| CelebraAnonima a întrebat:

Buna, TPU! Stau într-o garsonieră si am o pisica. Eu las geamul deschis sa se aeriseasca iar pisica mai iese afara. O vecina imi spune sa ii fac ceva la pisica ca se urca pe geamul ei si intra in casa. I-am zis sa isi țină geamul închis si nu vrea. Chestia e că asa cum ea nu vrea sa stea cu geamul închis, nici eu nu vreau. Mai ales că e un animal, are nevoie de aer curat si de asemenea vreau sa stau si eu cu geamul deschis. Legal, poate vecina să-mi facă ceva?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu prea are ce face legal, cat timo pisica nu produce daune. In schimb îi poate face... ilegalități pisicii. Si pana la urma, e animalul tau, e obligația ta sa ai grija de el, nu e o scuza faptul ca ai nevoie sa deschizi geamul. Si nici ca vecina l-a lăsat deschis la rândul ei.

| CelebraAnonima explică (pentru regis):

Păi si atunci ce pot sa fac? Nici geamul nu pot sa-l las deschis si nici pisica sa o tin sechestrata numai în casa laughing

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O mulțime de utizatori ți-au recomandat o plasa de insecte. Cu termopan sau fara, se poate pune. Nu stiu ce altceva poți face cu o pisica, de aceea nu am una.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Zice ca democratia este pana cand tu imi incalci drepturile mele. Cum tu ai dreptul sa stai cu ferestra deschisa si vecina are dreptul sa tea cu ea deschisa. Dar daca las pe masa o bucata de carne si vine pisica ta si mi-o ia, nu-mi convine. Atunci am sa las o bucata de carne cu otrava pentru sobolani. Daca o "serveste" pisica ta a cui e vina? Vecina a fost o doamna ca ti-a spus. Bucura-te si ia masuri in consecinta. Un metru de plasa costa in jur de 35 lei. Cu 50 lei ai luat niste piuneze si om plasa si ai rezolvat.

| Liviu a răspuns:

Vecina ta a fost draguta cu tine, ti-a spus asta. Daca nu intelegi, pisica poate suferi un accident, intelegi ce zic si unde bat? poate aluneca frumos si sa cada de la etaj, sau ma rog sa isi sparga capu de pervazu de la geam laughing accidente de genu. E normal sa tina geamu deschis si ea si tu, dar in momentu in care pisica ta intra pe 'proprietatea' ei, nu prea e normal.Nu o poti obliga sa inchida geamu, cum nici ea nu te poate obliga sa il inchizi tu.Dar ea in schimb nu iti incalca tie proprietatea cu nimic, si nici animalele ei(daca are sau nu are) si de aici intervine problema 'accidentul' ai grija sa nu sufere vreun accident asa din... intamplare laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

E greu sa pui o plasa la geam?

| Daughter a răspuns (pentru suntserios):

Na, e vina vecinei ca vrea sa isi aeriseasca apartamentul, iar plasa la geam... e demodata!

| CelebraAnonima explică (pentru suntserios):

Nu am plasa la geam. Și pisica oricum nu sta pe geam, ci sare peste ca sa ajunga afara.

| suntserios a răspuns (pentru CelebraAnonima):

Mi am inchipui ca nu ai de aia am intrebat de ce e asa greu sa pui?

| CelebraAnonima explică (pentru suntserios):

Am vrut sa pun asta-vara dar nu se poate ca nu am termopan, garsoniera e închiriată și nu a fost renovat decat interiorul

| suntserios a răspuns (pentru CelebraAnonima):

Sunt o groaza de solutii de pus plasa la orice fel de geam

| Illuminati2016 a răspuns:

Hahahahaha happy happy happy eu chiar m-as bucura sa imi vina o pisica daca as sta acolo