| Ionel_Yo_1996 a întrebat:

Buna ziua am loat permisul ieri si eu maine plec in franta am doar dovada ca pot conduce masina pot sa merg cu masina? si daca pot si imi expira cand vin inapoi este vre un risc stie cineva? a si se poate sa circul pe autostrada ca am inteles ca uni spun da uni nu multumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

La trecerea frontierei, in Codul Rutier la art.82, se precizeaza clar ca trebuie sa ai permisul de conducere in buzunar :

"Art.82. - (1) Autovehiculele si remorcile înmatriculate în România pot trece frontiera de stat pe drumurile publice, daca îndeplinesc conditiile cerute pentru a fi admise în circulatia internationala, iar conducatorii lor poseda permis de conducere valabil, în conditiile stabilite prin tratatele la care România este parte sau care este eliberat de autoritatile competente ale statelor membre ale Uniunii Europene sau Spatiului Economic European ori a carui valabilitate este recunoscuta în aceste state pe baza de reciprocitate."
Vezi sursa:http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_reguli_de_circulatie_2.php

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

O intrebare: dovada de care spui tu, este si intr-o limba de circulatie internationala: gen franceza, engleza?

Scrie pe ea cat e valabila?

| patriciatimeea a răspuns:

Cand iti expira dovada, esti mort daca nu ai permisul...cei din strainatate nu te pot verifica sa vada daca il ai sau nu...de fapt pot, dar nu se sinchisesc..Bine ar fi ca dupa ce iti expira dovada sa ai permisul la tine.
Si nu stiu ce sa zic. daca numai de ieri ai permisul si deja te incumeti pe autostrada...oricum..stii ca trebuie sa mergi cu 20 km sub limita admisa...