si in ziua precedenta zilei in care implinesti 18 ani.

| regis a răspuns (pentru marianvranceanul1):

Nu in orice situatie este ilegal ca un adult sa intrentina relatii sexuale cu un minor. Situatiile in care este ilegal sunt enumerate expres in codul penal, iar in situatia descrisa nu pare sa fie nimic ilegal.
Minor esti intr-adevar si la 15 ani, insa se pedepseste cu inchisoarea doar actul sexual cu un minor care nu a implinit aceasta varsta.