| DiavoloMarian a întrebat:

Buna,TPU.Am stat intr-o garsoniera 3 luni de zile fara a plati chiria,intretinerea, nimic.si am plecat.Contractul de inchiriere a fost unul tras la xerox,dar nu este trecut la notar,doar ce am semnat pe o hartie in ce scria scopurile inchirierii,bunuri, plata..etc.Mentionez ca nu am fost cablati la Enel.deci am stat ilegal cu, curentul electric.de a trebuit sa fim cu ochii in 4 mai mereu.am platit 3 luni apa,gazul...dar din vorba,nu am vazut nici o factura, nimic.adica calculam m3 de apa,gaz,si ii inmulteam cu 1, 2 ron sau 2, 6 ron.de semnat plata chiriei o semnam pe o hartie de aruncat la gunoi. intrebarea este, ma poate da in judecata? pot sa scap basma curata?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de inchiriere este pe deplin valabil fara sa fie autentificat la un notar public dar trebuie prezentat la organul de impozite si taxe.
Sigur ca te poate da in judecata pentru neplata chiriei si chiar a celorlate cheltuieli, daca in contract este prevazut ca le va achita chiriasul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va meritati unul pe altul, dar atat timp cat exista semnatura ta pe un contract si tu nu poti dovedi ca ai efectuat toate platile te poate da in judecata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai normal ar trebui pe tine sa te traga la raspundere pentru ca atunci cand semnezi contractul ala prin care tu accepti sa platesti chiria, gazele, energia electrica etc inseamna ca trebuie sa o si faci, dar din moment ce contractul a fost unul tras la xerox si nu a fost originalul, facturile de plata nu veneau si cei de la intretinere n au venit peste tine sau sa iti trimita scrisori cu avertismente, nu este vina ta. Patronul acelui apartament nu avea pus la punct multe lucruri si normal este vina lui. De ce? Pentru ca tu ai stat intr-un apartament nestiind ca nu este in regula. Sper ca am putut sa te ajut si sa te mai usurez, cred ca acum esti foarte ingrijorat.

Sper ca am putut sa te ajut, dar nu cred ca o sa ma iei in seama pentru ca am 14 ani si na...multi nu se ia dupa copii. Bafta!