| cumdc a întrebat:

Ce acte trebuie pentru schimbarea buletinului la 18 ani si de unde trebuie actele luate (ma contrazic cu cineva in legatura cu niste acte si vreau sa vad cine are dreptate )

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

- Tu cu Buletinul vechi in mana
- Certificatul tau de nastere ( in original si 1 copie xeroxata)
- Actul de propietate al casei in original si parintele care este propietarul casei, ca sa semneze ca accepta sa te ia in spatiu.
- Buletinul parintelui care te ia in spatiu (cu care se legimiteaza el/ea la ghiseu).
- taxa de timbru de cativa lei ( 5sau 7 lei, nu-mi aduc bine aminte), platita la Administratia Publica.
- formular tip - luat de la ghiseul de Evidenta Populatiei - se completeaza si semneaza de tine si parintele care te ia in spatiu propietatii lui/ei.

| Baciu_Daniel_Joyel_1982 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum adica administratia publica, nu gasesc nimic decat o facultate numita asa, ai avea cum sa imi zici unde mai anume este?
mersii

| Violleta2022 a răspuns (pentru Baciu_Daniel_Joyel_1982):

Adiministratia Financiara, sau unde platiti voi taxele in orasul vostru, la Primarie sau altundeva. Intreaba prin vecini, ca nu stiu adac esti la oras, sat sau la comuna.

| Kogaion a răspuns:

Certificatul de nastere, xerox si originalul, actele cu dovada adresei de domiciliu si declaratia unuia dintre parinti.