Întrebare recomandată | IForgotMyNameAgain a întrebat:

Ce parere aveti despre casatoriile dintre persoane de acelasi sex? Credeti ca ar trebui legatizate si in Romania, sau dimpotriva, sa ramana interzise?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Susţin drepturile omului, egale pentru toţi.
Toţi, indiferent de orietarea sexuală, ar trebui să aibă dreptul la iubire, la fericire, la familie...
Legile actuale din România (şi din multe alte ţări, în care încă predomină şi se încurajează prin însăşi Constituţia discriminarea, homofobia), în ceea ce priveşte acest aspect, mi se par involuate şi nedrepte. Limitează unor oameni libertăţile dintre cele mai umane şi fireşti, fără vreun motiv plauzibil.
Până şi copiii sunt mai deschişi la minte, mai înţelepţi şi mai corecţi, decât unii adulţi şi unele legi.
http://youtu.be/8TJxnYgP6D8

116 răspunsuri:
| Emmeii a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Dacă erai " a man " nu afirmai cum că "Sa se duca dracu 1000 ani sa nu-i vad! Numai ideea in sine ma scarbeste.Desigur ca aici ma refer la relatia barbat>barbat. Lesbienele nu ma deranjeaza chiar deloc.". Ar trebui să pui cuvintele cap la cap înainte să le şi publici, nu trimite dracului pe nimeni. E problema fiecăruia pe cine iubeşte şi ce simte! Homosexualitatea nu e legată doar de relaţiile sexuale dintre aceştia, ci şi de sentimente; iar tu când ai spus că nu ai nici o problemă cu lezbiencele, te-ai referit strict la actul sexual dintre ele, sau gesturile tandre. Închide ochii când vezi persoane, femei sau bărbaţi, gay!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Emmeii):

Bate-ma cu un covrig! La femei nu as putea sa inchid ochii!

| Emmeii a răspuns (pentru σκμ):

Să nu se iubească lumea în voie pentru că tu nu vrei să vezi "care își i-au limba-n gură?"? Well, no. Libertate, asta trebuie. Cum tu eşti liber să-ţi mozoleşti prietena în mijlocul trotuarului, acelaşi drept îl au şi persoanele homosexuale. Ei nu tot oameni sunt?winking

| Emmeii a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Ai încercat să faci o glumă? La femei nu îi închide dacă savurezi asta atât de mult, dar fii mai cinstit şi cu restul. * no offence *

| kteichd a răspuns:

Nu am nimic impotriva, din partea mea sa fie legalizate dar o singura chestie as prefera sa fie si nu doar la persoanele de acelasi sex ci si la hetero. sa nu influenteze copii ca "E mai bine sa fi hetero decat gay sau gay decat hetero"

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

"Intrebarea ar fi de ce au nevoie de casatorie?"

Aceasi intrebare se poate pune si persoanelor heterosexuale. Daca astea au "nevoie sau motive" pentru casatorie, nu vad de ce am exclude "nevoia si motivele" persoanelor homosexuale pentru casatorie. Toti functionam la fel. Daca acceptam superstitia, subiectivismul sau slabiciunile unora, suntem nevoiti sa acceptam superstitia, subiectivismul sau slabiciunile toturor... Nu e corect la unele persoane sa inchidem ochii sau sa le aplaudam, iar pe altele sa le luam la intrebari. Dreptatea nu poate fi arestata de nimeni.

Probabil homosexuali, prin casatorie, vor sa intre si ei in rand cu lumea, printre oamenii "normali". Banuiesc ca pentru ei conteaza sa detina acelesi drepturi, asfel ei nu se mai vad atat de marginalizati... Aceleasi drepturi inseamna la fel de normali. Ei vor sa iasa din "anormal, murdar, stricat" si sa intre in normalul stabilit(considerat).

| Alcyon a răspuns:

Din partea mea, n-au decat sa faca ce vor. Totul e sa nu li se mai faca propaganda. Multi tineri (adolescenti in special) n-au inca o identitate sexuala clar conturata. Si daca vad femei cu barba la TV si alte aiureli, devin confuzi. Incep sa se intrebe: eu-s baietel sau fetita. Si nu mai stiu nici ei ce sa creada. Iar tinerii respectivi pot s-ajunga sa sufere de anumite tulburari. Sigur, lozincile precum: libertate, drepturi egale etc. suna bine. Totusi, e nevoie si de reguli. Trebuie sa privim problema din mai multe unghiuri, ca sa nu ne trezim mai tarziu cu o societate degenerata si bolnava psihic.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Emmeii):

''Cum tu eşti liber să-ţi mozoleşti prietena în mijlocul trotuarului''
Mie asta mi se pare nesimtire maxima si lipsa de respect fata de cei din jur. Indiferent de orientarea sexuala mozoleala se face in privat.

In alta ordine de idei multi ati fi niste sindicalisti exceptionali. Eu de exemplu nu-mi consum niciodata energia sa militez pentru ceva care nu ma afecteaza. Dar eu n-am deloc mintea odihnita.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Emmeii):

Daca eu fac mozol cu pisi a mea nu cred ca oripilez pe nimeni.Un copil daca-i vede pe mami si pe tati ca se mozolesc o sa creada ca-i amuzant dar daca-l vede pe tati cu unchiu ca o fac nu cred ca mai e la fel de amuzant.Eu nu vad cu ce as putea fii mai cinstit de atat.Lamureste-ma! Personal nu vad ok relatia dintre doi barbati indiferent cum ai privi asta.Nici la femei nu mi se pare normal si crede-ma ca latura sentimentala dintre ele nu mi se pare interesanta.Latura sexuala in schimb...
Nu e normal ca doua persoane de acelasi sex sa simta ceva mai mult decat prietenie! Ne-am duce dracu toti daca ne-am iubi cu persoane de acelasi sex.De exemplu ma scarbeste maxim faza cu elthon john care intentiona sa adopte un copil! Nu as lasa in veci un copil, mai ales daca-i al meu sa vada doi homosexuali pe strada, fie ei barbati sau femei. Daca s-ar pune vreodata problema sa explic unui copil ce face nea gheorghe cu nea marin pe banca in parc fii ferm convins ca nu l-as invata sa-i accepte! Convingerea mea nu tine de religie fiindca nu cred in nici un dumnezeu, tine de moralitate.Da era o gluma ca tot erai asa pornit pe mine!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Acum am vazut ca esti femeie.

| Duucu a răspuns:

INTERZISE!
Din contră, ar trebui luate măsuri drastice împotriva acestor cupluri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ceva de-a dretul scarbos, pe bune....hai sa ne facem lumea asta atat de inconstienta. Daca de acum se pot legaliza astfel de legi, tineretul cum va fi pe viitor? Oricum este varza...

| Xulescu006 a răspuns:

Atata timp cat pe mine nu ma afecteaza cu nimic, sa se legatizate.

| Emmeii a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Copii nu se nasc homofobi! Noi îi învăţăm că femeile îşi au locul lângă bărbat, şi nu altfel! Fiecare este liber să iubească pe cine vrea, şi poate pe mine m-ar deranja să văd cum îi dai limbi în gură prietenei tale, pardon lui "pisi a ta". Şi de ce ne-am duce toţi dracu dacă ne-am iubi cu persoane de acelaşi sex? Nu cred că iubirea e un păcat, mai ales dacă e sinceră! Depinde şi de cum îţi vei educa tu copii, iar dacă tu spui că îi vei învăţa să nu accepte homosexualitatea, ce vei face dacă un copil de-al tău ar fi aşa? L-ai renega? Doamne fereşte, nu văd care este problema cu persoanele gay. Plus că în general aceste persoane îşi ascund relaţiile, deci cu atât mai mult : care este problema ta? Pot să se iubească şi să face ce vor atâta timp cât tu nu îi vezi. Tu nu îi vezi, nu ştii. Fair enough? Eu cred că da.

| Emmeii a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Normal că este lipsă de respect, nu am zis că este ceva ce ar trebui să facă. Era un exemplu pentru a compara. ^^

| sappy a răspuns:

Sincer imi e indiferent, dar tare mi-as dori legalizarea lor pentru ai vedea pe fariseii credinciosi ce ar face!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru sappy):

A ha ha da sa stii! sa vezi atunci scandalu dracului!

| σκμ a răspuns (pentru Emmeii):

Exemplu:Conchita Wrust, Mai vrei alții depravați?

| Emmeii a răspuns (pentru σκμ):

Exemplu a ce?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Emmeii):

Asa cum ai zis si tu noi ne invatam copii.Eu unu sa am un baiat l-as educa in asa fel incat femeia sa fie centrul lui nu sa descopere singur te miri ce minune pe internet! Prefer sa-i arat eu o femeie frumoasa pe strada decat sa o vada el pe internet si imediat langa un videoclip cu homosexuali! Gandeste-te ce ar fi fost daca tatal tau ar fi plecat cu vecinu gheorghe! Mai erai oare aici sa promovezi homosexuali? Nu vad problema in a ma saruta cu,, pisi" intr-un parc.E normal si fizic si moral.E femeie, o iubesc, e prietena mea nu a altuia deci nu vad exemplul negativ in chestia asta.Adica cine poate spune,, fiule sa nu faci ca astia doi.Sa te ascunzi dupa sifonier cand iti saruti iubita ca se uita urat babele''! Daca nu sunt la vedere, chestie de care ma indoiesc grav, sa faca ce vor dar sa nu dea un exemplu negativ mai ales copiilor.

| Emmeii a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

De acord, nu mi-aş dori ca tatăl meu să plece cu un alt bărbat. Însă nu cred că e corect ca alte persoane de acelaşi sex să se iubească, dacă asta simt. Copii tăi îi educi aşa cum ştii tu, nu am de gând să îţi spun ce să faci. Şii nu am venit cu gând de ceartă, aşa încât n-o să mai continui. O seară bună să ai!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Emmeii):

Exemplu de gay promovat aiurea in public in fata tuturor

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Emmeii):

Departe de mine gandul sa ne certam. Expuneam niste pareri personale atat eu cat si tu.Chiar nu as avea dc sa ma cert cu tine.O seara frumoasa sa ai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Ok, atunci sa o punem si persoanelor heterosexuale. Eu deja am pus-o, tot nu am reusit sa-i vad rostul, mai degraba casatoria se datoreaza slabiciunilor umane si nu unor avantaje evidente (doar pentru ca ai acces la un imprumut mai mare de la o banca, datorita starii civile, nu inseamna ca nu va trebui sa-l platesti inapoi, de exemplu). Cand spun asta desigur ma refer si la neplacerile care intervin in cazul unui divort, avantajele par sa paleasca in fata avantajelor. Dar nu despre asta era discutia...

Casatoria reprezinta (cred ca inca mai e valabil) temelia societatii, in primul rand pentru ca reprezinta cea mai sigura metoda de a improspata populatia unei tari. Din moment ce homosexualii nu se vor reproduce nu vad ce rost ar avea dreptul la casatorie. Noname spune ca motivul ar fi niste drepturi, chiar nu cred ca vor muri fara ele. Tu spui ca vor sa intre in rand cu lumea. Nu au cum! Daca ar fi sa nu mai traim cu capetele in nisip si sa nu mai luam "politically correctness" ca si biblie poate am gasi puterea sa privim in oglinda si sa recunoastem ca homosexualii NU sunt normali. Prefera persoanele de acelasi sex, aceasta fiind o deviatie de comportament. Normalitatea este intr-adevar mai mult un concept dar cred ca putem fi cu totii de acord ca relatia mascul-femela reprezinta un concept irefutabil in natura si, drept urmare, in natura umana. Faptul ca se casatoresc nu ii va face peste noapte normali, ei tot un comportament deviant vor avea. Nu stiu daca asta ti-a scapat din vedere sau ii numesti "normali" pentru ca asa ai auzit ca da mai bine.

Homosexualii nu sunt normali, o repet doar asa ca sa va obisnuiti cu ideea. Asta inseamna ca am vreo problema cu ei? Desigur ca nu, avem loc cu totii pe pamant, nu am o problema mai mare cu ei decat asa avea cu restul populatiei pamantului. Sunt rezonabil, toti oamenii nu-mi plac in aceeasi masura. Dar nu voi apuca sa militez pentru dreptul lor de a se casatorii ca sa dovedesc lumii cat de intelept si permisiv sunt. Pentru ca asta inseamna cu adevarat sa fii intelept, sa ai capacitatea de a te detasa si de a privi o situatie in ansamblu. De exemplu, tu si Noname picati in extreme tocmai de teama ca discutia va fi acaparata de cei care sunt impotriva casatoriei intre homosexuali. Voi deja militati pentru ei, v-ati atasat si ati transformat o discutie intr-o cauza (desigur, plecand de la ideea ca nu sunteti pe invers, daca sunteti, pozitia voastra ar fi de inteles). Orice om care s-a obosit sa-si foloseasca creierul pentru 5 minute in viata stie ca libertatea si egalitatea sunt doar o iluzie a societatii de azi. Sa militez pentru a oferi o iluzie nesemnificativa, pentru o populatie devianta, mi se pare absurd. Asta nu inseamna ca nu ne sunt egali, cum spui tu, homosexualii au EXACT aceleasi drepturi ca si mine. Sa le acorzi dreptul la casatorie ar inseamna sa le dai un drept IN PLUS fata de restul populatiei pamantului si NU sa-i faci egali. Ei se nasc egali cu noi. Inca o confuzie pe care o faci din dragostea de a fi politically correct.

Ca sa fim intelesi, nu ma intereseaza daca de maine dosniacii ar avea posibilitatea sa se si casatoresca. Tot ce fac este sa pun problema altfel si sa sugerez niste contraargumente. Rasismul si homofobia sunt apanajul oamenilor mici.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca casatoriile dintre persoane de acelasi sex este un pacat mare in fata Lui Dumnezeu, de aceea cred ca aceste "casatorii" sa ramana interzise.

| AlexandruAdrianPetrovschi a răspuns:

Hmmm... E alegerea ta cu cine te pupi, si ce sex are, dar nu vad rostul unei legaturi precum cununia intre doua persoane care nu pot sa produca copii in special in zillele noastre cand populatia romana scade, iar populatia jegosilor de straini creste, din partea mea pentru straini, chiar le recomand casatoria homo sau orice mijloc prin care li se reduce efectivul potential chiar si un pic.